Kapuzbaşı Şelalesi Kamp Alanı – Yahyalı Kayseri

Kapuzbaşı Şelalesi Kamp Alanı - Yahyalı Kayseri


Kampyeri keşif ekibimizden @vagabonitos, Aladağlar Milli Parkı içerisinde bulunan Kapuzbaşı Takım Şelaleri kamp alanı ile ilgili deneyimlerini siz doğa severler için yazdı. Aladağlar Milli Parkı ve Kapuzbaşı Şelaleri’ni ziyaret etmek isteyen doğa severler için fikir verici bir blog yazısı sunuyoruz. Peki, Kapuzbaşı Şelalerine nasıl gidilir, Kapuzbaşı Şelaleleri giriş ücreti ne kadar, Kapuzbaşı Şelalesi’nde kamp yapmak serbest mi? Tüm soruların cevabını bu blogumuzda bulabileceksiniz.

İç Anadolu’nun eşsiz güzelliklerinden olan bu şelalerin ve bulunduğu bölgenin size harika bir deneyim sunacağından şüpheniz olmasın  Şimdi gelin gitmeden önce yazımıza göz gezdirip biraz fikir edinelim.

Kapuzbaşı Şelalesi Hakkında
Kapuzbaşı Şelalesi Hakkında

Kapuzbaşı Şelaleleri Hakkında

Kayseri kamp alanları arasında bulunan Kapuzbaşı Şelaleleri Aladağ Milli Parkı sınırları içerisindedir. Aktığı yerin rakımı 700 metredir ve şelalelerden biri Türkiye’nin en yüksek, dünyanın en yüksek ikinci şelalesidir. Aladağ’ın zirvesinde bulunan kar ve buzullardan beslenmektedir. 5 tanesi büyük 2 tanesi küçük yanyana dökülen Kapuzbaşı Şelaleleri muhteşem bir görüntü oluşturmaktadır. Her yıl yerli ve yabancı binlerce gezgin Kapuzbaşı Şelaleleri’ne kamp yapmak için geliyor.

TÜRKİYE KAMP ALANLARI HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

Kapuzbaşı Şelaleleri’ne Nasıl Gidilir – Ulaşım

Kayseri merkeze 165 km uzaklıkta bulunan şelaleye ulaşmak için oldukça virajlı yollardan geçmeniz gerekmektedir. Yahyalı’ya ulaştıktan sonra yaklaşık 60 km tek gidiş-tek geliş bol virajlı fakat insanı büyüleyen orman manzarasıyla asfalt yol devam ediyor. Yahyalı ilçesine toplu taşıma araçlarıyla ulaşabilirsiniz fakat Yahyalı’dan sonra özel araçla devam etmek gerekiyor. Kendi aracınız yoksa otostopla ulaşabilirsiniz, sık sık köylere giden gelen oluyor. Yolun bir kısmında devasa rüzgar gülleri size eşlik ediyor daha sonra harika doğa manzaraları sizleri bekliyor. Kapuzbaşı Şelaleleri giriş ücreti araç için 18 TL, kişi başı yaya olarak ise 6 TL’dir. Milli park içerisinde bulunan otopark çok küçük, yaz aylarında giderseniz otopark sorunu yaşayabilirsiniz.

Kapuzbaşı Şelaleleri Konaklama
Kapuzbaşı Şelaleleri Konaklama

Kapuzbaşı Şelaleleri Konaklama

Takım şelalelerin etrafında konaklamak hatta piknik yapmak pek mümkün değil fakat daha küçük olan Güney Şelaleleri boyunca konaklayabileceğiniz bir çok küçük işletme var, yine tavsiyemiz önceden rezervasyon yapıp gitmeniz. Biz kış aylarında gittiğimiz için hepsi kapalıydı. Kapuzbaşı Şelalesi’nde nerede kalınır diyenler için kamp yapmayı tavsiye ediyoruz.

Kapuzbaşı Şelalesi’nde Kamp Yapmak

Aladağlar Milli Parkı içerisinde bulunan Kapuzbaşı Şelalesi’nde kamp yapmak serbest. Şelalenin karşısında bulunan büfenin hemen alt kısmına inerek çadırınızı kurabilirsiniz. Gündüz çok fazla günübirlikçi geldiği için rahatsız olabilirsiniz. Şelalenin ilerleyen kısımlarında dere kenarına çadırınızı kurabilirsiniz. Kapuzbaşı Şelaleleri’nde sadece ateş yakmak yasak. Onun dışında sorunsuz bir şekilde kampınızı yapabilirsiniz.

İLK DEFA KAMP YAPACAKLARA TAVSİYELER – TIKLAYINIZ

Kapuzbaşı Şelaleleri Aladağlar Vadisi
Kapuzbaşı Şelaleleri Aladağlar Vadisi

Araçüstü Çadırla Kamp Yaptık

Kayseri kamp alanları arasında bulunan Kapuzbaşı Şelaleleri’ni geçtikten yaklaşık 7 km sonra  Ulupınar’da Aladağ’ın eteklerinde, ormanın tam kalbinde, 12 ay boyunca açık Kapuzbaşı Şelaleleri Köşk Evleri bulunmaktadır. Burası hem atmosferi hem de sakinliğiyle güzel bir konaklama seçeneği olabilir. Biz burayı araç üstü çadırımıza uygun bir konaklama alanı ararken tesadüfen keşfettik, misafirlerine harika ahşap evlerde şömineli konaklama imkanı sunuyor anca biz gittiğimiz yerlerde çadırımızda konaklama planıyla hareket etmemizden dolayı ayrıca fiyatları da bize uygun gelmediğinden araç üstü çadırımızda kalmayı tercih ettik. Kendilerine de aracımız için çok küçük bir ücretle yer göstermelerinden dolayı teşekkür ederiz. Güvenlik, WC ve odun temini açısından daha rahat ederek konakladık.

Kapuzbaşı Şelaleleri’nde Ne Yapılır?

Milli park içerisinde yapacağınız bir yürüyüş sonunda şelalelerin huzur veren görüntü ve sesiyle soluklanabilirsiniz. Fakat şunu da belirtelim, şelalenin debisi yüksek olduğu için etrafı da oldukça ıslatmakta bu nedenle etrafında piknik yapmak hem pek mümkün değil hem de tehlikeli. Şelalenin hemen önünde ufak atıştırmalıklarla karnınızı doyurabileceğiniz ya da keyifle çayınızı yudumlayabileceğiniz ufak bir büfe bulunmakta. Tuvalet imkanı da sunulmaktadır. Şelaleleri geçip Ulupınar’a doğru devam ettiğinizde yaklaşık 4 km sonra piknik ve mangal yapabileceğiniz güzel bir alan bulunmaktadır fakat yiyecek içecek malzemelerini önceden temin etmelisiniz çünkü köydeki küçük market dışında alışveriş yapacak bir yer yok.

Kapadokya Ücretsiz Kamp Alanları – TIKLAYIN

Kapuzbaşı Şelaleleri Giriş Ücreti
Kapuzbaşı Şelaleleri Giriş Ücreti

Kapuzbaşı Şelaleleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Kamp alanı ücretli mi, ücretsiz mi?
  Kapuzbaşı Şelaleleri giriş ücreti kişi başı 6 TL, araç giriş ücreti ise 18 TL’dir. Kamp yapmak için ekstra bir ücret alınmıyor.
 • Bölgede işletme veya tesis var mı?
  Kapuzbaşı Şelaleleri’nin önünde manzaraya karşı oturup ufak atıştırmalıklarla karnınızı doyurabileceğiniz bir büfe bulunuyor. Büfenin ücretleri biraz yüksek bilginiz olsun.
 • Tuvalet ve duş var mı?
  Belediyenin oldukça modern bir tuvaleti bulunuyor.
 • İçme suyu veya çeşme var mı?
  Şelale çevresinde her yerde içme suyu kaynağı bulunuyor. Şelale olur da su olmaz mı?
 • Elektrik var mı?
  Elektrik olarak sadece büfenin ve konaklama tesislerinin kendi elektriği var. Ayrıca sokak lambaları ve şelale aydınlatmaları var.
 • Otopark var mı?
  Şelale misafirlerinin kullanabilmesi için küçük bir otopark bulunuyor. Yaz aylarında otopark sıkıntısı yaşanmaktadır.
 • Telefon çekiyor mu?
  Telefon şebekeleri çok iyi çekmiyor, iletişim konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.
 • Bölgede yabani hayvan var mı?
  Yabani hayvan konusunda biz sadece tatlı mı tatlı sincaplar gördük, köyde yerleşim olduğu için çok rastlanmasa da yerleşim yerinin dışında muhakkak vardır diye düşünüyoruz.
 • Ateş yakılıyor mu, odun var mı?
  Şelalenin yanında ateş yakmak yasak. Çevrede çok fazla odun var fakat ateşinizi izin veren işletmelerde veya Hacer Ormanları gibi bölgelerde yakabilirsiniz.
 • Büfe veya market var mı?
  Şelalenin önünde karnınızı doyurabileceğiniz ya da keyifle çayınızı yudumlayabileceğiniz ufak bir büfe bulunmaktadır.
 • Deniz kampı mı, orman kampı mı, göl kampı, akarsu-şelale kampı mı?
  Şelale kenarında kamp yapmak istiyorsanız Kayseri kamp yerleri arasında bulunan Kapuzbaşı Şelaleleri’ni tercih edebilirsiniz.

VAGABONITOS INSTAGRAM HESABIMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

Kayseri kamp alanları arasında bulunan deneyimlerimizi aktardığımız Kapuzbaşı Şelalesi Kamp Alanı – Yahyalı Kayseri blogumuzu okuduğunuz için teşekkür ediyoruz. Instagram’da @vagabonitos hesabımızı takip etmeyi unutmayın. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi YORUM GÖNDER kısmından yazmayı unutmayın.


TAVSİYELERİMİZ

Adrasan Kamp Alanı Tavsiyesi: Gündüz Camping - Antalya

Adrasan Kamp Alanı Tavsiyesi: Gündüz Camping – Antalya

Adrasan kamp alanları arasında bulunan Gündüz Camping, Likya Yolu'nu yürüyenlerin veya Adrasan tatili yapacakların tercih edebileceği bir işletmedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.