Pratik kamp yemeklerine en güzel örnek: Közde Patates

Pratik kamp yemekleri listemizi her geçen gün güncellemeye devam ediyoruz. Kampların vazgeçilmezi olarak bilinen ve hazırlaması oldukça basit olan közde patates herkes tarafından bilinmektedir. Pratik kamp yemekleri aynı zamanda doğa tutkunlarının ve kampçıların zamandan tasarruf etmesini sağlar. Peki, közde patates nasıl hazırlanır? İşte kampçıların sıklıkla tükettiği közde tereyağlı patates tarifi.

Pin

KÖZDE PATATES TARİFİ

Doğa tutkunlarının yola çıkarken yanlarına aldıkları malzemelerin başında patates gelir. Patatesin közlenmesi ve baharatlarla lezzetlendirilerek yenilmesi herkesin hoşuna gitmektedir.

Patates közlemeye başlamadan önce kaç kişi olduğunuzu ve açlık durumunuzu kontrol etmenizde fayda var 🙂 1 kişinin 2-3 orta boy patates yiyeceğini düşünerek közlenecek patateslerin sayısını belirleyebilirsiniz.

Pin

KÖZDE PATATES İÇİN MALZEME LİSTESİ

  • 1 kilogram veya 10-15 adet orta boy patates
  • Tereyağı
  • Rendelenmiş kaşar (isteğe göre)
  • Tuz
  • Karabiber
  • Sarımsak
  • Taze dağ kekiği

KÖZDE PATATES NASIL HAZIRLANIR?

Kamp ateşinizi yaktıktan sonra çayınızı demleyin ve dinlenmeye bırakın. Daha sonra kor haline gelmiş ateşin içine 10-15 adet orta bot patatesleri atın. Patateslerin közlenip közlenmediğini bıçak ve çöp şişle kontrol edebilirsiniz. Sarımsakları küçük küçük alüminyum folyolara sararak közlerin hemen yanına bırakın. Daha sonra ise közlenen patateslerin tam içini bıçak yardımıyla kesin. Patateslerin ekmek gibi içini açın, 1-2 parça tereyağını patateslerin içine bırakın ve erimesini bekleyin. Ardından patateslerin üzerine tuz, karabiber, kekik ve pulbiber atarak yiyebilirsiniz. Patateslerin içine kaşar veya sarımsak koyarak da yiyebilirsiniz daha lezzetli olacaktır. Közlenmiş patatesleri yerken bir yandan da dinlenmeye bıraktığınız çayınızı yudumlarsanız keyfinize keyif katmış olursunuz. Patatesin karbonhidrat değerinin yüksek olması nedeniyle tüketilmesi durumunda uzun süre tok tutacaktır.

Pin

Not: Pratik kamp yemekleri listemize eklemek istedikleriniz olursa kampyerleriorg@gmail.com adresinden veya yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

TWİTTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!


2