Güvenli Ateş Yakma YöntemiBu konu ile ilgili birçok bilgiye internet üzerinde ulaşmak mümkünken, yere ateş yakıldığı taktirde doğaya verdiği zararı ve bu zararı en aza nasıl indirebiliriz ile ilgili ne yazık ki çok fazla bilgi yok.

Bende bu konu hakkında kazandığım tecrübe ve edindiğim bilgilerle bir yazı yazma kararı aldım.

Yere Ateş Yakmanın Zararları Nelerdir?

Toprağın içinde yaşayan ve toprağın canlı olmasını sağlayan mikroorganizmalar ve yüzeye yakın böcekler vardır. Yüksek ısı bunların tamamını yok edecektir.

Ağaçların besleyici kökleri yüzeye çok yakındır. Besleyici köklerini kaybeden ağaçlar kısa sürede devrilir.

Birçok ağaç, neslini devam ettirebilmek adına tohumlarını toprağa döker. Ateş zemininde olan tohumlar yok olacaktır.

Yine ağaçlardan toprağa düşen birçok hayvan için besleyici ürünler vardır. Bu ürünlerin yok olması ile ekosistemde yer alan hayvanlar bu besinlerden mahrum kalacaktır.

Yüksek ısının toprağa verdiği zarar doğa tarafından onarılıncaya kadar ateş yakın alanda bitki ve ağaç yetişemeyecektir.

Ateş zemininin seçilmesi: Özellikle kamp alanına ulaştığımızda ilk öncelik çadırımızı kuracağımız görseli güzel bir alan bakarız. Hem doğanın tadını doyasıya çıkarmak hem de kamp alanından geriye kalacak hatıra fotoğraflarında güzel kadrajı yakalamak için. Fakat bu noktada gün boyunca hatta bazı durumlarda gece dahi sönmeyecek ateş için zemin seçmek daha önemlidir.

Mümkün olduğu kadar yer ateşi yakmamaya özen göstermeliyiz! Taşıma imkanınız varsa katlanabilir mangal, ateş kutusu gibi ekipmanlar kullanabilirsiniz.

Kamp ateşi

Peki Güvenli ve Doğaya En Az Zarar Verecek Ateşi Nasıl Yakarız?

–          Daha önce ateş yakılmış (tahrip olmuş) alan seçimi. Doğa karşılıklı fayda için var. Bu yüzden daha önce sık ateş yakılmış zemini tercih edersek toprakta ikinci bir hasara yol açmayız.

–          Ateş yakacağınız alanın üst tarafına denk gelen yakın bir dal var mı? Ateş körüklendikçe yükselirken fark etmediğiniz ağacın dalı önce kuruyacak daha sonra da yanmaya başlayacaktır. Alan seçiminde öncelikle dikkat etmeniz gereken konulardan biridir.

–          Toprağın üst bölümünü kürek vb bir ekipmanınız ile kazarak çukur oluşturabilir ve bu çukurun içini çakıl veya taşla doldurursanız toprağa en az zararı verirsiniz. Bu yöntem sayesinde yüzeye yakın olan ağaçların besleyici köklerini de fark edip, önlem almış olacaksınız.

–          Ateş yakılacak alanın etrafında bulunan kuru dalları, yaprakları temizlerseniz kıvılcım sıçraması gibi durumlarda oluşabilecek etkiyi en az indirirsiniz.

–          Taşlar ile ateşin etrafına çember oluşturmak önemli bir konu. Rüzgarında etkisiyle sıçrayacak bir parça kıvılcım dahi orman yangınına sebep olabilir.

Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?

–           Ateş yakmak için kullanacağınız kuru odunlara dikkat etmelisiniz. Karıncalar ve birçok canlı için yuva olarak kullanılan bir dal parçasını ateşe atmak istemezsiniz.

–          Ateşe yakın bir yerde acil durumlar için su bulundurmayı unutmayın.

–          En önemlisi de ateşin söndüğünden emin olmadan alanı terk etmeyin!

Ormanlarda yere ateş yakılır mı? sorusuna daha önceki yazılarımda orman kanunu üzerinden cevaplamıştım. Orman Müdürlüğü veya Milli Parklara bağlı her alanda yere ateş yakılması yasaktır.

Hatta arazisi orman müdürlüğüne ait olan kamp yerlerinde sadece daha önce belirlenmiş sabit alanlarda ateş yakılabilir ve alan içerisinde tesisin temin ettiği odunlar dışında dışarıdan odun getirilemez.(Bunun sebebi ilgili alandaki ekolojik sistemi korumaktır. Yanımızda getirdiğimiz odunların içerisinde barınma ihtimali olan bölgedekilerden farklı böceklerin, alana girmesini engellemektir.)

Kaynak: Doğadaki Yabancı


TAVSİYELERİMİZ

Kampçıların Üzerine Ağaç Devrildi! Kamp Kurarken Dikkat

Kampçıların Üzerine Ağaç Devrildi! Kamp Kurarken Dikkat

Antalya’nın Döşemealtı ilçesindeki Kocaçay Şelalesi karşısına kamp için kurulan 4 çadırın üzerine ağaç devrilmesi sonucu 1 kişi ağır yaralandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.