Temmuz 30, 2021

Kastamonu’da Orman Yangını! Ormana Girişler Yasaklandı!

Kastamonu'da Orman Yangını! Ormana Girişler Yasaklandı!

Kastamonu Taşköprü’de meydana gelen orman yangını, rüzgarın etkisiyle büyüdü. Ekiplerin yangına müdahalesi devam ederken, Kastamonu Valiliği tarafından flaş bir karara imza atıldı. Peki Kastamonu’da ormana girişler yasaklandı mı? Kastamonu’da ormana girmek yasak mı? İşte tüm detaylar…

ORMANA GİRİŞLERİN YASAK OLDUĞU İLLER LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Kastamonu’da Orman Yangını

Kastamonu Taşköprü’de ormanlık alanda yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle büyüyen alevlere müdahale sürüyor. Kastamonu Taşköprü Obrucak köyündeki ormanlık alanda yangın çıktığını görenlerin ihbarı üzerine bölgeye Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri ve arazözler sevk edildi. Rüzgarın da etkisiyle büyüyen alevlere ekiplerin yanı sıra köy sakinleri de müdahale ediyor. Yangının çıktığı alanın yakınında buğday tarlaları bulunuyor.

Kastamonu'da Orman Yangını
Kastamonu’da Orman Yangını

Kastamonu Valiliği’nden Yasak Açıklaması

Kastamonu Valiliği, Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu tarafından alınan karar doğrultusunda sivil vatandaşların ormanlara girişi ve çıkışlarının yasaklandığını duyurdu.Kastamonu Valiliği, il genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ile oluşan nüfus hareketliliğine bağlı olarak orman yangınlarında artış olabileceği düşüncesiyle yasak kararlarının alındığını kaydetti. Valilik tarafından alınan kararlara göre, 31 Temmuz-30 Eylül tarihleri arasında mesire alanları haricinde kalan ormanlık alanlarda piknik yapılması yasaklandı.

Piknik yapılmasına müsaade edilen mesire alanlarında akşam 19.00’dan itibaren ateş yakılamayacak. Ormancılık faaliyetleri haricinde normal vatandaşlar ormanlara giriş ve çıkış yapamayacak. Ormanlık alanlar civarında bağ, bahçe temizliği amaçlı ateş yakılmayacak.

Anız yakılmasına müsaade edilmeyecek. Ormanlık alanlar civarında yapılacak düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınlarına neden olabilecek havai fişek, niyet balonu gibi yanıcı madde kullanılamayacak. Alınan kararların duyurulması noktasında Orman Bölge Müdürlüğü vatandaşlara el ilanı ve broşürler dağıtacak. Kararlar belediye ve cami hoparlörlerinden ilan edilecek.Alınan kararların uygulanması kapsamında Orman Bölge Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı denetim gerçekleştirecek.

Kastamonu Valiliği'nden Yasak Açıklaması
Kastamonu Valiliği’nden Yasak Açıklaması

Sponsorlu Bağlantılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.