Corona Virüs Yüzerken Denizden Bulaşır Mı?

Corona Virüs Yüzerken Denizden Bulaşır Mı?


Kamp yaparken birçoğumuz deniz ve orman kampı olmasını istiyoruz. Denize kadar gitmişken de yüzmeden olmaz diyerek serin sulara kendimizi bırakıyoruz. Doğa severlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de “Corona virüs denizden bulaşır mı?” oldu. Bizde Kamp yeri olarak “Denizden corona virüs bulaşır mı, yüzerken virüs tehlikesi var mı, yüzerken virüs bulaşır mı, corona virüs yüzerken bulaşır mı” gibi konularını araştırdık ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu’nun ifadelerinin yer aldığı habere ulaştık. Corona virüs ile ilgili tüm gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz. İşte haberin detayları…

1 HAZİRAN 2020 TARİHİNDEN İTİBAREN UYGULANACAK KARARLAR AÇIKLANDI – TIKLA OKU

Corona Virüs Denizden Bulaşır Mı?

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu, hava sıcaklıklarının artmasıyla corona virüs vaka sayılarının daha da azalacağını ifade ederek, haziran ayında tatil planlarının yapılabileceğini söyledi. Virüsün denizden bulaşmayacağını belirten Pullukçu, “Denizden pek bir şeyin bulaşması mümkün değil. Deniz, izotonik su dediğimiz bir su. Denizde o kadar çok su var ki, her şey suyun içerisinde çabukça dağılıyor” dedi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu, önümüzdeki haftalarda hava sıcaklıklarının 30 derecelere çıkacağını ifade ederek, bu durumun corona virüs vaka sayılarını azaltacağını dile getirdi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu

Prof. Dr. Pullukçu, “Hava sıcaklıkları yükseldikçe biraz rahatlama olacak. Eğer sayılar böyle giderse, vaka sayıları artmazsa haziran ayında biz tatil planlarına başlarız. Ben kendim tatil rezervasyonumu yaptırdım bile. Haziran’ın ortasında tatile gideceğim. Ancak her şeyin normale bir anda dönmesi çok zor. Mutlaka önlemlerin alınması gerekiyor. Oteller ve pansiyon tarzı yerler için bir genelge yayınlanacak, mesafeler ayarlanacak. Açık büfeler kaldırılacak. Şezlonglar arasında mesafeler olacak. Bunlar ayarlanırsa herhangi bir sorun olmayacaktır” diye konuştu.

CORONA VİRÜS NEDENİYLE KAMP YAPMAK YASAKLANDI MI?

‘Denizden Virüs Bulaşacağını Düşünmüyorum’

Yaz mevsiminin gelmesiyle pek çok vatandaşın denize girmek istediğini, ancak virüs bulaşacağı endişesiyle kararsız kaldıklarını dile getiren Prof. Dr. Pullukçu, “Denizden pek bir şeyin bulaşması mümkün değil. Deniz, izotonik su dediğimiz bir su. Denizde o kadar çok su var ki, her şey suyun içerisinde çabukça dağılıyor. Sizin alacağınız bir tane iki tane virüsle enfekte olunması mümkün değil. Denizden virüsün bulaşacağını düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

‘Kişisel Hijyene Dikkat Edelim’

Maske takmak, el yıkamak gibi tedbirlere sıkıca uyulmasına devam edilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Pullukçu, “Kalabalık bir ortama giriliyorsa mutlaka maske takılmaya devam edilmesi gerekiyor. El hijyenine dikkat edilmesi gerekiyor. Corona virüs bitti artık ellerimizi yıkamayalım gibi bir düşünce yanlıştır. Organlarımız arasında en çok ellerimizi kullanıyoruz. Ellerimizi sürekli yüzümüze gözümüze sürüyoruz. Ellerin temizliğine dikkat edilmesi şart” diye konuştu.

Yüzerken Corona Virüs Bulaşır Mı?
Yüzerken Corona Virüs Bulaşır Mı?

Corona Virüs Musluk Suyunda 10 Gün Kalıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü raporuna göre, corona virüs türleri klora karşı savunmasız ancak musluk suyunda 10 gün, atık sularda 100 güne kadar dayanma ihtimali var.

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün Covid-19 riskine karşı hazırladığı raporda yer aldı. Raporda içme suyu, atık su ve kanalizasyon şebekesinde ortaya çıkabilecek riskler sıralandı. Covid-19’un henüz su ve atık yoluyla insana bulaştığını gösteren bir çalışma olmadığına dikkat çekildi. Ancak Hollanda örneği verildi.

Hollanda’da yapılan bir çalışmaya göre 7 şehrin kanalizasyon sistemlerinden ve havalimanlarından alınan numunelerde virüsün tespit edildiği belirtildi. Raporda, koronavirüs türlerinin parçalanmış halde musluk suyunda 10 gün, atık sularda ise 100 gün kalabileceğine yer verildi.

Açıklamaya göre, Deniz suyunda risk oranı bulunmuyor.

Kampyerleri.org Notu: Pandemi süresince havuzlarda salgının yayılma ihtimalinin olduğu belirtiliyor. Ayrıca denizlerde ise sosyal mesafeye dikkat edilmelidir.


TAVSİYELERİMİZ

Sokağa Çıkma Yasağında Kamp Yapmak Yasak Mı?

Sokağa Çıkma Yasağında Kamp Yapmak Yasak Mı?

Kamp yapmak yasak mı diye merak edenlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'un korona virüsle mücadelede yeni tedbirleri açıklamasıyla kafaları karıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.