Kasım 7, 2022

Yağmurlu Havalarda Hangi Ayakkabı Giyilir? – Yağmurlu Havalar İçin Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Yağmurlu Havalarda Hangi Ayakkabı Giyilir? - Yağmurlu Havalar İçin Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Yürüyüş ayakkabısı modelleri, her mevsim tercih edilse bile en çok ilgi duyulan mevsim yağmurlu hava şartları olarak ön plana çıkmaktadır. Yağmurlu havalarda giyilmesi gereken ayakkabı modelleri, dayanıklı ve uzun ömürlü kullanıma uygun olarak tasarlanmaktadır. Bu yüzden yağmurlu havalarda doğa yürüyüşü yapmak isteyenler tarafından ilgiyle takip edilmektedir. Peki yağmurlu havalarda hangi ayakkabı giyilir? Yağmurlu havalar için yürüyüş ayakkabısı nasıl seçilir? Yağmurlu havalarda hangi ayakkabı modelleri tercih edilmelidir? İşte tüm detaylar kampyerleri.org blogumuzda…

DOĞADA YÖN BULMA YÖNTEMLERİ REHBERİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ

DOĞADA YÜRÜYÜŞLERİNDE GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜN ÖNEMİ İÇİN TIKLAYINIZ

İNDİRİMLİ KAMP EKİPMANI ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

TÜRKİYE KAMP ALANLARI HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

BUNGALOV EVLER HARİTAMIZ İÇİN TIKLAYIN

Yağmurlu Havalarda Hangi Ayakkabı Giyilir? – Yağmurlu Havalar İçin Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Yürüyüş ayakkabısı modelleri, her mevsime özel tasarımlar ile ön plana çıkmaktadır. Ancak yürüyüş ayakkabısı modelleri daha çok Sonbahar aylarında popülerlik kazanmaktadır. Havaların soğuması ve yağmurların başlamasıyla beraber; yürüyüş rotalarının güzelliğinin keşfedilmesi hususunda yürüyüş ayakkabısı modelleri son derece önem arz etmektedir. Zorlu hava şartlarına dayanıklı, yer tutuşu üst düzey ve su geçirmemezlik konusunda oldukça ilgiyle takip edilen yürüyüş ayakkabıları ile ilgili yeni blogumuzu sizlerle paylaştık. Peki yağmurlu havalarda hangi ayakkabı giyilir? Yağmurlu havalar için yürüyüş ayakkabısı nasıl seçilir? İşte detaylar.

Yağmurlu Havalarda Hangi Ayakkabı Giyilir? - Yağmurlu Havalar İçin Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Seçilir?
Yağmurlu Havalarda Hangi Ayakkabı Giyilir? – Yağmurlu Havalar İçin Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Seçilir?
TWİTTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!

Su Geçirmeme Özelliği

Yağmurlu havalarda yürüyüş yapmak, oldukça keyif veren bir aktivitedir. Hava şartlarının yağmurlu olmasından dolayı ıslak zeminlerde yapılacak yürüyüşlerde dikkat edilmesi gereken en önemli detay, doğru yürüyüş ayakkabısı seçimi olmalıdır. Yağmurlu havalarda yürüyüş yapmak istiyorsanız, yürüyüş ayakkabınızın mutlaka su geçirmeme özelliği olmalıdır. Su geçirmeme özelliği olmayan yürüyüş ayakkabısı modelleri ile yürüyüş yapmak istediğinizde; ıslak bir zemin ve sulu bir ayakkabı ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

Yağmurlu havalarda yürüyüş yapma planı yapmadan önce, doğa yürüyüşü ayakkabısı seçimi konusuna dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Yürüyüş ayakkabısı modellerinde, su geçirmeme özellikleri; marka ve firmalara göre farklılık gösterebilir ancak su geçirmez yürüyüş ayakkabısı modelleri denildiğinde, Gore-Tex teknolojisi ile üretilmiş doğa yürüyüşü ayakkabısı modelleri ön plana çıkmaktadır.

Su Geçirmeme Özelliği
Su Geçirmeme Özelliği

Nefes Alabilme Özelliği

Yürüyüş ayakkabısı modellerini incelerken, su geçirmemezlik konusu elbette önemlidir ancak bir yürüyüş ayakkabısının nefes alabilir özelliğe sahip olmasıda gerekmektedir. Yürüyüş ayakkabısı seçimi yaparken, yürüyüş ayakkabısının sadece su geçirmez olması tek başına yeterli olmayacaktır. Ek olarak; ayakkabıların ve ayaklarınızın nefes alabilmesi de oldukça önemlidir.

Nefes alabilme özelliğine sahip kumaş malzemelerden üretilmiş yürüyüş ayakkabısı modelleri, rahatlık sağlayacağı gibi, her türlü yürüyüşlerde esneklik sağlamaktadır. Yürüyüş, aktif bir spor olmasından dolayı; ayakların terlemeye bağlı üşüme sorunu ön plana çıkar. Bu da beraberinde mantar ve ayak enfeksiyonu hastalıklarını beraberinde getirmektedir. Bu yüzden nefes alabilen özelliğe sahip yürüyüş ayakkabısı modelleri tercih etmeniz sağlıklı olacaktır.

Nefes Alabilme Özelliği
Nefes Alabilme Özelliği

Kaymaz Taban Özelliği

Yağmurlu havalarda yürüyüş yapmak demek, zeminin ıslak olması ve çamur bileşenleri demektir. Yürüyüş yaparken; bot veya ayakkabı da giyseniz mutlaka ayakkabınızın tabanının kaymaz taban özelliğine sahip olması gerektiğini unutmayın. Kayırmaz tabana sahip olmayan yürüyüş ayakkabısı modelleri, özellikle yağmur sonrasında ıslak kalan zeminlerde yürüyüşünüzü engelleyecek ve düşme gibi sorunlar ile baş başa kalmanıza neden olacaktır. Bu yüzden yağmurlu havalar için doğa yürüyüşü ayakkabısı seçerken, kaymaz taban özelliği olup olmadığını kontrol etmenizi öneriyoruz. Kaygan zeminlerde mağdur olmamak için, kaymaz tabanlı doğa yürüyüşü ayakkabısı tercih etmeyi unutmayınız.

EDİTÖR NOTU

Yağmurlu havalarda hangi ayakkabı modellerini tercih ediyorsunuz? Yağmurlu havalarda ne tarz ayakkabı modelleri tercih ettiniz? Deneyimlerinizi iletisim@kampyerleri.org mail adresi üzerinden ya da YORUM GÖNDER ekranı üzerinden bekliyoruz. Doğa ile kalın. Sevgiyle kalın…


Fırsat Ürünleri

Stanley Adventure Travel Mug 0.47L (%40 İNDİRİMLİ)
İçeceklerinizi saatlerce sıcak veya soğuk tutacak, kolay temizlenebilen Stanley termoslardaki kampanya sizi bekliyor.
Detaylara bak
Joystar Katlanır Kamp Plaj ve Balıkçı Sandalyesi (%35 İNDİRİMLİ)
Taşıma çantasıyla birlikte kolay taşınabilirliği sayesinde pek çok dış alan aktivitesinde yanınızda götürebileceğiniz bir eşyadır. Piknik, plaj, kamp, balkon ve terasa uygundur.
Detaylara bak

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.