Kamp Çantası Nasıl Hazırlanır?Dağcıların, izcilerin ve kampçıların olmazsa olmaz kamp ekipmanlarından birisi de kamp çantasıdır. Kamp çantasında doğada geçirilecek zaman dilimi içerisinde kullanılabilecek ve ihtiyaç duyulacak tüm kamp ekipmanları bulunmaktadır. Kamp çantası hazırlarken dikkat edilmesi gerekenleri siz doğa severler için kaleme aldık. Hepimiz uzun veya kısa kamplara çıkmadan önce çantamızı hazırlarken “Acaba unuttuğum bir şey var mı? Yarı yolda geri dönmek istemiyorum. Ve çantam hafif olsun.” gibi cümleler kurarız. Kampyerleri.org ekibi olarak “Kamp çantası nasıl hazırlanır?” sorularına cevap olabilecek bir yazı yazalım dedik. Peki; kamp çantası nasıl hazırlanır, kamp çantası hazırlarken dikkat edilmesi gereken detaylar nelerdir? Kamp çantası hakkında tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabileceksiniz.

Kamp Çantası Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp Çantasının Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

 • Kamp çantası sağlam olmalıdır. Çanta almadan önce sağlamlığı ve dikişleri kontrol edilmelidir. Aksi takdirde daha kamp alanına varmadan yırtılan bir çanta sizi rahatsız edecek ve kötü bir tecrübe yaşamış olacaksınız.
 • Kamp çantasının metal ve esnek desteklerinin olması gereklidir. Böylece çantanız dik ve geniş şekilde duracaktır.
 • Kamp çantası çok pahalı ve lüks olmamalıdır. Çanta alırken dikkat edilmesi gereken en önemli kıstas, kalite ve performans açısından değerlendirilmesidir.
 • 5 günlük bir kamp için 60 litrelik bir kamp çantası ideal olmaktadır. Uzun kamplarda ve uzun yürüyüşlerde 60+10 litrelik daha uzun ve geniş çantalar tercih edilmelidir.
 • Kamp çantası alırken çantanın vücuda güzel bir şekilde uyması sağlanmalıdır. Her çanta herkese uymayabilir. Çanta alırken yüklü bir çantanın sırtta denenmesi tavsiye edilmektedir. Boş bir çantayı sırtınıza taktığınızda sırtınıza uyup uymadığını anlamanız zor olacaktır.
 • Kamp çantası; esnek yapılı olmalıdır, böylece daha fazla kamp ekipmanı sığar ve ihtiyaç durumunda zorluklarla karşılaşmazsınız.
 • Kamp çantasının dış kısmı klipsli ve tokalı olmalıdır. Böylece mat, çadır, matara, bardak ve baton gibi diğer eşyalarınızı çantanızın dış kısmına asabilirsiniz. Çantanızın iç kısmını rahat kullanırsınız.
 • Kamp çantasının sırt ve bel desteği olmalıdır. Bu şüphesiz kamp çantalarında aranması gereken en önemli özelliklerden birisidir. Sırt ve bel desteği sayesinde uzun doğa yürüyüşlerinde, tırmanışlarda ve trekkinglerde sırtınız, beliniz ve kalçanız ağrımamış olur. Çantada bulunan kemerler yardımıyla ağırlık sadece bele veya sırta değil çantanın temas ettiği tüm bölümlere orantılı şekilde dağılmış olur.
 • Kamp çantası su geçirmez olmalıdır. Yağmurlu veya karlı yürüyüşlerde kamp çantanız su geçirmez değilse çantanızdaki birçok şey ıslanmış olabilir. Çantanızın içinde bulunan eşyaları kurutmak oldukça zorlu olmaktadır. Kamp çantası alırken su geçirmez çantalarda alırsanız daha kolay hareket edebilirsiniz. Ayrıca su geçirmez çanta kılıfları alarak da çantanızı yağmur ve kar sularına karşı koruyabilirsiniz.

KAMP EKİPMANLARI LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Kamp Çantası Nasıl Hazırlanır?

Kamp çantasına ekipmanları yerleştirirken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Acil ihtiyaç durumunda kullanılacak ekipmanlar çantanın en üst kısmına yerleştirilir. Aşağıdaki maddelere göre kamp çantanızı yerleştirirseniz daha kolay bir kamp ve doğa sporu yapmış olursunuz.

 • Kamp çantası hazırlarken her an elinizin altında olması gereken ekipmanları (el feneri, harita, yağmurluk gibi) üst kısma; yedek kıyafetler, uyku tulumu ve pişirme araçları gibi ekipmanları ise biraz daha alt kısma yerleştirmelisiniz.
 • Hafif eşyalar üst kısımda ağır eşyalar ise alt kısımda olmalıdır. Kamp çantasının ağırlık merkezi ile vücudun ağırlık merkezi aynı hizada olmalıdır.
 • Kamp çantası sırta ve bele takıldığı zaman arada hava geçebilecek kadar boşluk olmalıdır. Kamp çantasının vücuda temas ettiği yerler ağırlığı kaldırabilecek bölgeler olmalıdır.
 • Birbiriyle ilişkili malzemeler toplu şekilde çantaya yerleştirilmelidir. Böylece hem eşyalarınıza kolay ulaşırsınız hem de eşyalarınız yağmur veya sudan etkilenmemiş olur. Örneğin çoraplar bir poşete konulmalı ve o şekilde çantaya konulmalıdır. Aksi takdirde çoraplarınızın birisi üst kısıma birisi alt kısımda olur ve aramak zorunda kalırsınız.
Kamp Çantası Nasıl Yerleştirilir?

“Kamp çantası nasıl hazırlanır?” başlıklı yazımı okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Eklemek istediklerinizi yorum kısmından eklerseniz yazımızı hep birlikte güncelleriz ve doğa sever arkadaşlarımıza daha fazla yardımcı olmuş oluruz. Doğayla kalın…


TAVSİYELERİMİZ

Kamp Matının Hangi Tarafına Yatılır - Mat Kullanımı

Kamp Matının Hangi Tarafına Yatılır – Mat Kullanımı

Kamp ekipmanları arasında olmazsa olmazlardan birisi mattır. Matın hangi tarafına yatılır ve mat kullanımı ile ilgili bilgileri sizler için derledik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.