Paylaş
Cenk Demirgüç, Şavşat Karagöl
Şavşat Karagöl Kamp ve Gezi Rehberi. Not: Bu fotoğrafın tüm hakları Cenk Demirgüç'e aittir.

Artvin’de kamp yapılacak yerler arasında akıllara ilk gelen kamp yerlerinden birisi Şavşat Karagöl kamp alanıdır. Şavşat Karagöl günümüzde hala bakir kalmayı başarmış doğal göllerden birisidir. Hep ulaşımı bakımından hem de Türkiye’nin en yaşanılabilir ilçelerinden birisi olan Şavşat’ta bulunan Karagöl, doğa severlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır. Artvin’e gelirseniz sadece Borçka Karagöl’ü görüp dönmeyin, mutlaka Şavşat Karagöl’ü görün ve o katledilmemiş doğasını yaşayın. Artvin’de kamp yapılacak yerlerin başında yer alan Şavşat Karagöl kamp alanı hem yaz hem de kışın çok güzel manzaralara ev sahipliği yapmaktadır. Kışın hem yabani hayvan bakımından (ayı, kurt vb.) hem de yolların kapanmasından dolayı ulaşımı biraz daha zorlaşan Karagöl, fotoğrafçıların ve doğa severlerin uğrak noktası haline gelmiştir.

Şavşat Karagöl Hakkında Bilgi

Sahara Karagöl Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan Şavşat Karagöl; çadır kamp ve karavan kamp için Artvin’deki en güzel kamp yerlerinden birisidir. Göl kenarında özel işletmeye ait 20 kişilik pansiyon ve lokantası bulunmaktadır. Köknar ormanları arasında bulunan Karagöl, Veliköy’ün yukarısındaki Meşeler Köyü’nde bulunuyor. 27-33 metre derinliği olan Şavşat Karagöl; çöküntü sonucu oluşmuş doğal bir göldür. Göl içerisinde; kaya sazanı, aynalı sazan ve 11 çeşit akvaryum balığı bulunmaktadır. Şavşat Karagöl’ün etrafı yaklaşık olarak 972 metredir. Gürcistan sınırına 45 dakika uzaklıkta bulunan Şavşat Karagöl’ün bulunduğu Meşeli Köyü’nde milattan önce 3000’li yıllarda yerleşim olduğu ve göl kıyısında insanların 500 yıl önce insanların tarımla uğraştığı bilinmektedir.

Şavşat Karagöl Kamp Alanı. Fotoğraf: https://www.instagram.com/birkunduzhikayesi/

Şavşat Karagöl’e Nasıl Gidilir?

Şavşat Karagöl’e ilk defa gidecek doğa severler, Şavşat Karagöl’e ulaşım konusunda tereddüt etse de yol çok zorlayıcı bir yol değildir sadece kışın gidilmesi tavsiye edilmemektedir. Şavşat Karagöl, ilçe merkezine yaklaşık olarak 25 km uzaklıkta bulunuyor. Şavşat’tan ilk olarak Ciriddüzü’ne daha sonra Veliköy’e gelerek Meşeler Köyü’nde bulunan Sahara Karagöl Milli Parkı sınırları içerisindeki Karagöl’e ulaşabilirsiniz. Karagöl ulaşımı itibariyle sapa bir yerde olduğu için giderken dikkatli olmakta fayda var. Şavşat’tan Karagöl’e ulaşana kadar yol kenarında bilgilendirici tabelalar yer almaktadır. İlk defa Karagöl’e gidenler böylece yolda zorlanmamaktadır. Aşağıdaki haritadan Şavşat Karagöl yol tarifi haritasına göz atabilir ve kendinize özel rota oluşturabilirsiniz.

Şavşat Karagöl’de Kamp

Şavşat Karagöl’de kamp yapmak ve oranın doğasını hissetmek muhteşem bir duygu. Şavşat Karagöl kamp alanı içerisinde istediğiniz alanda kamp kurabiliyorsunuz. Karagöl’de çadır kamp ücretleri 25 TL’dir. Fakat akşam saatlerinde Şavşat Karagöl’e gelenler girişte görevlilerin olmadığını ve giriş ücreti, kamp ücreti gibi durumların söz konusu olmadığını belirttiler. Artvin’e gelirseniz mutlaka ve mutlaka Şavşat Karagöl’de kamp yapmanızı tavsiye ederiz.

Şavşat Karagöl’de Kamp.
Fotoğraf: https://www.instagram.com/rzzntkz/

Şavşat Karagöl’de Trekking

Doğa yürüyüşü yapmak için muhteşem bir doğaya sahip olan Şavşat Karagöl çevresinde birçok trekking parkurunu barındırmaktadır. Fakat Şavşat Karagöl’ün etrafı yaklaşık olarak 1 km olduğu için kısa şekilde trekking yapabilirsiniz. Karagöl’de çevre köylerdeki köylerin yaylalarına da yerel rehberlere danışarak veya Wikiloc uygulamasına göz atarak trekking yapabilirsiniz.

Şavşat Karagöl’de Neler Yapılır?

Kampyerleri.org ekibi olarak Şavşat Karagöl kamp alanı hakkında detaylı bir blog oluşturmaya çalıştık. Şimdi gelelim Karagöl’de yapılabilecek aktivitelere. İşte Şavşat Karagöl’de yapılabilecek aktiviteler ve doğa sporları…

 • Şavşat Karagöl’de trekking yapabilir ve birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.
 • Dağ bisikletinizle göl etrafında ve çevre köylerde sürüş yapabilirsiniz.
 • Olta balıkçılığını sevenlere Şavşat Karagöl’de balık tutmanın yasak olduğunu belirtmekte fayda var.
 • Şavşat Karagöl’de doğaya zarar vermeden ve çevreyi kirletmeden kamp yapabilirsiniz.
 • Göl çevresinde bulunan ormanlardaki yenilebilir mantarları toplayarak akşam yemeğine ziyafet çekebilirsiniz.
Şavşat Karagöl Kamp Rehberi Fotoğraf: https://www.instagram.com/alicetinkaya.md/

Şavşat Karagöl Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Şavşat Karagöl’de telefon çekiyor mu?
  Evet telefon çekiyor. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom sorunsuz şekilde 3G çekim gücüyle çekiyor.
 • Şavşat Karagöl’de market var mı?
  Maalesef göl yakınlarında market bulunmuyor. Kamp veya piknik için alışverişlerinizi Şavşat merkezden yapmanızı tavsiye ederiz.
 • Şavşat Karagöl’de tuvalet var mı?
  Evet tuvalet var. Fakat temizliği tartışılır. Daha bakımlı tuvaletin önümüzdeki zamanlarda yapılacağı söylenenler arasında yer alıyor.
 • Şavşat Karagöl’de elektrik var mı?
  Şavşat Karagöl kamp alanına elektrik verilmiyor. Fakat konaklama tesisinden rica ederek telefon vb. elektronik cihazlarınızın şarjlarını doldurabilirsiniz.
 • Şavşat Karagöl’de içme suyu var mı?
  Evet göl kenarında akan çeşmeler bulunuyor. İçme suyunuzu Şavşat Karagöl’deki çeşmelerden temin edebilirsiniz.

Kampyerleri.org olarak Şavşat Karagöl kamp alanı ve gezi rehberi blogumuzda bahsedeceğimiz detaylar bu şekildedir. Şavşat Karagöl kamp ve gezi rehberi blogumuza eklemek istediklerinizi yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz. Aşağıda yer alan Şavşat Karagöl videosunu izlemeyi unutmayın, doğayla kalın… 🙂

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.