Elazığ’da Ormanlık Alanlara Giriş Yasaklandı! – Elazığ’da Ormana Giriş Yasak Mı?

Elazığ’da ormanlık alanlara giriş yasaklandı. Elazığ Valiliği’ne ait resmi sosyal medya üzerinden yayımlanan; “Ormanlık Alanlara Girişlerin Yasaklanması Hakkında Alınan Komisyon Kararları” duyurusu kapsamına göre; Elazığ kent sınırları içerisinde yer alan ormanlık alanlarda; kamp, piknik, doğa yürüyüşü ve her türlü açık hava etkinliğinin yasaklandığı bildirildi. İşte Elazığ orman giriş yasağı karar metni ve yasak ile ilgili tüm detaylar sitemizde.

2024 YILI ORMANLARA GİRİŞLERİN YASAKLANDIĞI İLLER TAM LİSTESİ İÇİN – TIKLAYINIZ

ORMAN YASAĞINDA KAMP YAPABİLECEĞİNİZ ELAZIĞ KAMP YERLERİ LİSTESİ İÇİN – TIKLAYINIZ (Gitmeden Önce Kolluk Kuvvetlerinden Teyit Ediniz)

Elazığ’da Ormana Giriş Yasak Mı?

Elazığ Valiliği’ne ait resmi sosyal medya üzerinden yayımlanan duyurunun kapsamına göre; Elazığ il sınırları içerisinde yer alan ormanlık alanlara girmek yasaklandı.

Elazığ kent genelinde uygulanacak orman giriş yasağı kapsamına göre, Elazığ il sınırları içerisinde yer alan bütün ormanlık alanlara giriş ve çıkışlar 4 Temmuz 2024 ile 30 Eylül 2024 tarihleri arasında yasaklandı.

Elazığ'da Ormana Giriş Yasak Mı?Pin
Elazığ’da Ormana Giriş Yasak Mı?

Elazığ’da Ormanlık Alanlara Giriş Yasaklandı

Elazığ Valiliği resmi sosyal medya hesabı üzerinden yayımlanan ormanlık alanlara giriş kararında ise şu ifadelere yer verildi;

“03.07.2024 tarihinde Valimiz Doç. Dr. Ömer TORAMAN başkanlığında gerçekleştirilen Orman Yangınlarının Önlenmesi Hakkındaki Komisyon Toplantısı sonucunda “Orman Yangınlarının Önlenmesi İle Ormanlık Alanlara Girişlerin Yasaklanması” ile ilgili aşağıdaki komisyon kararları alınmıştır.

1-İlimizde Orman Yangınlarıyla Mücadele kapsamında Elazığ İli sınırları içerisindeki ekli listede belirtilen ormanlık alanlara görevliler ve izin alanlar hariç girişler 04/07/2024-30/09/2024 tarihleri arasında, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9. ve 66. maddeleri uyarınca yasaklanmıştır.

2-İlimizdeki bütün ormanların çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak, mangal, semaver ve ateş yakmak yasaklanmıştır.

3-Kamping işletmeleri haricinde ormanlık alanlarda kamp yapılması ve çadır kurulması yasaklanmıştır.

4-Elazığ İli genelindeki bütün köy (bağlıları dahil) ve mahallerinde anız, bağ-bahçe ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.

5-İlimizde meydana gelen yangınların bir kısmının Biçerdöver, Balya Makinası gibi tarımsal kaynaklı olması nedeniyle biçerdöver sahipleri, operatörleri ile üreticilerimiz ve Köy/Mahalle Muhtarlarımızın aşağıda belirtilen hususlarda dikkatli olmaları olası yangınları önlemek açısından önemli olacaktır.

a)Hasada başlanacak köylerde köy muhtarlıklarınca İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Jandarma veya Orman işletme Müdürlüklerine bilgi verilecektir.

b)Her biçerdöver ve balya makinasında kolay ve rahat ulaşılabilir yerlerde 2 adet 6’şar kg’lik yangın söndürme tüpünün bulundurulacaktır.

c)Ormanlık alanlara ve anayol kenarlarına bitişik parsellerde, hasat bitiminde en az 5-10 metrelik mesafede sürüm yapılarak tampon alan oluşturulacaktır.

d) Hasadın devam ettiği alanlarda Orman İşletme Müdürlüğünce, kamu kurum kuruluşlarınca verilmiş olan veya var olan diğer su tankları köy tüzel kişiliklerince dolu olarak hazır bulundurulacaktır.

6-Orman alanı civarındaki (4 Km Mesafede) tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.

7-Ormanlık alanlara yakın (4 Km Mesafede) olan yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına müsaade edilmeyecektir.

8-Enerji Nakil Hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.

9-Tüm belediyelerimiz, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulunduracaklardır.

10-İlçe Kaymakamlıklarımız ve Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri etkin bir şekilde gözetim ve denetim yapacaklardır.

11-Yukarda alınan kararlar Elazığ Valiliği Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğünce Elazığ ilinde basın yayın organları aracılığı ile vatandaşlara duyurulacaktır.

Yukarda belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, 2872 sayılı Çevre Kanunu, 5271 sayılı Türk Ceza Kanunu ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu gereği işlem yapılacaktır.

A-GİRİŞLERİ YASAKLANAN ORMANLIK ALANLARIN LİSTESİ

 • 1- Merkez İlçesi Harput-Alayaprak – Oymaağaç Köylerindeki orman alanları ve ağaçlandırma sahaları
 • 2- Merkez İlçesi Yukarıçakmak orman alanları ve ağaçlandırma sahaları
 • 3- Merkez İlçesi Çatalharman Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları
 • 4- Merkez İlçesi Salkaya Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları
 • 5- Merkez İlçesi Kurtdere Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları
 • 6- Merkez İlçesi Meşeli Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları
 • 7- Merkez İlçesi Karataş Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları
 • 8- Merkez İlçesi Hüseynik Mahallesi orman alanları ve ağaçlandırma sahaları
 • 9- Merkez İlçesi Küllük Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları
 • 10-Merkez İlçesi Yeniçubuk Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları
 • 11-Sivrice İlçesi Kürk Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları
 • 12-Sivrice İlçesi Karaçalı Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları
 • 13-Maden İlçesi Gezin Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları
 • 14-Baskil İlçesi Kushan ( Şahaplı, Düğüntepe, Şefkat Mahallesi) orman alanları ve ağaçlandırma sahaları
 • 15-Baskil İlçesi Aladikme Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları
 • 16-Keban İlçesi Sağdıçlar Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları
 • 17-Keban İlçesi Pınarlar Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları
 • 18-Keban İlçesi Büklümlü Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları
 • 19-Keban İlçesi Taşkesen Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları

B-GİRİŞİ SERBEST ANCAK MANGAL, SEMAVER VE ATEŞ YAKMAK YASAKLANAN ORMANLIK ALANLARIN LİSTESİ

 • 1-Merkez Fethi Sekin Orman Parkı Orman Alanı

C-GİRİŞİ İLE MANGAL, SEMAVER VE ATEŞ YAKMAK SERBEST ORMANLIK ALANLARIN LİSTESİ

 • 1- Merkez Yukarıçakmak Orman Parkı Orman Alanı
 • 2- Sivrice Akpınar Orman Parkı Orman Alanı
 • 3- CİP Mesire Yeri

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Elazığ'da Ormanlık Alanlara Giriş YasaklandıPin
Elazığ’da Ormanlık Alanlara Giriş Yasaklandı
TWİTTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!


1