Paylaş
Ormanda Ateş Yakmak Yasak Mı? Ormanda Ateş Yakmanın Cezası

Çadır kampçılığı yapanların sayısı logaritmik olarak artmaya devam ediyor. Doğaya çıkan bir kesim bilinçli iken, bir kesim ise doğaya ve çevreye zarar veren adımlar atıyor. Bilinçsiz kampçılar ve piknikçiler maalesef orman yangınlarına davetiye çıkarıyor. Ormanlık alanda kamp yaparken, ateş yakmanın serbest olduğu bölgelerde mangal veya ateş kutuları haricinde ateş yakmamak gerekiyor. Son günlerde ormanlık alanlarda; Milli Parklar Genel Müdürlüğü çalışanları, Jandarma ve İtfaiye sık sık devriye atıyor. Orman yangınlarının yayılmadan önüne geçmek amacıyla zaman zaman helikopter destekli devriye de atılmaktadır.

Ormanda ateş yakarken dikkat edilmesi gerekenleri “Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?” blogumuzda ve “Güvenli Ateş Yakma Yöntemi” blogumuzda yazmıştık. Doğa severler artan yangınların ardından “Ormanda ateş yakmak yasak mı? Ormanda ateş yakmanın cezası ne kadar?” gibi soruların cevabını merak ediyor. Kampyerleri.org olarak “Ormanda ateş yakmak yasak mı?” konusunu sizler için araştırdık.

Orman Yangınları Neden Çıkıyor?

Orman Yangınları Neden Çıkıyor?

Orman yangınlarına neden olan doğal etkenler olarak; aşırı sıcaklar, yıldırım düşmesi, yanardağ patlaması gibi etkenler gösterilirken, doğal olmayan başlıca etkenler olarak ihmalkarlık ve dikkatsizlik gösterilmektedir.

İhmal ve Dikkatsizlik Nedeniyle Çıkan Orman Yangınları:

 • Ormanlık alanda güvenlik tedbiri almadan ateş yakmak.
 • Yakılan ateşi söndürmeden gitmek. Özellikle piknik için yakılan mangalı köz halinde devirmek ve söndürmeden bırakmak.
 • Sönmemiş sigara izmariti ve kibriti yere atmak.
 • Orman içinde veya bitişiğindeki tarlalarda istenmeyen otları veya tarla anızını yakmak.
 • Gece aydınlatma için ormanda ateşle dolaşmak.
 • Cam ve cam kırıklarını ormanda bırakmak, güneş ışığının camdan yansıyarak otları yakması.
 • Çocukların orman içinde ateşle oynaması.
 • Eğlence veya gösteri için ormanda ateşle bir şeyler yapılması ateş yakılması.

Kasıtlı Çıkarılan Orman Yangınları:

 • Orman içinde veya bitişiğindeki tarla veya otlakları genişletmek. Tarım alanı oluşturmak.
 • Orman içinde yapılan kanunsuz işleri gizlemek için yangın çıkarmak.
 • Yabani hayvanları uzaklaştırmak.
 • İş ve çıkar elde etmek.
 • Terör eylemi nedeniyle yangın çıkarmak.
Ormanda Ateş Yakmak Yasak Mı?

Ormanda Ateş Yakmak Yasak Mı?

Son zamanlarda artan orman yangınları doğa severler olarak hepimizin canını sıkıyor. Bilinçsiz şekilde ormana çıkan kampçılar, piknikçiler, balıkçılar ve yürüyüş grupları orman sahasında yaktıkları ateşi tamamen söndürmedikleri için yangınlar tüm ormanı sarıyor. Doğal güzelliklerle çevrili olan ülkemizde ormanlarımızı korumak hepimizin görevidir. Orman yangınlarının önüne geçmek için doğaya çıkan herkesi bilinçlendirmeli ve bu konudaki ısrarlarımızı dile getirmeliyiz. Orman Kanunu’nda izin verilen bölgeler haricinde ateş yakmanın yasak olduğu ve ateş yakanlara ise para veya hapis cezası uygulanacağı yer alıyor.

6831 Sayılı Orman Kanunu’nda ormanda kamp yapmak, ateş yakmak ve orman yangınlarıyla ilgili şu maddelere yer verilmiş;

(Ek : 24/5/2000 – 4569/1 md.) Orman yangınlarını önleme ve orman yangınlarıyla mücadele harcamaları için Orman Genel Müdürlüğü Katma Bütçesine yeterli miktarda ödenek konulur.
Madde 76 – (Değişik : 4/7/1995 – 4114/1 md.)
a) Devlet ormanlarında; Orman İdaresince belirlenen konak yerlerinden başka yerlerde gecelemek,
b) Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak veya izin verilen yerlerde yakılan ateşi söndürmeden mahalli terketmek,
c) Ormanlara sönmemiş sigara veya yangına dolaylı olarak yol açabilecek madde atmak,
d) Ormanlara dört kilometre mesafede veya bu Kanunun 31 inci ve 32 nci maddeleri kapsamına giren köyler hudutları içinde anız veya benzeri bitki örtüsü yakmak,
Yasaktır.
Ormanda Ateş Yakmanın Cezası Ne Kadar?

Ormanda Ateş Yakmanın Cezası Ne Kadar?

Orman Kanunu’nda yer alan maddelere göre; ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak veya izin verilen yerlerde yakılan ateşi söndürmeden mahalli terketmenin cezası vardır. Ormanda ateş yakmanın cezası olarak; 2 asgari ücrete kadar para cezası veya bir yıla kadar hapis cezası şeklinde uygulanmaktadır. Ormanda ateş yakarken bir daha düşünün ve sadece Orman Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen noktalarda kamp ateşinizi yakın. Orman yangınından şüphelendiğiniz anda Orman Yangın İhbar Hattı: ALO 177’yi aramayı unutmayın. Küçük bir duman bile görseniz 177’yi arayarak bilgi vermeyi ihmal etmeyin.

Orman Yangın İhbar Hattı: ALO 177

Orman Yangını Çıkan Bölgede Neler Oluyor?

Kamp yaparken daha önceden ateş yakılmış noktalarda güvenli şekilde ateş yakmaya özen gösterin. Çünkü daha önceden ateş yakılmamış bir zeminde ateş yakarsınız o noktada toprak zarar gördüğü için 3-5 yıl hiçbir bitki örtüsü yetişmiyor. Bu nedenle gittiğiniz bölgelerde daha önceden ateş yakılmış alanları tercih etmelisiniz. Orman yangınları sonucunda;

 • Orada yaşayan canlılar yok oluyor.
 • İklim ve bitkisi örtüsü bozuluyor, canlı çeşitliliği azalıyor.
 • Toprağın üst kısmı aşınır, verimini kaybeder ve kullanılamaz hale gelir.
 • Canlı ve cansız her türlü nesne yok olur.
Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Oylar 0]

Bir önceki yazımız olan Yedigöller'de Bungalov Konaklama ve Yeme İçme Tavsiyesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.