Kamp ve Seyahat Yasakları Devam Edecek Mi? Açıklama Geldi

Kamp Yasakları Devam Edecek Mi? Açıklama Geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Huber Köşkü’ndeki video konferans yöntemiyle son kez yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ni toplantısı sonrası açıklamalarda bulunmuştu.

İçişeri Bakanlığı 30 Mayıs Cumartesi günü resmi internet sitesinden “81 İl Valiliğine Lokanta, Restoran, Kafe vb. İşyerleri; Park, Piknik Alanları; Mesire Yerleri ve Giyim Pazarları Genelgesi” yayınladı.

Genelge de “Daha önce genelge ile kısıtlanan park/bahçe, rekreasyon alanları, piknik alanları, mesire ve ören yerleri ile sahil bantlarında (plajlar) piknik, spor, yürüyüş, gezi, balık tutma vb. faaliyetlere (yerleşim yeri içi park/bahçelerde mangal yapmak hariç olmak üzere) belirlenen kurallar ve mesafe şartlarına uyularak 1 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren başlanacak.” ibarelerine yer verildi.

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN KAMP EKİPMANLARI ÖNERİSİ VİDEOSU

KAMP YAPMAK YASAK MI? – TIKLA OKU – 5 HAZİRAN GÜNCEL BİLGİ

GENELGENİN DİĞER KISIMLARI

Bilim kurulunun önerileri doğrultusunda iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans/oyun vb. ile bu amaçla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokalleri, yüzme havuzları, kaplıca, hamam, sauna, SPA merkezleri vb. işletmelerin faaliyetlerini 22.00’a kadar (Kendi müşterilerine hizmet veren turizm tesislerinin bünyesindeki işletmeler saat sınırlamasına tabi olmayacaktır.), giyim pazarları başta olmak üzere sergi ve tezgâhlarda giyim, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı tüm pazarların faaliyetlerini 22.00’a kadar; spor merkezleri/ tesislerinin faaliyetlerini kendi iç düzenlemeleri çerçevesinde en geç saat 24.00’a kadar sürdürmelerine izin verilecek. Bu yerler belirtilen saatlerden sonra faaliyetleri sonlandırılacak.

Belirtilen tedbirlere ve kurallara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak.

İçişleri Bakanlığı’nın Tüm Genelgesine Ulaşmak İçin TIKLAYIN

Kamp ve seyahat yasaklarını da kapsayan açıklamalar kapsamında Covid-19 salgını nedeniyle alınacak yeni tedbirler açıklandı. Kampyerleri.org olarak yakından takip ettiğimiz süreci sizlere güncel bir şekilde sunmaya devam ediyoruz. Bizleri takip etmeye devam ederek güncel gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Yapılan açıklamalara göre bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı son kez uygulanacak.

Bu Hafta İtibariyle Alınan Yeni Kararlar

Dikkatle takip ettiğimiz tüm gelişmeler bize yeni normalleşme süreci dediğimiz bu dönemde bize yeni adımlar atma imkanı sağladı.

Şehirler arası seyahat kısıtlaması 1 Hazrin’dan itibaren kaldırılmıştır. Olumsuz bir durum görmememiz halinde yeniden getirebiliriz.

1 Haziran itibariyle kamu personelleri iş başı yapacaklar.

Kronik hastalığı bulunan kamu hastalarının durumları değerlenecek.

65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlandırılmasını pazar günleri 14:00 saatleri arasında istisna kapmasında olması devam edecek

3 kavram çok önemli: maske mesafe ve temizlik.

20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz. 0-18 yaş grubu çarşamba ve cuma günleri 14 ve 20 arasında çıkmaya tabi olmayacak.

1 Haziran itibariyle Restoran, kafe, pastane, çay bahçeleri ve kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 20’ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence ve nargile mekanları bu kapsamın dışındadır.

Plajlar milli parklar ve bahçeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Hazarin itibariyle faaliyet geçecek. Müze yerleri de bu tarihte açılıyor.

Hipodromlar 10 Haziran’dan itibaren faaliyete geçecek.

Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı belirli kurallar dahlinde kaldırılmıştır.

Gençlik kamp merkezleri, kütüphaneler 1 Hazarin’dan itibaren şartlar dahilinde açılacaktır. 
Açık havada olan konserler de belli kontrol dahilinde faaliyete geçecek. Detaylı açıklamalar yapılacaktır.

Sürücü kursları 1 Hazarin’dan itibaren hizmet verecektir.

KAMPYERLERİ.ORG YORUMU: Milli Parklar ve mesire alanları 1 Haziran’da açılacak ve kurallara uyarak kamp yapmak serbest olacak. Plajlar ve benzeri yerler de kontrollü şekilde kamp yapmaya açıklacak. Müzeler de 1 Haziran’da açılacak. 1 Haziran’dan itibaren Türkiye’deki birçok kamp alanının da açılmış olması bekleniyor. Kamplarla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün ayrıca açıklama yapması bekleniyor. Covid-19 tedbirlerine dikkat ederek kamp yapmaya devam edebilirsiniz. İşletmeler de Covid-19 tedbirlerini almaya devam edecek.


TAVSİYELERİMİZ

Fethiye Günlük - Haftalık Kiralık Villa - Yazlık Yeri

Fethiye Günlük – Haftalık Kiralık Villalar – Yazlık Yeri

Fethiye ve Ölüdeniz'de günlük/kiralık villa ile doğayla iç içe ve izole bir tatil yapabilirsiniz. Fethiye'de özel havuzlu kiralık villalar sizi bekliyor.

Bir yorum

  1. Avatar

    çocuk ile çadır kampı yapılabilir mi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.