Paylaş
Sonbahar'da Kamp Yapılacak Yerler

Sonbahar’da kamp yapmak isteyenler için en güzel kamp alanlarını derledik. Şüphesiz; kamp yapmak için en ideal mevsimlerin başında gelen sonbahar, kamp ve doğa sporları için biçilmiş kaftandır. @kampyeri olarak Türkiye’deki en güncel kamp alanlarını sizler için araştırmaya devam ediyoruz. Sonbahar’da kamp yapılacak yerler listesine göz atarak bu mevsimlerde nerede kamp yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. İşte; renk cümbüşüne, yağmura, yürüyüşlere ve kampa doymak için hazırlanmış güncel kamp alanları listesi.

 1. Yedigöller Milli Parkı – Bolu
 2. Yenice Ormanları – Şeker Kanyonu – Karabük
 3. Küre Dağları Milli Parkı – Kastamonu
 4. Şahinler Tabiat Parkı – Ankara
 5. Kaz Dağları Milli Parkı – Balıkesir – Çanakkale
 6. Şavşat Karagöl – Artvin
 7. Borabay Gölü – Amasya
 8. Erikli Yaylası – Yalova
 9. Kapadokya – Nevşehir

Sonbahar’da Kamp Yapılacak Yerler

 • YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI – BOLU

Sonbahar’da kamp yapılacak en güzel yerlerden birisi olan Yedigöller Milli Parkı; Bolu’nun 42 km kuzeyinde, Mengen İlçesine ise 53 km mesafede bulunmaktadır. Yedigöller’de kamp yapılacak en güzel mevsimler sonbahar ve ilkbahardır. Yedigöller’de toplamda 7 adet göl, birçok şelale ve anıt ağaçları bulunmaktadır. Yedigöller’de adından anlaşılacağı gibi 7 adet göl bulunmaktadır. Bu göllerin isimleri ise sırasıyla; Büyükgöl, Deringöl, Seringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl’dür. Yedigöller’de isterseniz çadır kampı yapabilir, isterseniz de bungalov evlerde konaklama yapabilirsiniz. Yedigöller kamp alanı hakkında detaylı yazımızı okumak için TIKLAYINIZ

Yedigöller Milli Parkı Kamp Alanı – Bolu
 • YENİCE ORMANLARI – ŞEKER KANYONU – KARABÜK

Karabük’ün Yenice ilçesine yayılmış Yenice Ormanları, adını bu ilçeden almıştır. Yaban hayatı ve endemik bitki türleriyle adından sık sık bahsettiren Yenice Ormanları; Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından 1999 yılında “Acil Olarak Korunması Gereken 100 Sıcak Noktadan Biri” olarak ilan edilmiştir. Türkiye’nin en büyük ormanı olan Yenice Ormanları; barındırdığı endemik bitkiler ve yaban hayatıyla tüm doğa severlerin ilgisini çekmektedir. Yenice Ormanları kamp ve doğa sporları yapmak için oldukça idealdir. Yenice Ormanları’nda kamp yapacak olursanız Şeker Kanyonu’nda yürüyüş yapabilir ve İncebacaklar Köyü’nde bulunan alabalık tesislerinde güzel bir ziyafet çekebilirsiniz. Yenice Ormanları’nı en kısa sürede görmenizi tavsiye ederiz. Sonbahar’da renk cümbüşünün en güzel şekilde yaşandığı Yenice Ormanları sizleri bekliyor. Yenice Ormanları kamp alanı hakkında detaylı blogumuzu okumak için TIKLAYIN

Yenice Ormanları Karabük – Fotoğraf: Aşkın Uzunkara tarafından çekilmiştir.
 • KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI – KASTAMONU

Bartın ve Kastamonu illerinde bulunan Küre Dağları Milli Parkı; Türkiye’de en çok mağaraya ev sahipliği yapan milli parktır. Türkiye’de Panparks sertifikasına sahip olan tek milli parkı olan Küre Dağları; aynı zamanda Dünya’da geçişi en zor olan Valla Kanyonu’na ev sahipliği yapmaktadır. Yaban hayatı bakımından oldukça zengin bir konuma sahip olan Küre Dağları’nda ayı ve domuz popülasyonu oldukça fazladır. Sonbahar’da mutlaka kamp yapılması gereken Küre Dağları Milli Parkı, içinde; göl, şelale, anıt ağacı, mağara ve birçok kanyon barındırmaktadır.

Küre Dağları Milli Parkı

İLK DEFA KAMP YAPACAKLARA TAVSİYELER – TIKLAYINIZ

 • ŞAHİNLER TABİAT PARKI – ANKARA

Ankara’da kamp yapılacak yerler arasında olan Şahinler Tabiat Parkı; Ankara’nın Kızılcahamam ilçesine ve Bolu’nun Gerede ilçesine 30 km uzaklıkta bulunuyor. Şahinler Tabiat Parkı’nda; 1 adet göl, kamp alanı, tuvalet, kamelyalar, piknik masaları ve otopark gibi imkanlar var. Sonbahar’da Ankara’da kamp yapılacak yerler arasında ilk sıralarda gelen Şahinler Tabiat Parkı; Ankara ve Bolu sınırında olduğu için geceleri hava sıcaklığı çok düşmektedir. Şahinler Tabiat Parkı’nda henüz kamp yapmadıysanız Ankara’da böylesine gizli kalmış doğayı mutlaka keşfetmenizi tavsiye ederiz. Şahinler Tabiat Parkı kamp alanıyla ilgili detaylı blogumuza göz atmak için TIKLAYIN

Şahinler Tabiat Parkı – Ankara Fotoğraf sahibi: https://www.instagram.com/gaaamzenur/
 • KAZ DAĞLARI – BALIKESİR – ÇANAKKALE

Balıkesir ve Çanakkale illerine yayılmış olan Kaz Dağı (İda Dağı); Sonbahar’da mutlaka kamp yapılması gereken doğal güzelliklerden birisidir. Kaz Dağları’nda kamp yaparken çok dikkatli olmalısınız. Çünkü Kaz Dağları; yabani hayvan bakımından oldukça zengin bir konuma sahip olduğu için alan kılavuzlarıyla yürüyüş yapmak zorunludur. Gelişigüzel kamp ve trekking yaparsanız istenmeyen bir durumla karşılaşabilirsiniz. Kaz Dağları; Dünya’da oksijen miktarı bakımından ilk üç sırada yer almaktadır. Zengin flora ve faunasıyla adından sık sık bahsettiren Kaz Dağları’na Balıkesir Edremit üzerinden ulaşmak daha kolaydır. Kaz Dağları’nda birçok şelale, göl, ve anıt ağacı bulunmaktadır. Sonbahar’da kamp yapılacak yerler arasına bulunan Kaz Dağları’nı mutlaka Eylül-Ekim ve Kasım aylarında görmelisiniz. Kaz Dağları hakkında detaylı bilgi edinmek için TIKLAYINIZ

 • ŞAVŞAT KARAGÖL – ARTVİN

Artvin’in Şavşat ilçesinde bulunan Şavşat Karagöl; henüz Borçka Karagöl kadar istila edilmedi. Sonbahar’da ve İlkbahar’da Şavşat Karagöl’de kamp ve doğa sporları yapabilirsiniz. Yaban hayvanları bakımından oldukça zengin olan ve birçok canlı türüne ev sahipliği yapan Şavşat Karagöl’de yerleşim yerlerinden çok fazla uzaklaşmanızı tavsiye etmeyiz. Karagöl’de kamp yapabilir, sandal veya kano kiralayarak gölün üstünde turlayabilirsiniz. Karadeniz’de Sonbahar’da kamp yapılacak en güzel yerlerden birisi olan Şavşat Karagöl’e gitmişken Balık Gölü’ne de gitmeyi unutmayın. Şavşat Karagöl kamp alanı hakkında detaylı blogumuzu okumak için TIKLAYIN

Cenk Demirgüç, Şavşat Karagöl
Şavşat Karagöl’de Kamp
Not: Bu fotoğrafın tüm hakları Cenk Demirgüç’e aittir.
 • BORABAY GÖLÜ – AMASYA

Borabay Gölü, Amasya’nın Taşova ilçesinde bulunmaktadır. Amasya merkeze 63 km ve Taşova ilçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Borabay Gölü; doğal ve bakirliğiyle görenleri mest etmektedir. Borabay Gölü’nde kamp alanı, bungalov evler, piknik alanı ve tesis hizmetleri gibi imkanlar bulunmaktadır. Sonbahar’da Amasya’da kamp yapılacak yerler arasında bulunan Borabay Gölü’nde ayrıca birçok trekking parkuru bulunmaktadır. 80 metre genişlik ve 25 metre derinliğe sahip Borabay Gölü; yemyeşil ormanların içinde gizli kalmış cennetten bir köşe gibi doğa severleri bekliyor.

Borabay Gölü – Taşova – Amasya
 • ERİKLİ YAYLASI – YALOVA

Marmara Bölgesi’nde Sonbahar’da kamp yapılacak yerler arasında en önde gelen Erikli Yaylası; Yalova’nın Çınarcık ilçesine bağlı Teşvikiye Köyü’nde bulunmaktadır. Erikli Yaylası’nın rakımı yaklaşık olarak 600 metre olmasına rağmen geceleri hava sıcaklığı oldukça düşmektedir. Sonbahar’da Erikli Yaylası’nda kamp yaparak renk cümbüşünü ve yaprak dökümünü izleyebilirsiniz. Erikli Yaylası’nda kamp yaparsanız etrafında bulunan trekking parkurlarında yürüyüş yapmayı unutmayın. Çifte Şelaleler, Dipsiz Göl, Delmece Yaylası gibi yürüyüş parkurlarında doğayı hissedebilir, yürürken birbirinden güzel Sonbahar fotoğrafları çekebilirsiniz.

Erikli Yaylası – Yalova
 • KAPADOKYA – NEVŞEHİR

Kapadokya sadece Nevşehir’i değil aynı zamanda Kayseri, Niğde, Kırşehir ve Aksaray illerini de kapsamaktadır. Fakat günümüzde en çok yeraltı şehri ve doğal oluşumlar Nevşehir’de olduğu için turistler genel olarak burayı tercih etmektedir. Göreme, Ürgüp, Avanos, Uçhisar, Çavuşin gibi turistik bölgelerde kamp, yürüyüş ve doğa sporları yapabilirsiniz. Güvercinlik Vadisi, Kızılçukur Vadisi (Rose Valley), Aşk Vadisi ve daha birçok vadide kamp ve doğa yürüyüşü yapılabilmektedir. Kapadokya Bölgesi doğal sit alanı olduğu için ateş yakmak ve çevreyi kirletmek kesinlikle yasaktır. Kapadokya’da ücretsiz olarak kamp yapabileceğiniz yerleri öğrenmek için yorum kısmından bizlerle iletişim kurabilirsiniz. Sonbahar’da kamp yapılacak yerler arasında bulunan Kapadokya’yı bir de bu mevsimde görmenizi mutlaka tavsiye ediyoruz.

Kapadokya – Nevşehir – Uçhisar Kalesi

Sonbahar’da Kamp Yapılacak Yerler blogumuzda vereceğimiz bilgiler bu şekildedir. Eklemek istediğiniz kamp alanlarını yorum kısmından, @kampyeri hesabımızdan veya kampyerleriorg@gmail.com adresimize göndererek bizlere iletebilirsiniz.

6 YORUMLAR

  • Türkiye’nin her yerinde her mevsimde kamp yapılabilir. Biz sadece bu belirttiğimiz yerlerde Sonbahar mevsiminde kamp yapmanın keyifli olacağını ve daha güzel görüntülerin ortaya çıkacağını anlatmaya çalıştık. İlginize teşekkür ediyoruz Nevzat Bey, doğayla kalın…

  • Merhabalar Mehmet Bey. Kapadokya’da Güvercinlik Vadisi’nde, Göreme’de Tourist Otel’in karşısındaki boş tepede veya Kızıl Çukur Vadisi’nde kamp yapabilirsiniz. Herhangi bir ücreti yoktur.

 1. Nevşehir’de toplu kamp yaklaşık 50 kişi için ücretsiz veya düşük miktarda kamp alanı ücreti olan, gölge/ağaçlık, lavabo ve temiz su açısından ulaşılabilir yer tavsiye eder misiniz?
  Nevşehir dışında başka örnekler varsa onlara da açığız.

  • Merhabalar. 50 kişiyle bir yerde kamp yapmak istiyorsanız işletmeleri tercih etmenizi tavsiye ederim. Aksi takdirde başınız ağrıyabilir. İşletme tercih ederseniz Kapadokya bölgesinde Göreme Panorama Camping tercih edebilirsiniz. Temiz, hijyenik ve birçok hizmeti var. Etkinlik düzenleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.