Karda Yürüyüş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Karda Yürüyüş Yapılır Mı?

Kampyerleri.org ekibi olarak doğa yürüyüşü ile ilgili rehber bloglar paylaşmaya devam ediyoruz. Bugün de sizler için karlı havalarda yürüyüş yaparken dikkat etmeniz gerekenler hakkında detayları sunduk. Sizlerle paylaştığımız yöntemler ve taktikleri uygulayarak; daha rahat ve etkili bir yürüyüş yapabilir ve doğada keyifli zaman geçirebilirsiniz. Peki karda yürüyüş yapılır mı? Kar yürüyüşü yaparken nelere dikkat edilmeli? Karda yürüyüş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Tüm detaylar sitemizde.

Karda Yürüyüş Yapılır Mı? – Karlı Havalarda Yürüyüş Yapılır Mı?

Düzenli olarak yapacağınız spor; vücut direncinizi artıracağı gibi, kalp krizi riskinizi azaltacak ve kan basıncınızı düzene esokacaktır. Mutlu, sağlıklı ve dinç bir yaşam için sporu şiddetle öneriyoruz. Yürüyüş ile ilgili tavsiyeleri incelerseniz veya heveslenirseniz; spor salonlarına yönelebilir veya evinize yakın bölgede yer alan yürüyüş parkurlarında yürüyüş ve koşu yapabilirsiniz. Ancak heves ile başladığınız spor “üşengeçlik” ve mevsim şartlarından dolayı kısa sürecektir. Bu ispatlanmış bir gerçek olarak ön plana çıkmaktadır.

Bundan dolayı; iyi bir disiplin ve planlama şart olacaktır. Spor yapmak için özgüven kazanmanız ve kendinizi sürekli motive etmeniz gerekmektedir. Spor denildiği anda akla ilk olarak; spor salonuna kayıt olmak ve ekipman satın almak gelir. Ayrıca gün içerisinde belirleyeceğiniz belirli saatlerde yapacağınız tempolu yürüyüşler, vücudunuzun ihtiyaç duyacağı egzersiz imkanını sağlayacaktır.

Uzun süreli yürüyüşler, sağlığa olumlu yönde etki sağlarken, düşünce yapısının da düzene konulması açısından verim sağlar. Kaliteli bir planlama sayesinde rahatlıkla yürüyüş yapabilir ve belirli bir disiplin kazanabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken, program hazırlamak ve plan yapmak olacaktır. En basit bir örnek verecek olursak; kış aylarında yapılacak yürüyüş ve koşularda, süprizler ile karşılaşmak mümkündür.

Yağış oranının beklenmeyen şekilde artması ve terlemeye bağlı hastalanma korkusu da bunlara örnek olarak verilebilir. Ancak düzenli bir plana sadık kalırsanız; kış veya yaz mevsimi fark etmeksizin keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Özellikle karlı havalarda da yaygın şekilde yürüyüş yapılabilir. Karda yürüyüş yapılır mı sorusuna bu şekilde yanıt vermiş olalım. Karlı havalarda yürüyüş yapmak da, verimli bir vücut direnci sağlayacağı gibi sağlıklı bir birey olmanıza yardımcı olacaktır. Peki karlı havalarda yürüyüş yaparken hangi detaylara dikkat etmek gerekiyor? Gelin detayları yakından inceleyelim…

Karda Yürüyüş Yapılır Mı? - Karlı Havalarda Yürüyüş Yapılır Mı?Pin
Karda Yürüyüş Yapılır Mı? – Karlı Havalarda Yürüyüş Yapılır Mı?

Karda Yürüyüş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karda yürüyüş yaparken dikkat etmeniz gereken detaylar vardır. Kampyerleri.org ekibi olarak bunları alt kısımda sizler için sıraladık.

  • Şiddetli rüzgar ve tipi olduğu günlerde yürüyüş yapılmamalıdır: Yağmurlu havalarda, karlı havalarda ve soğuk havalarda yürüyüş yapılabilir. Ancak bazı hava şartları yürüyüş yapmaya uygun olmamaktadır. Örnek verecek olursak; şiddetli rüzgar ve tipi olduğu zamanlarda yürüyüş yapılmaması gerekmektedir. Tipi ve sert rüzgar olan günlerde yapacağınız yürüyüşlerinizi mutlaka ertelemeniz gerekmektedir. Bunun nedeni; vücut ısınızı dengelemek, bu hava şartlarında oldukça zorlayıcı olacaktır ve rüzgar da size engel olacaktır. Ek olarak; rüzgarlı ve tipi olan dönemlerde yapılacak yürüyüşler, size hastalık olarak geri dönecektir.
  • Soğuma ve ısınma işlemleri kapalı ortamda yapılmalıdır: Yürüyüşe çıkmadan önce evinizde veya kapalı bir alanda yeterli ısınma sağlayın. Yürüyüş yapmaya başlamanız durumunda, kademeli şekilde tempo artırımı uygulayın. Bu yöntem sayesinde; vücut ısınızı dengelemeniz oldukça rahat olacaktır. Yürüyüşünüzü tamamladıktan sonra mutlaka kapalı bir ortamda soğuma işlemine geçin. Aksi durumda hasta olmanız kolay olacaktır.
  • Gereğinden fazla kalın giyinmeyin: Soğuk havalarda veya karlı havalarda yapılan yürüyüşlerde yapılan en büyük hata, kalın giyinmektedir. Aslında bu yanlış bir uygulamadır ve yapılmaması gerekmektedir. Yürüyüş yaparken, aşırı kalın giyinmeniz durumda; çok çabuk terleyecek ve üşümeye başlayacaksınız bunun nedeni vücut direncinizin düşecek olmasıdır. Bunun yerine vücut ısınızı sabitleyecek ve terlemenize engel olacak ekipmanlar tercih etmeniz gerekmektedir.
  • Bol bol su tüketin: Yürüyüş yaparken, vücut ısınız yükselecektir ve vücudunuz terleme ile ısıyı dengelemeye çalışacaktır. Ancak vücudun bu şekilde bir gereksinimi sağlayabilmesi için suya ihtiyaç duyacaktır. Su içmeyi unutmayın ve bol bol su içebilmenize yardımcı olacak hatırlatıcı yöntemler kullanın.
  • Kar yürüyüşüne uygun ekipmanlar tercih edin: Pek çok outdoor markası; yürüyüşe uygun şekilde tasarladığı ekipmanları satışa sunmaktadır. Maksimum performans alabilmenizi sağlayacak ekipmanların üretilmesi sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Yürüyüş yaparken rahat hareket etmeniz ve vücut ısınızı korumanız son derece önemlidir. Hava yağmurlu olması durumunda, bu ürünler size kolaylık sağlayacaktır. Su geçirmeyen ve rüzgar kesen ekipmanlara mutlaka sahip olmanız gerektiğini hatırlatalım.
Karda Yürüyüş Yaparken Dikkat Edilmesi GerekenlerPin
Karda Yürüyüş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
TWİTTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!


1