Temmuz 30, 2021

Hangi İllerde Ormana Girmek Yasaklandı?

Hangi İllerde Ormana Girmek Yasaklandı?

Temmuz ayının son haftasına girdiğimiz şu günlerde, ülke olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz. Antalya Manavgat’ta başlayan orman yangını sonrasında, ülkemizin çeşitli illerinden orman yangını haberleri gelmeye başladı. Yangınların çoğu kontrol altına alındı ancak, pek çok yangına müdahaleler devam ediyor. Hal böyle olunca Valilikler ve Belediyeler tarafından ormanlara girişler yasaklandı. Peki hangi illerde ormana girmek yasaklandı? İşte merak edilen tüm detaylar…

Antalya’da Orman Yasağı

Antalya Valiliği’nden yapılan açıklamada, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü hava tahminlerine göre, bölgede mevsimsel sıcaklık değerlerinin artacağı ve bu durumun orman yangınlarına neden olmaması için tedbir kararları alındığı belirtildi. Antalya sınırları içindeki tüm ormanlık sahalara, 30 Temmuz-31 Ağustos döneminde yetkililer haricindeki vatandaşların giremeyeceği aktarıldı. Ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda, orman kenarında mola vermek, piknik yapmak, mangal, semaver ve ateş yakmanın yasak olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Mahalleler başta olmak üzere orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan anız, bağ, bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklandı.

Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır. Enerji nakil hatlarının yapım ve bakımı ilgili kuruluşlar hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.”

Tüm belediyelerin, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacağı ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini hazır bulunduracakları belirtildi. Kaymakamlıklar ve Orman İşletme Müdürlükleri koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekiplerinin de etkin şekilde gözetim ve denetim yapacaklarına işaret edilen açıklamada, gerekli hallerde kaymakamların emriyle tüm kamu ve özel sektör imkanları kullanılarak yangına karşı etkili müdahale edileceğine dikkat çekildi. Açıklamada, karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacağı vurgulandı.

Antalya'da Orman Yasağı
Antalya’da Orman Yasağı

Kahramanmaraş’ta Orman Yasağı

Kahramanmaraş Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, orman yangınlarıyla mücadele kapsamında 30 Temmuz-31 Ağustos tarihleri arasında ormanlara giriş çıkış yapmanın, orman çevresinde ve içinde mola verme ile ormanlarda piknik yapmanın yasak olduğunu duyurdu.

Kahramanmaraş'ta Orman Yasağı
Kahramanmaraş’ta Orman Yasağı

İzmir’de Orman Yasağı

İzmir Valiliği tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre; 30 Ekim 2021 tarihine kadar ormanlık alanlara giriş yasaklandı. Belkahve Orman İşletme Şefi Yasin Sütçü ise; “Yasak bölgelere giriş ne kadar artarsa orman yangını riski de o kadar artar” ifadelerini kullandı.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İzmir'de Orman Yasağı
İzmir’de Orman Yasağı

Balıkesir’de Orman Yasağı

Balıkesir Valiliği tarafından alınan karar ile yangınların önlenmesi için belirlenen mesire alanları haricinde il genelindeki tüm ormanlık alanlara giriş yasaklandı. Yarın başlayacak olan yasaklar, 31 Ekim Pazar gününe kadar sürecek.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Balıkesir'de Orman Yasağı
Balıkesir’de Orman Yasağı

Çanakkale’de Orman Yasağı

Çanakkale Valiliği’nden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “6831 Sayılı Orman Kanunu’nun ‘Orman idaresinin göstereceği lüzum üzerine mahallerinin en büyük mülkiye amirleri, kuraklık veya yangın olup da henüz söndürülmüş fakat sirayet ihtimalleri tamamen bertaraf edilmemiş olmak gibi fevkalade zamanlarda muayyen bir müddet için ormanlara girmeyi men ve oralardaki her türlü işlerin tatilini emredebilirler’ hükmüne uygun olarak Çanakkale ili dahilindeki ormanlık alanlara görevliler dışında 31 Temmuz-30 Ağustos 2021 tarihleri süresince ormana görevliler haricinde girişler, Çanakkale Valiliği’nin 30/07/2021 tarih ve 1745725 sayılı emirleriyle yasaklanmıştır” denildi.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Çanakkale'de Orman Yasağı
Çanakkale’de Orman Yasağı

Gaziantep’te Orman Yasağı

Vali Davut Gül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla ormanların giriş ve çıkışlara kapatıldığını açıkladı. Herkesi kurallara uymaya davet eden Vali Gül, “Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyir etmesi ve diğer sebeplerden dolayı Gaziantep genelinde ormanlara giriş çıkışlar 15.08.2021 tarihine kadar valilik tarafından yasaklanmıştır. Lütfen kurallara uyarak şehrimizi ve ülkemizi koruyalım” dedi.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Gaziantep'te Orman Yasağı
Gaziantep’te Orman Yasağı

Konya’da Orman Yasağı

Seydişehir Belediye Başkanı açıkladı. Belediye Başkanı Mehmet Tutal, “yaşadığımız kuraklık nedeni ile ormanlık alanlarımız ve piknik yerlerimizde yakılan her türlü ateş olası bir faciaya neden olabilir. Son günlerde ülkemizde yaşanan ve gittikçe artan yangın olayları münasebeti ile çiftçi kardeşlerimizi, hemşehrilerimizi ve piknikçilerimizi duyarlı ve hassas olmaya davet ediyorum.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Konya'da Orman Yasağı
Konya’da Orman Yasağı

İstanbul’da Orman Yasağı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yaptığı açıklamada, “30 Temmuz-31 Ağustos tarihleri arasında ormanlara girmek, orman çevresinde ve içinde mola vermek, orman alanlarında piknik yapmak yasaklanmıştır” dedi.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İstanbul'da Orman Yasağı
İstanbul’da Orman Yasağı

Kocaeli’de Orman Yasağı

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’un açıklaması şu şekildedir;

“Değerli Kocaelili Kardeşlerim, Hava sıcaklıklarının artması ve yangın riski nedeniyle İl genelinde ; Ormanlık alanlara girilmesi, Ateş yakılması, Havai fişek atılması, İkinci bir emre kadar yasaklanmıştır. Lütfen kurallara uyalım. Ormanlarımıza sahip çıkalım. Size güveniyoruz”

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Kocaeli'de Orman Yasağı
Kocaeli’de Orman Yasağı

Bursa’da Orman Yasağı

Bursa Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın, bursahakimiyet.com.tr’ye özel açıklamalarda bulundu.Bursa Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın, daha önce yaz sezonu dolayısıyla piknik alanları dışında ormanlık alanlara giriş-çıkışların zaten yasak olduğunu yeni alınan karar ile mesire alanları dahil tüm alanlara giriş-çıkışların yasak getirildiğini ifade etti. Akın, “1 Ağustos- 1 Eylül 2021 tarihleri arasında Bursa’da ormanlık alanda gezmek, motorlu taşıt kullanmak, kamp yapma amacıyla ormana girişler- çıkışlar yasaklanmıştır” dedi. Akın, konuşmasının devamında jandarmanın ormanlık alanların civarında kontrollere başlayadığını da açıkladı.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Bursa'da Orman Yasağı
Bursa’da Orman Yasağı

Batman’da Orman Yasağı

Türkiye’nin birçok bölgesinde orman yangınları sürerken, Batman Valiliği’nce kentte olası orman yangınlarına karşı tedbirler alındı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, “Batman ilinde oluşan meteoroloji şartları dikkate alınarak ormana giriş çıkışları kontrol altına alma ihtiyacı doğmuştur. Piknik ve mesire yerleri dışında ormana giriş çıkışlar ikinci bir emre kadar yasaklanmıştır.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Batman'da Orman Yasağı
Batman’da Orman Yasağı

Kastamonu’da Orman Yasağı

Kastamonu Valiliği, Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu tarafından alınan karar doğrultusunda sivil vatandaşların ormanlara girişi ve çıkışlarının yasaklandığını duyurdu.Kastamonu Valiliği, il genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ile oluşan nüfus hareketliliğine bağlı olarak orman yangınlarında artış olabileceği düşüncesiyle yasak kararlarının alındığını kaydetti. Valilik tarafından alınan kararlara göre, 31 Temmuz-30 Eylül tarihleri arasında mesire alanları haricinde kalan ormanlık alanlarda piknik yapılması yasaklandı.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Kastamonu'da Orman Yasağı
Kastamonu’da Orman Yasağı

Denizli’de Orman Yasağı

Denizli Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan hava tahmini raporlarında sıcaklık değerlerinin artacağı, ilerleyen günlerde oluşabilecek olağanüstü hava halleri nedeniyle, mevsimsel veya insani faktörlere dayalı olarak orman yangınlarının artabileceğinin değerlendirildiği belirtildi. Açıklamada, meydana gelebilecek yangınlara karşı 31 Temmuz’dan, 31 Ekim 2021 tarihine kadar il genelindeki ormanlık alanlara girişlerin yasaklandığı ifadelerine yer verildi.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Denizli'de Orman Yasağı
Denizli’de Orman Yasağı

Niğde’de Orman Yasağı

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu, Vali Vekili Cemil Kılınç başkanlığında toplandı. Toplantıda, ilde çıkabilecek orman yangınlarıyla mücadelede alınan kararlara ek olarak, orman idaresince gerçekleştirilen faaliyetlerde görev alanlar, izin almak koşuluyla orman alanlarında hayvan otlatanlar, ilgili kurumların izni dahilinde faaliyette bulunanlar, orman içi ve bitişiğinde tarımsal faaliyette bulunlar hariç merkez Dündarlı beldesi, Ulukışla ilçesi Horoz, Çiftehan, Alihoca, Maden (Karagöl turizm bölgesi hariç), Kılan, Darboğaz, Yeniyıldız ve Emirler köyleri ile Çamardı ilçesi Elekgölü (Aladağlar Milli Parkı Bölgesi hariç) ve Yelatan köyleri sınırlarında bulunan ormanlık alanlara girişlerin yarından itibaren 15 Eylül’e kadar yasaklanması kararlaştırıldı.

Niğde'de Orman Yasağı
Niğde’de Orman Yasağı

Yalova’da Orman Yasağı

Yalova Valisi Muammer Erol başkanlığında yapılan İl Orman Yangınlarını Önleme Komisyonu toplantısında, orman yangınlarıyla mücadeleyle ilgili kararlar alındı. Alınan kararlar gereği, 1 Ağustos-1 Eylül arasında yerleşik köy halkı hariç olmak üzere halkın gezi amaçlı ormana girişi, orman içi yollarda ATV, motosiklet ve benzeri vasıtalarla sportif amaçlı her türlü faaliyetler ile çadırlı ve çadırsız kamp yapmak yasaklandı.

Piknik ve mesire alanlarında ise 19.00-07.00 saatleri arasında mangal, semaver ve benzeri ateş yakmaya kısıtlama getirildi. Delmece Yaylası Milli Park Sahası’ndaki mesire ve piknik alanı dışında kalan kısımlarda da yol boyunca araç park etmek, kamp yapmak, ormana girmek ve piknik yapmak yasaklandı.

Toplantıda, Yalova il sınırlarında anız yakılması, kırsal alanlarda ot, çöp, tarla atığı, bağ-bahçe budaması artığı, yaprak ve dal parçaları ile benzeri maddelerin kontrollü yakılmasının da yasaklanması kararlaştırıldı.

Yalova'da Orman Yasağı
Yalova’da Orman Yasağı

Hatay’da Orman Yasağı

Hatay Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, orman yangınlarıyla mücadele kapsamında yeni tedbirler uygulanacak. Buna göre 31 Ekim’e kadar mesire yerleri ve tabiat parklarının dışındaki ormanlık alanlara girilemeyecek. Kamp yerleri hariç izin verilen mesire alanları ve tabiat parklarında da mangal, semaver ve ateş yakılmasına saat 20.00’den sonra müsaade edilmeyecek.

Ormanlık alan yakınlarında anız yakılmasına ve düğün gibi benzeri organizasyonlarda havai fişek ve dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına da izin verilmeyecek. Vatandaşların duyarlılığını arttırmak için konuyla ilgili broşürler dağıtılacak ve cami hoparlörlerinden duyuru yapılacak.

Hatay'da Orman Yasağı
Hatay’da Orman Yasağı

Kırklareli’nde Orman Yasağı

Kırklareli Valiliği, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü hava tahmin raporlarıyla bölgede mevsimsel sıcaklık değerlerinin artacağı, buna dayalı olarak önümüzdeki günlerde oluşabilecek olağanüstü hava halleri nedeniyle, ilde orman yangınlarının artabileceği değerlendirilerek milli servet olan ormanları korumak amacıyla kararlar alındığı belirtildi.

Açıklamada, “Kırklareli ili orman yangınlarıyla mücadele kapsamında il sınırları içerisindeki ormanlık alanlara girişler, 30 Temmuz 2021-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74’üncü maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu´nun 9 ve 66’ncı maddeleri uyarınca yasaklanmıştır. Kırklareli il sınırları içerisinde tüm ormanlık sahalara yetkililerden başkasının girmesi kesinlikle yasaktır. Bu ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak, mangal, semaver ve ateş yakmak yasaktır.

Orman Yasasının 31 ve 32’nci maddesi kapsamında olan köyler/mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyle/mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır. Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır. Enerji nakil hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.

Tüm belediyelerimiz, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (dozer, loder, kepçe) hazır bulunduracaklardır. İlçe Kaymakamlıklarımız ve Orman İşletme Müdürlükleri koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri etkin bir şekilde gözetim ve denetim yapacaklardır.

Gerekli hallerde ilçe kaymakamlarımızın emriyle tüm kamu ve özel sektör imkanları kullanılarak yangına karşı etkili müdahale edilmesi sağlanacaktır. Bu karar Kırklareli ili sınırları içerisindeki tüm ormanlık alanlarda uygulanır. Belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır. Bu karar hükümleri 30 Temmuz 2021-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında uygulanır.” denildi.

Kırklareli'nde Orman Yasağı
Kırklareli’nde Orman Yasağı

Uşak’ta Orman Yasağı

Uşak Valiliği resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise ormanlık alanlara 30 Eylül tarihine kadar girişlerin yasaklandığı belirtildi. Uşak Valiliği, resmi sosyal medya hesabından son günlerde meydana gelen orman yangınları nedeniyle tedbir amaçlı 30 Eylül tarihine kadar ormanlık alanlara giriş ve çıkışların yasaklandığını belirtti. Belirtilen açıklamada, “Mangal, semaver, ateş yakılabilecek mesire yerleri ile tabiat parkları dışında ormanlara giriş çıkışların 30 Eylül’e kadar yasaklanmıştır” ifadeleri aktarıldı.

Uşak'ta Orman Yasağı
Uşak’ta Orman Yasağı

NOT: DETAYLAR GELDİKÇE PAYLAŞACAĞIZ


Sponsorlu Bağlantılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.