Kamp Yapmak Yasak Mı?

Kamp Yapmak Yasak Mı?


Tüm doğaseverlerin en çok merak ettiği konuyu sizler için açıklığa kavuşturmak istedik. “Kamp yapmak yasak mı?” blogumuzda aklınıza takılan tüm konularla ilgili bilgi edinebileceksiniz. Plajlarda, ormanlarda, yaylada vb. yerlerde kamp yaparken ceza kesilen kampçılar sayfamıza mesaj göndererek diğer arkadaşların da dikkatli olması için bizlere bilgi verdiler. Biz de topladığımız tüm bilgileri siz doğa severlere aktarmak istedik ve kamp yaparken uymamız gereken kuralları ve kamp yapmanın yasak olduğu alanları sizlerle paylaşıyoruz.

4 Haziran Perşembe günü yayınlanan genelgeye göre 15 ilde sokağa çıkma yasağının uygulanması uygun görülmüştü. İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı “Sokağa Çıkma Kısıtlaması” genelgesi ile büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak illerinde 05.06.2020 tarihi saat 24.00 ile 07.06.2020 tarihi saat 24.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktı fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasıyla birlikte sokağa çıkma yasağı kararı iptal edildi.

TÜRKİYE KAMP ALANLARI HARİTASI İÇİN TIKLAYIN

Sokağa Çıkma Yasağı İptal Edildi
Sokağa Çıkma Yasağı İptal Edildi

Dün 15 ilde uygulanacağı belirtilen sokağa çıkma yasağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla birlikte iptal edildi. Birçok doğa sever ile bu haberler birlikte kamp çantalarını ve araçlarını hazırlayarak kamp yapmak için yola çıktı. Instagram’dan @kampyeri sayfamıza gelen mesajlarda ise kamp yapmak için bazı plajlara ve ormanlara giden kişilerin cezai yaptırımlarla karşılaştığı bilgilerine ulaşıyoruz. Tüm doğa severlerin akıllarındaki tek soru ise “Kamp yapmak yasak mı?” oluyor. Bizde Kampyerleri.org olarak en doğru bilgiyi sizlere aktarmaya çalışıyoruz.

TELEGRAM GRUBUMUZA KATILARAK TÜM KONULAR HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİ SORABİLİRSİN

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN KAMP EKİPMANLARI ÖNERİSİ VİDEOSU

Kamp Yapmak Yasak Mı?

Öncelikle açık olan kamping tesislerinde kamp yapmanın yasak olmadığını belirtelim. Ücretli olarak hizmet veren kamp alanlarının birçoğu 1 Haziran’dan bu yana hizmet vermeye devam ediyoruz. Dileyenler sizler için hazırladığımız “Covid-19 Tedbirleri Alan Kamp Alanları ve Bungalov Evler” blogumuzu okuyabilirler. Ücretli kamp alanlarında kamp yapmanın serbest olduğunu öğrendik. Peki, ücretsiz kamp alanlarında, plajlarda, ormanlarda, göllerde veya şelalelerde kamp yapmak yasak mı?

Kamp Yapanlara 31 Bin 860 TL Ceza Kesildi! – TIKLA OKU

Bugün sayfamıza gelen mesajlarda Korsan Koyu’nda kamp yapanlara kişi başı 400’er TL ceze kesildiğini gördük. Aşağıda ilgili konuyla ilgili görsellere ulaşabilirsiniz.

Kamp Yasakları ve Cezaları
Kamp Yasakları ve Cezaları

Görsellerde Korsan Koyu’na kamp yapmaya giden arkadaşların cezayla karşılaştıklarını görüyoruz. Bu yıl kontrolsüz yapılan kamp faaliyetlerinin önüne geçebilmek amacıyla birçok ormanda, plajda ve koyda kamp yapmak yasak olacak. Antalya’da bulunan Korsan Koyu’nda şuanda Jandarma personelleri ve Kumluca Belediyesi Zabıta Ekipleri nöbet tutuyor. Buraya kamp yapmaya gelenler ise özel camping alanlarına gönderiliyor. Bu yıl birçok ücretsiz kamp alanında cezai işlemler devam edecek.

Ücretsiz Alanlarda Kamp Yapmak Neden Yasaklandı?

Not: Ücretsiz alanların hepsinde yasaklanmamıştır. En net bilgiyi ilgili ilçe veya bölgenin Jandarma karakolundan veya Zabıta müdürlüğünden alabileceğinizi unutmayın.

 • Kontrol şekilde yakılan kamp ve piknik ateşleri orman yangınlarına yol açıyor.
 • Çevre temizliğine dikkat edilmiyor; ormanlara, denize ve plajlar bilinçsiz şekilde kirletiliyor.
 • Kamp yaparken ateş yakmak isteyenler bilinçsiz şekilde yaş ağaçları keserek ateş yakmaya çalışıyor.
 • Pandemi süreci nedeniyle güvenlik önlemleri maksimum seviyeye çıkarıldı.
 • Plajlarda ve denizlerde sosyal mesafe kurallarına uyulmayacağını tahmin eden yerel yönetimler böyle bir karar aldı.
 • Aracından yüksek seslerde müzik açarak çevredekilere rahatsızlık verenlerin tutumu nedeniyle yasaklandı.

1 Haziran’da Genelge Yayınlamıştı!

İçişleri Bakanlığı 30 Mayıs 2020 tarihinde yayınladığı genelde ile 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren şehirlerarası seyahat yasağının sona erdiğini açıklamıştı. Genelge kampçılıkla ilgili “Kısıtlanan halka açık alan olan park ve bahçe ile rekreasyon ve piknik alanları, mesire ve ören yerleri ile sahil bantlarında (plajlar) piknik, spor, yürüyüş, gezi, balık tutma faaliyetlerine (yerleşim yeri içi park/bahçelerde mangal yapmak hariç olmak üzere) belirlenen kurallar ve mesafe şartlarına uyularak 1 Haziran’dan itibaren başlanacak.” ifadeleri yer alıyordu.

Bundan Sonra Kamp Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

 • Kampa gitmeden önce kamp alanının bulunduğu milli parklar şube müdürlüğü, jandarma komutanlığı, zabıta müdürlüğü ve ilgili personeller aranılarak bilgi alınmalıdır.
 • Milli parkların bir kısmında pandemi nedeniyle kamp yasaklanmıştır, yola çıkmadan önce mutlaka ilgili bölgeler aranmalıdır.
 • Konuyla ilgili Telegram grubumuzdan tüm sorularınızı yanıtlıyoruz. TELEGRAM GRUBUMUZA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Siz bu konu hakkındaki yorumlarınızı YORUM GÖNDER kısmından bizlere göndermeyi unutmayın. Siz doğa severlere tek tavsiyemiz bu yıl bütçenize uygun olabileceğini düşündüğünüz kamping tesislerini tercih etmeniz olacaktır. Aksi takdirde beklemediğiniz cezai yaptırımlar ile karşılaşabilirsiniz. Sağlıcakla ve doğayla kalın.


TAVSİYELERİMİZ

Fethiye Günlük - Haftalık Kiralık Villa - Yazlık Yeri

Fethiye Günlük – Haftalık Kiralık Villalar – Yazlık Yeri

Fethiye ve Ölüdeniz'de günlük/kiralık villa ile doğayla iç içe ve izole bir tatil yapabilirsiniz. Fethiye'de özel havuzlu kiralık villalar sizi bekliyor.

8 yorumlar

 1. Avatar

  çok isabetli bir karar olduğunu düşünüyorum içinde en ufak bir doğa sevgisi olmayan bilinçsiz instagram özentisi kişiler tarafından o güzelim alanlar tahrip ediliyor, çöpünü toplamaya aciz insanların AVM ler dışına çıkmaması gerekiyor umarım cezai işlemler sıklaştırılır ve cezalar arttırılır.

  • Avatar
   Murat Parlakyıldız

   Peki doğa tutkunu ve doğaya hiçbir zarar vermeyen bizlerin ne suçu var?

   • Avatar

    Plaja kamp kurup karanlıkla birlikte plaja tuvalet ihtiyacını gideren ve mikrop dağıtan adama kampçı demem.dağda,halk plajı olmayan sahil şeridinde kampçılığa lafım yok.ama gelip insanların ,evlerin yoğun olduğu yerde kamp kuruyorsan..umarım cezanın en büyüğünü yersin.

  • Avatar

   Hiç de doğru bir karar değil doğayı paraya bağladılar kamp yapamıyoruz ben kamp alanında hayatta kalmam normalde hele şuan hiç kalmam plajlar işgal altında zaten inanılmaz yasakçı bir zihniyet var illa müthiş izbe yerlere mi gitmeliyim yani bu yasağın virüsle yakından ilgisi yok sırf para harcasin insanlar

   • Avatar

    Geçen hafta ceza yiyenlerdenim. Gittiğimiz yer gunubirlikciler tarafından çöp yığınına çevrilmişti biz ortalığı temizledik bir de üzerine ceza yedik. Bu ülkede her şey formalite. Olay hijyen kuralları ve pandemi ise gunubirlikcilere niye izin veriliyor? İldir Çeşme’de ceza yedik bilginiz olsun. Camping alanda da asla kalmam. Bir zevkimiz vardı onu da öldürdüler. Yazıklar olsun, önce çöp atanların peşine düşün!

 2. Avatar

  Ben araba sesi, insan gürültüsü, insan kalabalığı içerisinde birde üste para verip neden kamp yapayım? Bunun koronayla ne ilgisi var? Ben doğayı seviyorum bana kuş sesi, böcek sesi lazım ben mümkün olan en tenha yerleri seçiyorum. Eyer birazcık halkı düşünüyorlarsa jandarma ve zabıta ekiplerini yasaklar için değil! Denetlemek ve gereken kişileri cezalandırmak için gorevledirsinler. Unutmasınlar yasaklar birgün patlar. İnsanlara doğayı sevdirin para harcamayı değil kirletmekten vazgeciceklerdir böylece

 3. Avatar

  Bu nasıl bi saçmalık ya gitsinler çöp atanları yakalasınlar biz doğa severlerin suçu ne? Bıçakla insan öldürülüyor diye bıçak satışını durdurmak gibi bi şey bu. Sırf insanlar zarar vermesin diye önlerinden alıyorlar bunu yapmamalarını sağlamak yerine. Her şey yasaklansın o halde nedense sadece ücretsiz şeyler yasaklanıyor zorla para ödetmek için.

 4. Avatar

  Doğa sevgisini, ıssız kimsenin olmadığı yerde doğayı korumayı gözeterek kamp kurmayı anlayabiliyorum. Ancak anlayamadığım evimin dibine korunaklı diye çadır kuranı, mangalını toprağın üzerinde yaktığı ateşle yapanları (bu sayede börtü böceği öldürenleri), denizin dinine halkın denize girdiği plaja çadırını kuranlara; tuvaletini Kaya arkası, duvar kenarlarına yapıp etrafı umumi tuvalete çevirenleri anlayamıyorum ve bu kitle ile sonuna kadar mücadele edeceğim. Yasaklar bu kitle için konuyor. Bu kitle sadece tüketiyor ama bunu bedava yapmak istiyor. Arkasından temizleyeni var tabiiki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.