Paylaş
Kapadokya Ücretsiz Kamp Alanları

Kapadokya bölgesi sadece Nevşehir’e değil; aynı zamanda Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. 60 milyon yıl önce Erciyes Dağı, Güllü Dağı ve Hasan Dağı’nın volkanik oluşumları ve rüzgar, yağmur gibi etkenlerle şekillenmiş doğal bir güzelliktir. Zaman içerisinde insanların kendi elleriyle oydukları ve şekillendirdikleri “Peri Bacaları” turistlerin ilgi odağı oluyor. Kapadokya, sıcak hava balonlarıyla da dünyanın dört bir yanından turitst çekmeye devam ediyor.

Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türetilmiş olup “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelmektedir. Hem tarihi hem doğal güzelliğiyle adından sıkça bahsettiren ve aynı zamanda birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kapadokya; kayalara oyulan evleri ve kiliseleri ile turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Doğa severlerin de büyük bir ilgiyle ziyaret ettiği Kapadokya; trekking rotaları, ATV ve at biniciliği parkurları, kamp alanları, üzüm bağları ve muhteşem doğal oluşumlarıyla dikkat çekiyor. Kapadokya’ya çadır kampı yapmak için gelmek isteyen doğa severler, ücretsiz olarak nerede kamp yapacaklarını merak ediyor. Kampyerleri.org olarak “Kapadokya Ücretsiz Kamp Alanları” blogunu sizler için yazdık. Biz genel olarak Kapadokya’ya gittiğimizde Göreme’de kamp yapıyoruz. Ayrıca Kapadokya’da ücretsiz kamp alanlarının yanı sıra ücretli kamping alanları da bulunmaktadır. Tesis ortamı isteyenler ücretli kamp alanlarını tercih edebilir.

Kapadokya’da Kamp Yapılacak Yerler
Fotoğraf: https://www.instagram.com/volkanbaskurt/

Önemli Not: Kapadokya’da işletme olmayan noktalarda kamp yaparken lütfen ateş yakmayınız ve çevreyi kirletmeyiniz. Jandarma ateş yaktığınızı ve kamp yaptığınızı görürse doğal sit alanı olması nedeniyle ceza yazacaktır. Lütfen değerlerimize sahip çıkalım.

Kapadokya Ücretsiz Kamp Alanları

 • Kızılçukur Vadisi – Red Valley
 • Güvercinlik Vadisi
 • Aşk (Bağlıdere) Vadisi
 • Devrent Vadisi
 • Paşabağ Vadisi
 • Güllüdere Vadisi
 • Zemi Vadisi
 • Kılıçlar Vadisi
 • Göreme’de Balonların Kalktığı Alan

Kızılçukur Vadisi Kamp Alanı

Kızılçukur Vadisi’nin esas ismi Kızıl Vadi’dir. Göreme’de kamp yapılabilecek ücretsiz alanlardan birisi olan Kızılçukur Vadisi, en popüler vadilerden birisi olmuştur. Turistlerin Red Valley olarak bildiği Kızılçukur Vadisi, Kapadokya’da gün batımını izlemek isteyenler için harika bir şölen sunuyor. Kızıl Vadi; Çavuşin ile Ortahisar’ın tam ortasında bulunmakta ve 1,5 kilometre uzunluğa sahiptir. Kızıl renkte tüf kayalarından oluşan vadi gün batımında tamamen kızıllığa bürünmekte ve muhteşem bir manzara izlemenize imkan sağlamaktadır. Kızıl Vadi’de ücretsiz olarak kamp yapabilirsiniz. Aşağıda bulunan Kapadokya Ücretsiz Kamp Alanları Haritası’na göz atarak kamp noktasını görebilirsiniz.

Kapadokya Gezi Rehberi İçin TIKLAYINIZ

Göreme’de Gezilecek Yerler İçin TIKLAYINIZ

Kızılçukur Vadisi Kamp Alanı

Güvercinlik Vadisi Kamp Alanı

Güvercinlik Vadisi; adını insanların Peri Bacaları’nı oyarak yaptığı güvercin yuvalarından alıyor. Kapadokya’da birçok faaliyet yapılan Güvercinlik Vadisi’nde bisiklet, ATV turu, at biniciliği, koşu ve yoga gibi etkinlikler yapılmaktadır. Güvercinlik Vadisi’nde ücretsiz kamp yapabilirsiniz.

Güvercinlik Vadisi Kamp Alanı
Fotoğraf: https://www.instagram.com/volkanbaskurt/

Aşk Vadisi Kamp Alanı

Kapadokya’da ücretsiz kamp yapmak için en güzel vadilerden birisi olan Aşk Vadisi’nde hem güneşin doğuşunu hem de balonların tamamını seyredebilirsiniz. Vadide çadır kurulabilecek en güzel alanlar üst kısımda bulunan tepelerdir. Yaklaşık uzunluğu 5 km olan Aşk Vadisi’nde trekking yapabilirsiniz. Vadi içerisinde yürüyüş yaparken farklı bitki örtüsü ve değişik şekillerdeki Peri Bacaları’nı gözlemleyebilirsiniz. Yürüyüş için en uygun mevsim ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir. Aşk Vadisi’nde kamp yerlerine ulaşmak için; Uçhisar-Göreme yolunun ilk kilometresinde bulunan, Özler Art Center yanındaki patika yoldan biraz ilerleyerek ulaşabilirsiniz.

Aşk Vadisi Kamp Alanı
Fotoğraf: https://www.instagram.com/volkanbaskurt/

Devrent Vadisi Kamp Alanı

Kapadokya’da Asmalı Konak gibi birçok dizi ve filme konu olmuş Devrent Vadisi, kamp ve doğa sporları yapmak için ideal bir yerdir. Avanos’ta bulunan Devrent Vadisi’nin yürüyüş yapabileceğiniz bir rotası bulunmamaktadır. Sadece kamp yaparak kuş bakışı manzarayı izleyebileceğiniz yüksek alanlara sahiptir. Kapadokya’da ücretsiz kamp yapmak istiyorsanız deve figürüne benzeyen Devrent Vadisi’ndeki Peri Bacaları’nın yakınlarına çadırınızı kurabilirsiniz.

Devrent Vadisi Kamp Alanı

Paşabağ Vadisi Kamp Alanı (Kamp Yasaklandı)

Geçtiğimiz aylarda kamp yapılabilen Paşabağ Vadisi, açık hava müzesine dönüştürüldüğü için kamp yapmaya izin verilmemektedir. Doğa yürüyüşü yapmak için farklı rotalara sahip olan Paşabağ’da üzüm bağlarının ve Peri Bacaları’nın arasında vakit geçirebilirsiniz.

Güllüdere Vadisi Kamp Alanı

Çavuşin ve Göreme arasında yer alan Güllüdere Vadisi; kilise, çilehane ve şarap mahzenlerinin fazlasıyla bulunduğu bir vadi olarak biliniyor. Uzunluğu yaklaşık olarak 4 km olan vadide yürümek için 1 saatinizi ayırmanız gerekecektir. Güllüdere Vadisi’nde bulunan tepelerde kamp yaparak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Göremede Balonların Kalktığı Alanda Kamp Yapmak

Göreme’de balonlar nereden kalkıyor diye merak edenler için; Göreme’de balonlar genel olarak ATV kiralama tesislerinin ve at çiftliklerinin olduğu alandan kalkıyorlar. Göreme Tourist Otel’in az ilerisinden kalkan sıcak hava balonlarını yakından görmek ve o noktada kamp yapmak için tepelik alanları tercih edebilirsiniz. Göreme’den Ürgüp’e doğru giderken ilk 500 metreden sola Çavuşin toprak yoluna girerek istediğiniz minik tepelerde kamp yapabilir ve sabah saatlerinde balonların yanında fotoğraf çekebilirsiniz.

Kapadokya Ücretli Kamp Alanları İçin TIKLAYINIZ

Kapadokya’ya Nasıl Gidilir?

Ulaşımın oldukça kolay olduğu Kapadokya bölgesine; uçakla, kendi aracınızla, tur firmalarıyla veya otostopla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Uçakla gelmek için Kapadokya Havalimanı’na gelerek havayolu firmalarının servisleriyle Göreme, Uçhisar, Ürgüp gibi ilçelere gidebilirsiniz. Otobüsle Nevşehir Otogarı’na geldiyseniz ise minibüslerle Nevşehir’e veya Göreme’ye ulaşabilirsiniz. Kendi aracınız yoksa bizim size tavsiyemiz; bütçeniz varsa araç kiralayıp gezmeniz, bütçeniz yoksa ise otostop ile gezmeniz olacaktır.

Kapadokya’da Neler Yapılır?
Fotoğraf: https://www.instagram.com/volkanbaskurt/

Kapadokya’da Neler Yapılır?

 • Uçhisar Kalesi’nin eteklerinde bulunan Çiko Tea Garden’da kahvaltı yapabilirsiniz.
 • Aşıklar Tepesi’nde sevdiklerinizle birlikte gün batımını izleyebilirsiniz.
 • Kızıl Vadi’de gün batımını izleyebilirsiniz.
 • Vadideki parkurlarda koşu yapabilirsiniz.
 • Sıcak hava balonlarına binerek Kapadokya Bölgesi’ni kuş bakışı izleyebilirsiniz.
 • ATV kiralayarak vadilerin arasında düzenlenen turlara katılabilirsiniz.
 • At binerek vadiler arasında güzel bir at turu yapabilirsiniz.
 • Fotoğraf makinenizle peri bacalarının ihtişamını, kiliseleri ve balonları fotoğraflayabilirsiniz.
 • Tüm yüksek noktalardan her gün sabah 05:30-06:00 gibi havalanan sıcak hava balonlarını izleyebilirsiniz. (Hava şartlarına göre bazen balonlar kalkmıyor.)
 • Müze, kilise ve şarap mahzenlerini gezerek, şarap tadımı yapabilirsiniz.

Kapadokya Ücretsiz Kamp Alanları Haritası

Kapadokya Ücretsiz Kamp Yerleri blogumuzu okuduğunuz için teşekkür ediyoruz. Kapadokya blogumuz için fotoğraflarını bizimle paylaşan Volkan Başkurt’a teşekkür ediyoruz. Yakın zamanda bisikletle tura çıkacak olan Volkan Başkurt’u takip ederek yol anılarına ortak olabilirsiniz.

Kapadokya kamp yerleri blogumuza eklemek istediklerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz. Doğayla kalın…

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Oylar 0]

Bir önceki yazımız olan Dama Kamp Alanı: Konforlu Bir Çadır Tatili İçin Erken Rezervasyon Kayıtları Başladı | 3-13 Nisan'da da Açığız başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.