Göreme’de Gezilecek Yerler ve Göreme Gezi RehberiKapadokya bölgesinin merkezi olarak bilinen Göreme, gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Sıcak hava balonlarının gün doğumuyla beraber gökyüzüne havalandığı Göreme, aşıkların aşklarını daha da pekiştirdiği muhteşem bir yerdir.

Göreme Hakkında Genel Bilgi

Göreme, Nevşehir merkeze bağlı ve Nevşehir’in 12 km doğusunda yer alan bir beldedir. Göreme’nin eski isimleri ise; “Matiana, Korama, Maccan ve Avcılar” olarak adlandırılmıştır. Kampyerleri.org olarak Göreme gezi rehberi ve Göreme’de gezilecek yerler yazımızı sizler için kaleme aldık. Göreme onlarca vadiye, yüzlerce peri bacasına, manastırlara, kiliselere ve müzelere ev sahipliği yapmaktadır.

Göreme’nin tarihçesi 60 milyon yıl evvel Kayseri Erciyes Dağı’nın aktif bir volkan olduğu dönemlere dayanıyor. Göreme’nin tarihi diğer kaynaklara göre Yontma Taş Devri’ne kadar dayansa da Arap akınlarından ve Bizanslılar ile Sasaniler arasında yaşanan savaşlardan kaçan ilk Hıristiyanlar bölgeye yerleşmiş. Göreme zaman içerisinde birçok imparatorluğa ev sahipliği yapmış.

KAPADOKYA ÜCRETSİZ KAMP ALANLARI İÇİN TIKLAYIN

Göreme’de Gezilecek Yerler

Nevşehir’den Ürgüp’e doğru giderken Uçhisar Kalesi’nden aşağı inerken Göreme’nin manzarasını keyifle izleyebileceksiniz. Göreme’de birçok vadiyi, müzeyi ve peri bacalarını yakından inceleyerek tarihi dokuyu içinizde yaşayacaksınız. Göreme’de gezilecek yerler başlıca aşağıdaki şekildedir;

  • Göreme Açık Hava Müzesi: Göreme Açıkhava Müzesi, milattan sonra 4. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar manastır olarka kullanılmıştır. Tamamen kayaların oyulmasıyla oluşturulan vadi şeklindeki ören yerinde kiliseler, yemekhaneler, şapeller ve oturma mekanları oluşturulmuştur. Göreme Vadisi, manastır eğitim sisteminin başladığı yer olarak bilinmektedir. Benzer şekildeki manastır eğitim sistemi Soğanlı, Ihlara, Açıksaray’da da görülmüştür. Göreme Açık Hava Müzesi’nde gezilecek yerler başlıca; Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basileus Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise olarak bilinmektedir. Göreme Açık Hava Müzesi 6 Aralık 1985 tarihinden bu yana doğal ve kültürel varlık olarak UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Yaz aylarında 15 Nisan – 2 Ekim tarihleri arasında sabah 08:00’da açılan Göreme Açık Hava Müzesi akşam saat 19:00’da kapanıyor. Kışın ise 3 Ekim – 14 Nisan tarihleri arasında sabah 08:00’da açılan müze akşam 17:00’da kapanıyor. Göreme Açık Hava Müzesi giriş ücreti ise 30 TL’dir. Müzekartı olanlar 1 yılda 2 defa ziyaret edebilirken, Müzerkart+ ile sınırsız ziyaret edebilirler.

  • Kızıl Çukur Vadisi (Rose Valley): Kızıl Çukur Vadisi, Kapadokya bölgesinde bulunan en ihtişamlı vadilerden birisidir. Gün batımının en iyi gözlendiği vadi olan Kızıl Çukur Vadisi’nin diğer adı Rose Valley’dir. Kızıl Çukur Vadisi; Çavuşin’e 1 km, Göreme Açık Hava Müzesi’ne 3 km, Ortahisar’a 2 km ve Ürgüp’e 5 km mesafede bulunmaktadır. Kızıl Çukur Vadisi, gün batımını izlemek ve fotoğraflamak için gelen yerli ve yabancı turistlerin trekking yapmak için tercih ettiği muhteşem bir vadidir. Kızıl Çukur Vadisi, kızıl-tüf-kaya oluşumlarıyla meydana gelmiş ve güneş batarken iyice kızıl bir renge bürünmektedir.

  • Aydın Kırağı – Aşıklar Tepesi: Göreme’yi tepeden izlemek için bir diğer nokta Aşıklar Tepesi diyebiliriz. Aşıklar Tepesi’nin bir diğer adının ise Aydın Kırağı olduğunu öğrendik. Aşıklar Tepesi deyince sadece aşıkların veya çiftlerin çıktığı bir tepe aklınıza gelmesin. Göreme manzarasını, balonların havalanışını ve gün batımını izlemek için muhteşem bir tepe diyebiliriz. Göreme’de gezilecek yerler listesinin başında yer almaktadır.
  • Aşk Vadisi – Bağlıdere Vadisi: Yeni evlilerin veya evlenecek olan çiftlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken vadi tam bir doğa harikasıdır. 4900 metre uzunluğundaki vadi yürüyüş yoluyla görenleri büyülemektedir. Aşk Vadisi’ne araç girişi bulunmamaktadır. Aşıklar Tepesi de Aşk Vadisi içerisinde bulunuyor. Göreme gezi rehberi yazımıza keyifle eklediğimiz bir vadidir.
  • Güvercinlik Vadisi: Uçhisar’dan başlayan ve Göreme’ye kadar uzanan Güvercinlik Vadisi’nin uzunluğu 4 km.’dir. Vadinin ortasından Vasıl Deresi geçmektedir. Vadide bir de şelale bulunmaktadır. Güvercinlik Vadisi adını insanların kayalara oyduğu güvercinlik yuvalarından almıştır. Vadinin batısında Uçhisar Kalesi yer almaktadır. Ayrıca güvercinliklerde biriken gübreler üzüm bağlarında kullanılmış ve güvercin yumurtaları ise freskler için harç malzemesi olarak kullanılmıştır.

  • Derinkuyu Yeraltı Şehri: Kapadokya bölgesinde bulunan 36 yeraltı şehrinin en büyü olarak bilinen Derinkuyu Yeraltı Şehri 1963 yılında keşfedilmiş ve 1967 yılında turizme kazandırılmıştır. 8 katlı olan yeraltı şehrinde dünyanın en eski akıl hastanesi bulunmaktadır. Derinkuyu’da bir misyonerler okulu, günah çıkartma yeri, vaftiz havuzu ve ilgi çekici bir kuyu da bulunuyor.

Göreme’de Diğer Gezilecek Yerler

Göreme’de başlıca gezilecek yerler yukarıda belirtmiş olduğumuz bölgelerdir. Göreme’de gezilecek yerler listesine aşağıdaki yerleri ekleyebiliriz.

  • Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, Paşabağ Rahipler Vadisi, Selime Manastırı, Uçhisar Kalesi, Gomeda Vadisi, Dervent Vadisi, Vaftizci Yahya Kilisesi, Zemi Vadisi, Güllüdere Vadisi, Kılıçlar Vadisi ve Saklı Kilise de Göreme’de gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Kapadokya gezi rehberi yazısını okumak için TIKLAYINIZ

Yoldan Çıktık ile Kapadokya macerası yazısını okumak için TIKLAYINIZ

“Nevşehir’de kamp alanları ve gezilecek yerler rehberi” yazısı için TIKLAYINIZ


TAVSİYELERİMİZ

Kiralık Karavan ve Karavan Kiralama Hizmeti Arayanlara: ShantiGo

Kiralık Karavan ve Karavan Kiralama Hizmeti Arayanlara: ShantiGo

İstanbul'da karavan kiralama hizmeti veren kiralık karavan firması ShantiGo sizleri bekliyor. Güvenli bir karavan kiralama için göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.