Kapadokya Gezi RehberiMasalsı görüntüsü ve eşsiz doğasıyla  böyle büyülenmiş gibi hissediyorsunuz ilk anda, sonra  doğal bir oluşum bu kadar olur mu diye geçiriyorsunuz içinizden.

Evet evet oluyormuş. 60 milyon yıl önce başlamış  her şey Erciyes, Güllüdağ ve Hasandağı lavlarını nasıl püskürttüyse, Melendiz sularıyla nasıl aşındırdıysa, ee tabi rüzgar nasıl tatlı tatlı estiyse milyonlarca yıl içinde, yağmur da önce hafiften çiseleyip sonra da bereketli bereketli yağdıysa demek ki  şimdiki şeklini almış Kapadokya.

 

İnsanlık tarihi boyunca çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmış bu bölge. Herkes kendinden izler bırakmış bize de bu izlere bakıp vay be demek kalıyor.

 

Göreme açık hava müzesinde kaya içine oyulmuş manastırlar, kiliseler, şapeller, yemekhaneler, mutfaklar ve yaşam alanları bulunmakta. İnsanlar burada yaşamış, eğitim görmüş. Bu bölge Hristiyanlık tarihinde önemli bir noktaymış. Çünkü Aziz Basil’in fikirleri ilk olarak burada öğretilmeye başlamış.

 

Yerin üstü kadar altı da bir o kadar hayret verici. İnsanoğlu o dönemin şartları ile neler neler yapmış. Ne savaşlara, istilalara maruz kalmış insanlar sonra bu yeraltı şehirlerini inşa etmişler kendilerine. Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri şuanda ziyarete açık olup, keşfedilenler arasında. Daha keşfedilmemiş ve gün yüzüne çıkarılmamış başka yeraltı şehirlerinin de olduğu tahmin ediliyor.

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi, Aksaray’a bağlı olup Kapadokya turunuzda kesinlikle içine dahil etmeniz gereken bir yer bence. Önce yaklaşık 380 basamaklı bir girişten vadiye iniyorsunuz, Melendiz çayı tatlı tatlı akarken ona eşlik edip Belisırma çıkışına kadar gidebilirsiniz. Yol üzerinde dinlenme alanları su üzerinde kurulmuş oturma alanları var. Vadi çıkışında da restoranlar mevcut. Vadi içinde birçok kilise de var. Tabi hepsi ziyarete açılmamış. Açık olanlarından bazıları; Elmalı, Yılanlı Kilise.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Ihlara Vadisi, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Ürgüp, Paşabağ, Dervent Vadileri, Üçgüzeller, Aşıklar Vadisi, Avanos ( Çanak Çömlek Atölyeleri), Göreme Açık Hava Müzesi, Güvercinlik Vadisi,  Peribacaları…

 

Kapadokya’da Yapılabilecek Aktiviteler

Balon Turu, ATV Turu, At Binme, Gün Doğumu ve Batımını izleme, Türk Gecesi Eğlencesi. Kapadokya ile ünlenmiş Türk Gecesi Eğlencesi için Uranos diye bir mekân var Avanos’ta, kesinlikle burayı tavsiye ediyorum. Kapadokya’ya sadece bu eğlence için bile gidilir.

Kapadokya Türkiye’nin en popüler alanlarından biri, gerek aktiviteleri gerekse gezilecek yerleri bakımından herkese hitap edecek seçenekler sunuyor.

Gitmek için çok düşünmeyin, sadece gidin ve hissedin Kapadokya’yı 😉


TAVSİYELERİMİZ

Kiralık Karavan ve Karavan Kiralama Hizmeti Arayanlara: ShantiGo

Kiralık Karavan ve Karavan Kiralama Hizmeti Arayanlara: ShantiGo

İstanbul'da karavan kiralama hizmeti veren kiralık karavan firması ShantiGo sizleri bekliyor. Güvenli bir karavan kiralama için göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.