Corona Virüsü Nedeniyle Kamp Yapmak Yasaklandı Mı?
Corona Virüs tehlikesi tüm hızıyla yayılmaya devam ederken artan vaka sayısı yavaşladı ve iyileşen sayısında artış oldu. Ölüm sayısı her geçen gün azalmaya devam ediyor ve bu sürecin kısa süre içerisinde sona ereceği öngörülüyor. İçinde bulunduğumuz bu kriz döneminde; ellerimizi sık sık yıkamalı, her gün duş almalı, dışarıya çıkarken maske-eldiven giymeli ve sosyal mesafe kurallarına uymalıyız. Tüm dünyada ülkeler kendi kriz yönetimlerini oluşturdu ve iş birliği içerisinde çalışmalar devam ediyor. Umarız Corona Virüsü tehlikesi kısa süre içerisinde ortadan kalkar ve yaşantımız normale döner.

1 HAZİRAN 2020 TARİHİNDEN İTİBAREN UYGULANACAK KARARLAR AÇIKLANDI – TIKLA OKU

INSTAGRAM SAYFAMIZI TAKİP ET, HABERDAR OL!

Corona Virüsü Aşısı Bulundu Mu?

Dünya Sağlık Örgütü dünya genelinde 3 milyonun üzerinde Covid-19 vakasının tespit edildiğini ve 211 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Vaka sayısının hızla artmasıyla birlikte insanlar “Corona Virüs aşısı bulundu mu?” diye merak etmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip Corona virüs (Covid-19) aşısı için en az 12-18 ay beklemek gerekeceğini söyledi. Corona Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin yanı sıra yüzbinlerce kişi de virüs tehlikesini yenerek hayatta kalmayı başardı. Türkiye’de de iyileşen hasta sayısı 29 Nisan itibariyle 44 bin 22 oldu. Kısa sürede bu sürecin sona ereceği öngörülüyor.

Corona Virüsü Aşısı Bulundu Mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Normalleşme Sürecini Açıkladı – 12 Mayıs’ta Güncellendi

Cumhurbaşkanlığı, koronavirüsle mücadele kapsamında normalleşme adımlarını içeren planları yayımladı. 1 Haziran itirabariyle birçok başlıkta normalleşme adımlarının hayata geçirileceği belirtilen planda, büyükşehirlerde hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasaklarının da 1 Haziran’da sona erdirilmesi hedefleniyor.

 • Sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırılması (1 Haziran 2020)
 • Salgının kontrol altına alındığı ülkelerle olan sınır kapılarının yolcu giriş-çıkışına açılması (15 Haziran 2020)
 • Düğün salonu, sinema, tiyatro ve gösteri merkezlerinde kısıtlamaların kaldırılması (1 Temmuz 2020)
 • Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri ile çay bahçesi, dernek lokalleri, yüzme havuzu, kaplıca ve spor merkezleri gibi tesislerin açılması (1 Haziran 2020)
 • Ören yerlerinin açılması (1 Haziran 2020)
 • Nikâh salonlarının azami %25 kapasitesinin aşılmaması şartlarına uyarak kademeli açılması (1 Haziran 2020)
 • Mesire yerleri ile piknik alanlarının açılması (15 Haziran 2020)

Kamp Yapmak Yasaklandı Mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda, koronavirüs salgını nedeniyle mücadele için yeni önlemleri açıklamıştı. Buna göre yurtdışı uçuşlar tümüyle sona erdirilirken, şehirlerarası seyahatler valilik iznine bağladı. Erdoğan tüm tedbirlerin 30 büyükşehirde ‘titizlikle uygulanacağını’ söyledi. Ayrıca geçtiğimiz hafta 23 Nisan’la birlikte 24-26 Nisan tarihleri arasında tüm büyükşehirlerde sokağa çıkma yasağı uygulanmıştı. Bu hafta ise 1 Mayıs’ın Cuma gününe denk gelmesiyle birlikte 1-2-3 Mayıs 2020 tarihlerinde de büyükşehirlerin hepsinde sokağa çıkma yasağı uygulanmıştı. 16-17-18-19 Mayıs tarihinde ise büyükşehirlerde sokağa çıkma yasağı ilan edilecektir. Sokağa çıkma yasağının uygulanmadığı bölgelerde doğa severler kaçamak şeklinde kamp yapmaya başladı. Sizde kendi izolasyonunuzu sağlayarak ve sosyal mesafe kurallarını göz önünde bulundurarak kamplarınızı yapabilirsiniz. 4 günlük sokağa çıkma yasağında birçok kamping alanı işletme sınırları dışına çıkmadan kamp yapmaya imkan sağlayacak. İşletmeler 5/1 doluluk oranında konaklama hizmeti sağlamaya devam ediyor. Kamping alanları bunun haricinde hizmet vermeye devam ediyor.

Milli Parklar ve Tabiat Parkları Kapatılmıştı

28 Mart’ta Milli Parklar ve Mesire Alanları kapatılmıştı. Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün paylaşımları sonrasında Milli Parklar’da ve Tabiat Parkları’nda “Kamp yapmak yasaklandı mı?” diye merak edenler böylece net bilgiyi öğrenmiş oldu. Corona Virüsü tehlikesi sona erene kadar Milli Parkların kapalı olacağı ifade ediliyordu. Bu süre zarfında Milli Parklar ve Tabiat Parkları içerisinde kamp yapmak yasaklanmıştı. Mesire yerleri ile piknik alanlarının açılma tarihi 15 Haziran 2020 olarak düşünülüyor.

Piknik Yapmak Yasaklandı

İçişleri Bakanlığı’nın yeni tip koronavirüs (Covid – 19) salgınıyla mücadele kapsamında mesire alanları, ören yerleri, ormanlar, piknik alanları, sahil kenarlarıyla ilgili genelgesinin ardından Yozgat Emniyet Müdürlüğü ekipleri Türkiye’nin ilk milli parkı olan Çamlık Milli Parkı ve mesire alanlarını kontrol etti.Koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında Yozgat ‘ta da park ve mesire alanlarını geçici olarak kullanıma kapatıldı. Yozgat Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Çamlık Milli Parkı ve diğer mesire alanlarını kontrol etti.Kontrollerde vatandaşların yasaklara uyduğu gözlenirken, piknik yapan vatandaşa rastlanmadı.

Kampingler Kapatıldı Mı?

Özel işletmeler tarafından işletilen kamping tesislerinin bir kısmı çalışmalarına ara verirken bir kısmı için yaz kampları için önden rezervasyon olarak çalışmalarına devam ediyor. Bazı özel işletmeler ise sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek müşterilerine hizmet vermeye devam ediyoruz. Özel kamping tesislerinin bir kısmı sokağa çıkma yasağı süresince müşterilerinin tesis dışarısına çıkmasını engelleyerek rezervasyon almaya devam ediyor. Böylece sokağa çıkma yasağını doğada geçirmek isteyenler bu prosedürde hizmet vermeye devam eden işletmeleri tercih etmeye devam ediyor. Umarız virüs salgını sona erer ve kampingler de çalışmalarına hijyen koşulları çerçevesinde devam eder. Tüm gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Kampingler Kapatıldı Mı?

Kampyerleri.org Çağrısı: “Bireysel kampların yasaklanmadığı şu dönemlerde lütfen evimizde kalarak kendimizi izole etmeye devam edelim. Bizim evlerimizde kaldığımız bu günlerde doğa kendini dinlendiriyor ve kendini yeniliyor. Siz de bu dönemde kamp faaliyetlerinizden uzak durarak, ev ortamında kendinize yeni hobiler kazandırmaya çalışın. Siz doğada izolasyon halindeyiz diye düşünürken kamp alanına gitmeden önce; birçok ortak kullanım alanını ziyaret ediyorsunuz. Akaryakıt istasyonu, marketler ve daha birçok işletme çalışanları ile temasa geçiyorsunuz. Kamp yapmaya gideyim derken lütfen sağlığınızı tehlikeye atmayın. Doğayla ve sağlıklı kalın. Çok güzel günler göreceğiz. Söz veriyoruz corona virüsü tehlikesi sona erince hep birlikte güzel bir kamp etkinliği düzenleyeceğiz. @kampyeri hesabımızı takip etmeye devam edin.


TAVSİYELERİMİZ

Kamp Yasakları Devam Edecek Mi? Açıklama Geldi

Kamp ve Seyahat Yasakları Devam Edecek Mi? Açıklama Geldi

Kamp ve seyahat yasaklarını da kapsayan açıklamalar kapsamında Covid-19 salgını nedeniyle alınacak yeni tedbirler açıklandı.

16 yorumlar

 1. Avatar

  Umarım bu coronavirüsten dolayı olan kısıtlamalar biran önce sona erer ve bizde kampımıza doğamıza en kısa zamanda kavuşuruz.

 2. Avatar

  Corona virüs salgını tüm hızıyla yayılmaya devam ederken böyle bir konuya açıklık getirmeniz çok iyi olmuş. Biz de bu dönemde evde kalıyoruz ve evde kamp yapıyoruz. Virüs tehlikesinin kısa süre içerisinde sona ermesini ve kendimizi doğaya atmak için sabırsızlıkla bekliyoruz. Blogunuzdaki yeni kamp yerleri listesini keşfederek güzel kamplara gideceğiz.

 3. Avatar

  açıık kamp yerleri hakkında bilgi verebilirmisiniz? neresi açık şu anda ?

  • Kampyerleri.org

   Merhabalar bu konuyla ilgili olarak özel işletmeleri arayabilirsiniz, maalesef doğru bilgiyi internette bulamazsınız. Bazı işletmeler sosyal mesafe kuralları doğrultusunda 5/1 doluluk oranına göre hizmet vermeye devam ediyor. Doğayla ve sağlıcakla kalın.

   • Avatar

    Bizleri yeterince bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz. Artık sonbaharı bekleyeceğiz yürüyüşler için.

    • Kampyerleri.org

     Bekir Bey biz teşekkür ediyoruz. Bizleri takip etmeye devam edin lütfen. Doğayla ve sağlıcakla kalın. En kısa sürede doğaya kavuşacağız.

 4. Avatar

  merhaba ben bu dönemde halka açık herhangi bir alanda yani normal zamanda kamp yapmaya müsait ücretsiz bir camping alanında sokağa çıkma yasağı süresince kamp yapabilir miyim?

  • Kampyerleri.org

   Uğurcan Bey merhabalar. Halka açık bir alanda kamp yaparsanız sokağa çıkma yasağının uygulandığı şehirlerde sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Kolluk kuvvetleri kamp yaptığınızı tespit ettiği durumda sizi uyarma ve kampınızı kaldırma durumu söz konusu olabilir. Bunun için sokağa çıkma yasağı uygulandığı günlerde açık olan kamping tesisleri içerisinde konaklama yapabilirsiniz. Doğayla ve sağlıcakla kalın.

  • Avatar

   Merhaba, bulunduğum şehirde sokağa çıkma yasağı yok ve kamp yapmayı düşünüyorum, bu konu ile ilgili herhangi bir kısıtlama var mı? Kamp yapmama engel olacak bir durum söz konusu mu? Herhangi bir özel işletmede değil, halka açık ücretsiz , doğa kampı düşünüyorum.

 5. Avatar

  merhabalar şu anda antalyada sokağa çıkma yasağı bulunmamakta. şu anda likya yolu üzerinde herhangi bir konumda aynı çadırda 2 kişi olarak kamp yapmak yasal açıdan sıkıntı çıkartır mı ? teşekkürler.

 6. Avatar

  İstanbul sahil kesimlerindeki kamp işletmelerinde doğa’da sadece uyku tulumuyla yatmaya, çadır kurulumuna özellikle Şile bölegesindeki kamplarda, özel tesislerde Jandarma engel olup alanların boşaltılmasını istemiştir. Herkesin izin kağıtları imzalanmıştır. Fiyasko. İşletmelerin rezervasyon almasına kanmayın.4gün için alışveriş yap, elinde patlasın:)))

 7. Avatar

  Ücretsiz kamp alanları yasak mı peki Bayram süresince ?

 8. Avatar

  merhaba bilgiler için çok teşekkürler.
  KAmp yapmanın serbest olduğuna dair resmi bir yazı vs var mı?
  Dağa bayıra gittiğimizde jandarma bize ceza kesmesin. Yazınızın kaynağı nedir?
  Teşekkürler

 9. Avatar

  merhaba belgrad ormanında hafta sonu 2 gün sokağa çıkma yasağı oluyor cumartesi pazar cuma günü gidtsek 2 gün ormanın içinde kalsak acaba yasakmıdır böle bir durum?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.