Antalya Olympos’tan Korkutan Haber! Yapılaşmanın Önü Açıldı

Antalya Olympos'tan Korkutan Haber! Yapılaşmanın Önü Açıldı


Antalya kamp alanları arasında bulunan Olympos ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Sit alanı derecesi düşürülen Olympos’ta yapılaşmanın önü açılacak. Kampyerleri.org olarak tüm gelişmeleri yakından takip edeceğiz ve Olympos’u korumaya devam edeceğiz.

Antalya’nın Kumluca ilçesinde bulunan popüler kamp ve tatil merkezi Olympos ile ilgili yeni bir haber geldi. 2004 yılında çalışmalarına başlanan Koruma Amaçlı İmar Planı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylandı. Yeni alınan kararla birlikte Olympos’un sit derecesi düşürülerek yapılaşmanın önü açıldı.

Dünyaca ünlü 1’inci derece sit alanı olan bölge 3’üncü derece sit alanına dönüştürüldü. Aynı adı taşıyan Olimpos Antik Kenti ise 1’inci derece arkeolojik sit alanı olarak korundu.

OLYMPOS KAMP ALANI VE GEZİ REHBERİ BLOGUNU OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Olympos'ta Son Durum
Olympos’ta Son Durum

Betonlaşmaya İzin Verilmeyecek!

Likya medeniyetinin en önemli liman şehirlerinden biri olan Olimpos, sahip olduğu tarihsel değerleri, muhteşem sahili, endemik bitkileri ve doğasıyla tüm dünyada biliniyor. Alınan kararla betonlaşmaya izin verilmeyeceği açıklansa da yapılaşmanın ve yoğunluğun artacağından endişe ediliyor.

“Salda’da Olduğu Gibi Kullanıma Açarsanız Orayı Koruyamazsınız”

Yapılaşmanın önünün açılacağını ve doğallığın yok edileceğinden endişe duyduğunu dile getiren Yaşam Savunucusu Birsen Tanyeri, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapılaşmaya açmak insanların oraya daha fazla gelmesine, yoğunluğa neden olacak. Salda’da olduğu gibi kullanıma açarsanız orayı koruyamazsınız. Ama oraya konaklamayı, yeme içme tesisini koyduğun zaman bu koruma olmuyor artık. Antik kentte kazı çalışmaları sürdürülüyor. Onun dışındaki alanı resmen kullanıma açmak bu karar. Arkeolojik alan dışında kalan alanlar ne olacak? Konaklama tesisi daha çok insan davet eder; o kadar insanın atığı derelere, derelerden de denize akacak, arkeolojik alan da zarar görecek.”

Yaşam Savunucusu Birsen Tanyeri Olympos Açıklaması
Yaşam Savunucusu Birsen Tanyeri Olympos Açıklaması

“Baktılar Ki Rant Yüksek ‘Hadi Burayı Planlayalım’ Diyorlar”

Tanyeri, Olympos ile ilgili alınan kararların bilimsellikten uzak olduğunu kaydetti: “Bu kararlar peş peşe gelmeye başladı. Zorlama, günübirlik, bilimsellikten uzak kararlar alıyorlar. Kanun diye bir şey kalmadı. Baktılar ki rant yüksek ‘hadi burayı planlayalım’ diyorlar. Antalya turizmin gözbebeği deniliyor ama Antalyalıların Konyaaltı sahilinden başka denize girecekleri alan kalmadı.”

TÜRKİYE KAMP ALANLARI HARİTASI İÇİN TIKLAYIN

Sosyal Medyada da Tepkiler Büyümeye Devam Ediyor


TAVSİYELERİMİZ

Kamp Yasakları Devam Edecek Mi? Açıklama Geldi

Kamp ve Seyahat Yasakları Devam Edecek Mi? Açıklama Geldi

Kamp ve seyahat yasaklarını da kapsayan açıklamalar kapsamında Covid-19 salgını nedeniyle alınacak yeni tedbirler açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.