Ekipmanlar

Kampçılık, son yıllarda oldukça popüler bir aktivite haline geldi. Doğa sporları arasında hızla gelişen kamp kültürü, Türkiye’deki outdoor firmalarının da destekleriyle büyümeye devam ediyor. Arkadaşınızı kamp yapmaya ikna ettiniz fakat, “Kamp nasıl yapılır?” hiçbir bilginiz yoksa edinmeniz gereken temel kamp ekipmanları listesini sizler için hazırladık.

Kamp ekipmanları doğa severlerin olmazsa olmaz eşyaları arasındadır. Peki kamp yapmak için hangi ekipmanlara ihtiyaç vardır ve başlangıç seviyesi kamp ekipmanları nelerdir? Kamp ekipmanları listesi için TIKLAYINIZ

TEMEL KAMP EKİPMANLARI

Kamp Çadırı: Doğada konaklamak için ihtiyacınız olan en temel kamp ekipmanı çadırdır. Çadırlar tek tenteli ve çift tenteli olmak üzere ikiye ayrılırlar. Ayrıca mevsimlerine göre değerlendirecek olursak; 3 mevsim çadırlar ve 5 mevsim çadırlar olarak sınıflandırabiliriz. 5 mevsim kamp çadırları ağırlıklı olarak kış kamplarında kullanılır ve kar etekleri bulunmaktadır.

Kamp Çantası: Kamp yapmak için ve tüm ekipmanlarınızı içine koyabilmek için sırt çantasına ihtiyacınız vardır. Kampçılar genellikle 60 litrelik kapasiteye sahip olan kamp sırt çantalarını kullanmaktadırlar.

Uyku Tulumu: Çadırımızı ve çantamızı aldığımıza göre geriye kalan en temel ekipmanlardan birisi de uyku tulumudur. Uyku tulumları ise yazlık ve kışlık uyku tulumları olarak ikiye ayrılmaktadır. Yazlık uyku tulumları sentetik dolgu malzemesinden yapılırken, kışlık uyku tulumlarına ise genellikle kaz tüyü dolumu yapılmaktadır.

Kamp Matı: İlk defa kamp yapacaklar genellikle başlangıç için köpük mat kullanmaktadır. Köpük matların kalınlığı değişmekte ve kalınlığı arttıkça uyku konforunu arttırmaktadır. Şişme matlar ise daha profesyonel kamplar için tercih edilmektedir.

Kafa Lambası: Çadır, çanta, uyku tulumu ve matın haricinde önemli kamp ekipmanları arasında yer alan kafa lamabası kampların olmazsa olmazlarındandır. Kampta gece karanlığı çöktüğü zaman ortamı aydınlatarak daha rahat hareket etmenizi sağlar.

Termos: Yazın içeceklerinizin soğuk, kışın ise sıcak kalmasını sağlayan termoslar birçok outdoor mağazada satışa sunulmaktadır. Türkiye’de genellikle Stanley marka termoslar tercih edilmektedir. Böylece içeceklerinizi 24 saat kadar sıcak veya soğuk tutabileceksiniz.

Outdoor Giyim: Temel kamp ekipmanlarının yanı sıra; mikrofiber tişört, polar, buff, outdoor bot, termal içlik, kargo pantolon ve kaz tüyü montlar gibi outdoor kıyafetler sizlerin daha sağlıklı bir şekilde kamp yapmanıza olanak sağlar. İlk defa kampa başlayacaklar zamanla eksiklerini tamamlayacaklardır.