Kayseri Kamp Alanları – Kayseri Gezi Rehberi

Kayseri Kamp Alanları - Kayseri Gezi Rehberi


Kayseri kamp alanları deyince aklınıza çok fazla yer gelmese de Kampyeri keşif ekibimizden @unexpectedtimes birbirinden güzel keşiflerini sizler için paylaştı. Kayseri’de kamp yapılacak yerler arasında bulunan 12 farklı noktayı blogumuzda okuyabilir ve hangi bölgelerinde kamp yapmanız gerektiğiyle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Kayseri gezi rehberi ve Kayseri kamp yapılacak yerler blogumuz yayınlandı. İyi okumalar diliyoruz.

Instagram’da @unexpectedtimes hesabındaki paylaşımlarıyla herkesi büyülen Burak; “Selamlar. 6 yıllık öğrencilik hayatımda keşfet keşfet hala bitiremediğim ve bana bir çok kazanım katan bu nadide şehrin en güzel ve yerlisine bile “Yok artık burası Kayseri’de mi gerçekten?” dedirten kamp ve trekking rotalarını sizlerle paylaşacağım. O zaman uzatmadan merkezden kırsala doğru adım adım bu Kapadokya’nın incisi Kayseri’yi keşfedelim.” ifadelerine yer verdi.

Kayseri Kamp Alanları Listesi

Derevenk Vadisi

Kayseri şehir merkezine 11 km uzaklıkta ve Talas ilçesinde bulunan bu vadinin doğal güzelliği yanı sıra 2000 yılı aşan bir tarihi var. Vadi içinde bahar aylarında coşkun akan suyun sesini dinlerken etraftaki eski yerleşimleri ve tahrip olmuş kiliseleri gezebilirsiniz. Yazları sıcak şehir iklimine serin bir vadi molası vermek için birebir.

Koordinatlar ve Konum: 38.689099,35.582156

KAPADOKYA ÜCRETSİZ KAMP ALANLARI İÇİN TIKLAYIN

Kayseri Derevenk Vadisi
Kayseri Derevenk Vadisi

Ötedere Vadisi

Şehir merkezine 19 km uzaklıkta ve İldem yerleşkesine yakın konumda buluna bir başka doğa ve tarih kaynağı. 4 mevsim akan suyu ve yine vadi içlerinde küçük bir şelalesi var. Etrafta yine 2000 yılı aşan doğu roma yerleşkelerini gezebilir Kapadokya’nın bir başka yüzünü keşfedebilirsiniz. Ayrıca bu vadide 2017 yılında Obruk mağara araştırma ekibinin keşfettiği birisi 52 odalı olmak üzere 4 adet yer altı şehri ve 2 kilise bulunmaktadır.

Koordinatlar ve Konum: 38.768955,35.638503

TÜRKİYE KAMP ALANLARI HARİTASI İÇİN TIKLAYIN

Kayseri Ötedere Vadisi
Kayseri Ötedere Vadisi
Fotoğraf: https://flickr.com/photos/gencalioglu

Gesi Bağları

Türkülere isim vermiş bu doğa eseri bölge şehir merkezine 19 km uzaklıkta. Aynı zamanda mübadeleye kadar bir Rum kasabası konumunda olan bölgede sayısız kilise ve tarihi rum evlerini dolaşıp yeşilliklerin ararsında doğaya ve tarihe doyacaksınız.

Koordinatlar ve Konum: 38.781398,35.667315

Kayseri Gesi Bağları
Kayseri Gesi Bağları

Koramaz Vadisi

Bağpınar ve Ağırnas köylerini birbirine bağlağan 12 km uzunluğundaki bu vadi nisan 2020 tarihinde Unesco Geçici Miras Listesi’ne alındı. Şehir merkezine 24 km uzaklıkta bulunan bu vadi 30’u aşkın oyma kiliseye, 2 modern kiliseye, 7 rum yerleşimine ve sayısız doğu Roma yerleşkesi eserlerine sahiptir. Yine dört mevsim akan Koramaz Çayı’nın kenarında dünyadan izole keyifli bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

Koordinatlar ve Konum: 38.804647,35.677106

Kayseri Koramaz Vadisi
Kayseri Koramaz Vadisi
Fotoğraf: Müzahim Zahid Tüzün

Kelebek Vadisi

Şehir merkezine 24 km uzaklıkta Hisarcık ilçesinde ve Erciyes Dağı’nın eteklerinde uzanan bu vadi aslında bazı kısımlarıyla kanyon özelliği taşımakta. Türkiye’de eşine az rastlanır dikey yerleşimli kral mağaraları vadi içerisinde yer alır.

Koordinatlar ve Konum: 38.611964,35.519707

KAMP EKİPMANLARI LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN

Kayseri Kelebek Vadisi
Kayseri Kelebek Vadisi

Sultan Sazlığı Milli Parkı Soysallı Pınarları

Sultan Sazlığı Milli Parkı’nı besleyen ana jeolojik bölgedir. Develi ilçesinde şehir merkezine 56 km uzaklıkta bulunan tabiat parkı girişi 10 TL ücretlidir. Birkaç kaynaktan çıkan su bölgede sayısız gölet oluşturarak farklı bir coğrafyadaymış gibi hissettiriyor insana. Elektrik, wc, içme suyu kaynağı vardır. Kayseri ücretli kamp alanları arasında yer almaktadır.

Koordinatlar ve Konum: 38.388921,35.363146

Sultan Sazlığı Milli Parkı Soysallı Pınarları
Sultan Sazlığı Milli Parkı Soysallı Pınarları

Erdemli Vadisi

Şehir merkezine 64 km uzaklıkta Yeşilhisar ilçesinde bulunan bu vadi başlı başına erken dönem Bizans şehrine ev sahipliği yapmaktadır. Onlarca metre yükseklikte bulunan ve her biri birbirine bağlanan yerleşkeleri manastırları geze geze bitiremeyeceksiniz. Araçla ulaşıma uygundur. Elektrik imkanı bulunmamaktadır. İçme suyu ve WC ihtiyacı vadi girişindeki köyden sağlanabilir. Kayseri kamp alanları arasında bulunan bakir noktalardan birisidir.

Koordinatlar ve Konum: 38.414546,35.068410

Erdemli Vadisi Kayseri
Erdemli Vadisi Kayseri

Soğanlı Vadisi

Şehir merkezine 81 km uzaklıkta yine Yeşilhisar ilçesinde bulunan Vadi Açık Hava Müzesi olarak koruma altındadır. Giriş ücreti 5 TL’dir. 2020 yılından itibaren vadide balon turları başlamıştır. Elektrik, içme suyu, WC, kafeterya ve otopark imkanı bulunmaktadır.

Koordinatlar ve Konum: 38.344476,34.971367

Soğanlı Vadisi
Soğanlı Vadisi
Fotoğraf: Sercan Küçükşahin

Avla Kanyonu

Soğanlı Vadisi’nin devamı niteliğinde 10 km uzunluğunda bir parkurun sonunda ulaşılan eşsiz bir kanyondur. Parkur üzerinde kamp yapmaya uygun birçok alan var. Araç ulaşımına uygun değildir. Yaya olarak ulaşabilirsiniz.

Koordinatlar ve Konum: 38.363438,34.950599

Avla Kanyonu Kayseri
Avla Kanyonu Kayseri

Yeşilköy Şelaleleri

Şehir merkezine 119 km uzaklıkta Yahyalı ilçesinde bulunan şelale kompleksidir. Şelalenin suyu Zamantı Irmağı’na karışır. Bulunduğu konum bir kanyonun ortasında doğal köprü niteliği taşır. Zorluk seviyesi yüksek bir parkurla ulaşılmaktadır. Binek araç ulaşımına uygun değildir.

Koordinatlar ve Konum: 37.902925,35.491875

Aladağlar Yeşilköy Şelaleleri
Aladağlar Yeşilköy Şelaleleri

Kapuzbaşı Şelaleleri

Şehir merkezine 143 km uzaklıkta Yahyalı ilçesinde bulunan dünyanın en yüksek rakımla akan ikinci şelalesi olarak da bilinen şelaleler kompleksidir. Araç ulaşımına uygundur. Kapuzbaşı Şelaleleri giriş ücreti 10 TL’dir. Pansiyon, kafeterya, otopark, içme suyu, elektrik ve WC bulunur.  Milli park içerisinde Hacer Ormanları kamp yapabileceğiniz bir başka tavsiye edilir nokta. Kayseri kamp alanları arasında en güzel yerlerden birisidir.

Kapuzbaşı Şelalesi Kamp Alanı – Yahyalı Kayseri – Blogu Okumak İçin Tıklayın

Koordinatlar ve Konum: 37.773580,35.393976

Kapuzbaşı Şelaleleri Aladağlar
Kapuzbaşı Şelaleleri Aladağlar
Fotoğraf: https://www.instagram.com/socalan/

Aksu Kanyonu

Buzul Tünelleri şehir merkezine 136 km uzaklıkta bulunan bu kanyonun Türkiye’nin en izole noktalarından birisidir. Her yıl değişmekle beraber Ağustos aylarına kadar sağlam kalabilen buzul tünellerine ev sahipliği yapar. Buzul tünellerini en iyi haziran ayında gezebilirsiniz. Araç ulaşımına uygundur. Geceleri açık havada daha önce hiç görmediğiniz kadar çok yıldız görebilirsiniz. Kamp alanında içme suyunu karşılayacak pınar bulunmaktadır yine 200 metre uzaklıkta çeşme (37.870059,35.378205) bulunur.

Koordinatlar ve Konum: 37.876525,35.376305

Aksu Kanyonu Buzul Tünelleri
Aksu Kanyonu Buzul Tünelleri

@unexpectedtimes INSTAGRAM HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA

Kayseri Kamp Alanları ve Gezi Rehberi blogumuzu okuduğunuz için teşekkür ediyoruz. Kampyeri keşif ekibimizden Burak’a teşekkür ediyoruz. Kayseri’de kamp yapılabilecek yerler ile ilgili eklemek istediklerini YORUM GÖNDER kısmından ekleyerek yazımıza katkıda bulunabilirsiniz. Doğayla ve sağlıcakla kalın.


TAVSİYELERİMİZ

Foça Sazlıca Camping - Foça Sazlıca Kamp Yeri

Foça Sazlıca Camping – Foça Sazlıca Kamp Yeri

Foça Sazlıca kamp yeri, şehir gürültüsünden uzakta ve deniz manzarasıyla İzmir'de güzel bir kamp deneyimi yaşamanıza yardımcı olacaktır.

2 yorumlar

  1. Avatar

    Güzel yerler var. Eline sağlık güzel yazı olmuş 🙂

    Kayseri’yi de ekledik listeye 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.