Yağmurlu Havalarda Hangi Ayakkabı Giyilir? – Yağmurlu Havalar İçin Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Yürüyüş ayakkabısı modelleri, her mevsim tercih edilse bile en çok ilgi duyulan mevsim yağmurlu hava şartları olarak ön plana çıkmaktadır. Yağmurlu havalarda giyilmesi gereken ayakkabı modelleri, dayanıklı ve uzun ömürlü kullanıma uygun olarak tasarlanmaktadır. Bu yüzden yağmurlu havalarda doğa yürüyüşü yapmak isteyenler tarafından ilgiyle takip edilmektedir. Peki yağmurlu havalarda hangi ayakkabı giyilir? Yağmurlu havalar için yürüyüş ayakkabısı nasıl seçilir? Yağmurlu havalarda hangi ayakkabı modelleri tercih edilmelidir? İşte tüm detaylar sitemizde.

DOĞADA YÖN BULMA YÖNTEMLERİ REHBERİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ

DOĞADA YÜRÜYÜŞLERİNDE GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜN ÖNEMİ İÇİN TIKLAYINIZ

Yağmurlu Havalarda Hangi Ayakkabı Giyilir? – Yağmurlu Havalar İçin Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Yürüyüş ayakkabısı modelleri, her mevsime özel tasarımlar ile ön plana çıkmaktadır. Ancak yürüyüş ayakkabısı modelleri daha çok Sonbahar aylarında popülerlik kazanmaktadır. Havaların soğuması ve yağmurların başlamasıyla beraber; yürüyüş rotalarının güzelliğinin keşfedilmesi hususunda yürüyüş ayakkabısı modelleri son derece önem arz etmektedir. Zorlu hava şartlarına dayanıklı, yer tutuşu üst düzey ve su geçirmemezlik konusunda oldukça ilgiyle takip edilen yürüyüş ayakkabıları ile ilgili yeni blogumuzu sizlerle paylaştık. Peki yağmurlu havalarda hangi ayakkabı giyilir? Yağmurlu havalar için yürüyüş ayakkabısı nasıl seçilir? İşte detaylar.

Yağmurlu Havalarda Hangi Ayakkabı Giyilir? - Yağmurlu Havalar İçin Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Seçilir?Pin
Yağmurlu Havalarda Hangi Ayakkabı Giyilir? – Yağmurlu Havalar İçin Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Su Geçirmeme Özelliği

Yağmurlu havalarda yürüyüş yapmak, oldukça keyif veren bir aktivitedir. Hava şartlarının yağmurlu olmasından dolayı ıslak zeminlerde yapılacak yürüyüşlerde dikkat edilmesi gereken en önemli detay, doğru yürüyüş ayakkabısı seçimi olmalıdır. Yağmurlu havalarda yürüyüş yapmak istiyorsanız, yürüyüş ayakkabınızın mutlaka su geçirmeme özelliği olmalıdır. Su geçirmeme özelliği olmayan yürüyüş ayakkabısı modelleri ile yürüyüş yapmak istediğinizde; ıslak bir zemin ve sulu bir ayakkabı ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

Yağmurlu havalarda yürüyüş yapma planı yapmadan önce, doğa yürüyüşü ayakkabısı seçimi konusuna dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Yürüyüş ayakkabısı modellerinde, su geçirmeme özellikleri; marka ve firmalara göre farklılık gösterebilir ancak su geçirmez yürüyüş ayakkabısı modelleri denildiğinde, Gore-Tex teknolojisi ile üretilmiş doğa yürüyüşü ayakkabısı modelleri ön plana çıkmaktadır.

Su Geçirmeme ÖzelliğiPin
Su Geçirmeme Özelliği

Nefes Alabilme Özelliği

Yürüyüş ayakkabısı modellerini incelerken, su geçirmemezlik konusu elbette önemlidir ancak bir yürüyüş ayakkabısının nefes alabilir özelliğe sahip olmasıda gerekmektedir. Yürüyüş ayakkabısı seçimi yaparken, yürüyüş ayakkabısının sadece su geçirmez olması tek başına yeterli olmayacaktır. Ek olarak; ayakkabıların ve ayaklarınızın nefes alabilmesi de oldukça önemlidir.

Nefes alabilme özelliğine sahip kumaş malzemelerden üretilmiş yürüyüş ayakkabısı modelleri, rahatlık sağlayacağı gibi, her türlü yürüyüşlerde esneklik sağlamaktadır. Yürüyüş, aktif bir spor olmasından dolayı; ayakların terlemeye bağlı üşüme sorunu ön plana çıkar. Bu da beraberinde mantar ve ayak enfeksiyonu hastalıklarını beraberinde getirmektedir. Bu yüzden nefes alabilen özelliğe sahip yürüyüş ayakkabısı modelleri tercih etmeniz sağlıklı olacaktır.

Nefes Alabilme ÖzelliğiPin
Nefes Alabilme Özelliği

Kaymaz Taban Özelliği

Yağmurlu havalarda yürüyüş yapmak demek, zeminin ıslak olması ve çamur bileşenleri demektir. Yürüyüş yaparken; bot veya ayakkabı da giyseniz mutlaka ayakkabınızın tabanının kaymaz taban özelliğine sahip olması gerektiğini unutmayın. Kayırmaz tabana sahip olmayan yürüyüş ayakkabısı modelleri, özellikle yağmur sonrasında ıslak kalan zeminlerde yürüyüşünüzü engelleyecek ve düşme gibi sorunlar ile baş başa kalmanıza neden olacaktır. Bu yüzden yağmurlu havalar için doğa yürüyüşü ayakkabısı seçerken, kaymaz taban özelliği olup olmadığını kontrol etmenizi öneriyoruz. Kaygan zeminlerde mağdur olmamak için, kaymaz tabanlı doğa yürüyüşü ayakkabısı tercih etmeyi unutmayınız.

TWİTTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!