Göynük Kanyonu Gezi Rehberi – Antalya
Kampyerleri.org keşif ekibinden Ceren Alican, Antalya kamp yerleri arasında bulunan Göynük Kanyonu hakkında gezi rehberi blogunu kaleme aldı. “Göynük Kanyonu’na giriş ücreti ne kadar, Göynük Kanyonu’na nasıl gidilir?” gibi soruların cevabına bu blogtan ulaşabilirsiniz. Göynük Kanyonu bloguyla eklemek istediklerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz. Bloga başlamadan önce Göynük Kanyonu’nda kamp yapmanın yasak olduğunu belirtelim.

Göynük Kanyonu Rehberi

Hem macera hem doğaseverler için yeni bir rota önerisi. Göynük Kanyonu. Likya yolu üzerindeki kanyon yaz aylarında adrenalin arayanlar için mutlaka görülmesi gereken bir doğa keşfi.

Göynük Kanyonu Hakkında Bilgi

Göynük Kanyonu Hakkında Bilgi

İçerisinde şelaleler, doğal havuzlar, yapay göletler ve mükemmel bir doğa barındıran Göynük Kanyonu; Beydağları Milli Parkı içerisinde yer alıyor. Kanyon macera severlerin body rafting, kano, zipline, trekking gibi doğa sporları için mutlaka uğraması gereken bir yer. Bu aktiviteler için rehberli turlara katılmanız gerekiyor. Tek başınıza yapmanız maalesef mümkün değil.

Bu aktiviteler için aynı zamanda ekipmana da ihtiyacınız var. Bu ekipmanlar, rehberli turları da satın alabileceğiniz bir özel işletme tarafından girişte temin ediliyor. Ekipman için ekstra ücret ödemiyorsunuz. Satın alacağınız rehberli tura ekipmanlar da dâhil.

Eğer body rafting, kano ya da zipline yapmak istiyorsanız girişte bu aktiviteler için ücreti ödemeniz durumunda ekstra giriş ücreti ödemeyeceksiniz. Ayrıca içerde aktivite satın almak isterseniz giriştekine göre fiyatların daha yüksek olduğu bilgisini verdikleri için biz girişte aktivite satın almayı tercih ettik.

Göynük Kanyonu Giriş Ücreti Ne Kadar?

Hiçbir aktiviteye katılmayacaksanız bile 8 TL giriş ücreti ödemelisiniz.

Dünyanın en iyi 10 trekking rotasından biri olan Likya Yolu’nun bir bölümü bu kanyon içerisinden geçiyor. Girişte insanı heyecanlandıran ‘Likya Yolu’ tabelasını görmeniz mümkün.

Göynük Kanyonu – Likya Yolu

Göynük Kanyonu’na Ulaşım – Nasıl Gidilir?

Göynük Kanyonu, Antalya merkez ’den yaklaşık 40 km, Kemer’den 13 km mesafede. Buralardan gelecekseniz eğer şahsi araç en iyi seçenek. Göynük ilçesinden yaklaşık 4,5 km mesafede ve buradan toplu taşıma ile ulaşım mümkün.

Kanyonu ulaşıp aracınızı park ettikten sonra karşınıza çıkacak gişeden sonra yaklaşık 1 km vadinin içine doğru yürümeniz gerekiyor. Bu yolun sonunda sizi yapay gölet karşılayacak.

Göleti geçip yürümeye devem ettiğinizde ise içerisinde yüzebileceğiniz doğal bir havuz sizi karşılayacak. Etrafında oturup dinlenebileceğiniz, yiyecek ve içecek temin edebileceğiniz yerler mevcut.

Göynük Kanyonu Aktiviteleri

Body rafting ve kano için kanyonun derinliklerine doğru gitmeniz gerekiyor. Bunun için 4×4 araçlar kullanılıyor. Biz bu aktiviteleri yapamadığımız için kanyonun doğal havuzdan sonraki kısmını bilmiyoruz fakat 4×4 araçlar biz oradayken çok sayıda ıslak insanı vadinin başına getirdi.

Göynük Kanyonu’nda Neler Yapılır?

Yazının başından beri bahsettiğim gibi burası tam bir adrenalin yuvası. Çok istediğim halde o anlık sağlık sorunları nedeniyle bu gidişimde body rafting yapamadım. Fakat şiddetle tavsiye edeceğim bir deneyim. Kanyonun en gizli yerlerini görme imkanı bulabileceğiniz mükemmel bir aktivite. Kayaların üzerinden tırmanarak, şelalelerden kayarak, ve vadinin buz gibi sularında yarı belinize kadar batarak yürümeniz gereken bu aktivitenin yaklaşık 1.5 saat sürdüğü bilgisini aldık. Kask, can yeleği vb. Ekipmanlar olmadan bu aktiviteyi yapmak mümkün değil. Fiyatı kişi başı 90 TL diye hatırlıyorum fakat güncelliğini teyit etmenizi öneririm.

Kano, body raftinge göre daha kısa süren ve daha kuru bir aktivite. Kanyon içerisindeki küçük bir şelaleye kadar gidebiliyorsunuz. Kanyonun tamamını göremedikten sonra para ödemenin manası olmadığını düşündük ve bu aktiviteye katılmadık. Ama fiziksel olarak body rafting yapamayacak olanlara bu aktiviteyi kesinlikle tavsiye ederim. Bu aktivite için de ekipman şart.

Biz o günkü şartlar altında sadece zipline yapabilecek durumda olduğumuz için onu tercih ettik. Parkur 40 metre yükseklikten aşağı iniyor ve 65 km hıza ulaştığı oluyor. Oldukça kısa sürüyor fakat kanyonun yapay gölet ve havuz kısmını tepeden görme imkanı sağlıyor. Ekipman şart. Fiyat kişi başı 25 TL fakat güncelliği teyit etmekte fayda var.

Göynük Kanyonu’nda Zipline

Göynük Kanyonu’nda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Göynük Kanyonu içerisinde telefonlar çekmiyor…
  • Eğer body rafting etkinliğine katılacaksanız ıslanmamak gibi bir şansınız yok. Dolayısıyla yanınızda iç çamaşırı, şort, tişört, terlik gibi yedek kıyafet bulundurmak çok önemli.
  • Zipline yapacakların vertigo, kalp ve tansiyon hastalıkları gibi sağlık problemleri olmaması çok önemli. Ayrıca alkollü bir şekilde de zipline yapılması sağlık açısından pek güvenli değil.

INSTAGRAM HESABIMI TAKİP EDEREK MERAK ETTİKLERİNİZİ SORABİLİRSİNİZ


TAVSİYELERİMİZ

Kiralık Karavan ve Karavan Kiralama Hizmeti Arayanlara: ShantiGo

Kiralık Karavan ve Karavan Kiralama Hizmeti Arayanlara: ShantiGo

İstanbul'da karavan kiralama hizmeti veren kiralık karavan firması ShantiGo sizleri bekliyor. Güvenli bir karavan kiralama için göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.