Olimpos Kamp Alanları – Olympos Antik Kenti | Antalya
Akdeniz Bölgesi’nin Kumluca ilçesine bağlı ve Antalya il sınırları içerisinde bulunmakta olan Türkiye’de doğa ile iç içe kamp veya bungalov tatili yapmak isteyenler tarafından tercih edilebilecek mekanlar arasında yer almaktadır.

Helenistik dönemden günümüze kadar zengin toprakları ile pek çok uygarlık uğruna savaşlar vermiştir. Roma döneminde de Cicero Olimpos’un zenginlik ve sanat eserleri hakkında yorumda bulunmuştur. Ancak geçmiş yıllar içerisinde Olimpos’ta bulunan sanat eserleri korsanların hedefi olmuş. Osmanlı döneminde ise kent tamamen hayalet sayılabilecek duruma gelmiştir. 1986 yılına kadar gerekli önemi almayan şehir bu dönemde Kadir Kaya’nın Kadir’in Ağaç Evleri çalışması ile popülerlik kazanmıştır. Bu dönemden önce Olimpos’ta elektrik hattı dahi bulunmamaktayken geçen 28 yıl içerisinde kentte büyük değişimler yaşanmış şehrin tüm eksikleri tamamlanmıştır. Bu durum gerek yerli gerekse yabancı turistlerin ilgisini çekmesini sağlamıştır.

Olimpos’a gittiğiniz zaman keyifli vakit geçirebileceğiniz Olimpos’ta gezilecek yerler arasında Olimpos Dağı, Olimpos Plajı, Çıralı Beach, Phaselis ve Yanartaş bulunmaktadır.

Olimpos Alanları Listesi İçin Tıklayın

Olimpos Manzara Fotoğrafı

Olimpos Antik Kenti Hakkında

Olimpos adını eski dönemlerde Olimpos Dağı olarak da bilinmekte olan Tahtalı Dağı’ndan almaktadır. Şehirden yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta, kuzeyde bulunmakta olan ve eteklerinde Yanartaş adı ile bilinmekte olan aynı zamanda hiç sönmeyen bir ateş ile yerli yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Anadolu ve Ege’deki iki dağın zirvelerine verilen ortak isim olan Olimpos aynı zamanda Antik Likya medeniyetinin önemli şehirleri arasında yer alırdı.

İ. Ö. 1. yüzyıl Phaselis döneminde kent korsan kontrolünde olması nedeni ile korsan saldırılarına maruz kalmış ve bu nedenle fakirleşmiştir. Ancak Roma döneminde kent zamanla sanat eserleri açısından zenginleşmiştir. Roma hakimiyetindeyken ise kent yine “ager puclicus” olarak ilan edilmiştir. Ager puclicus olarak ilan edilmiş olan kentler, satışa çıkartılabilir ya da kiralık olarak verilebilir Roma mülkleri olarak bilinir. Zamanla kıymeti bilinmeye başlanan şehir sit alanı kapsamına alınmıştır. Antik alanların çevresinde yapılaşmanın yasak olması ile de kentin yapısı bozulmadan günümüze kadar ulaşmıştır.

Olimpos Antalya’nın en mistik bölgeleri arasında yer almaktadır. Bölgeye turistler tarafından gösterilen yoğun ilgi tarihin doğa ile birleşmesinin yanı sıra kentin Çıralı plajı ile de dikkat çekmesidir. Antik kent ağaç ve bitki örtüleri ile de doğa severlerin ilgi odağı halindedir.

Olimpos’un mistik havasında tarihi eserleri gezmek ve doğa içinde yürüyüş yapmak dışında farklı etkinlikler de yapabilirsiniz. Plajda dilediğiniz gibi denize girebilir, tekne turları sayesinde gizli koyları keşfedebilirsiniz. Likya yolu üzerinden trekking yaparak muhteşem doğa manzarasının tadını çıkartabilir ya da adrenalinden vazgeçemiyorsanız ATV turlarına ya da kaya tırmanışlarına katılabilirsiniz. Bisiklet turu ile kendi başınıza geziler düzenleyebilir ya da şnorkel kullanarak su altı dünyasını keşfe çıkabilirsiniz.

Olympos Antik Kenti
Fotoğraf: https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/antalya/gezilecekyer/olympos

Olimpos’a Ulaşım – Nasıl Gidilir?

Olimpos’a gitmek isteyen kişilerin kullanabileceği pek çok ulaşım şekli bulunmaktadır. Hava yolunu tercih eden kişiler kente 100 kilometre mesafede bulunan Antalya Havalimanı’nı tercih edebilir. Antalya Havalima’nın Türkiye’nin tüm havalimanlarından uçuş bulunmaktadır. Antalya’ya indikten sonra Olimpos’a ulaşabilmek için öncelikle 600 nolu otobüs ya da tramvay ile otogara gitmeniz gerekmektedir. Antalya otogarında, Antalya İlçeler Terminali bulunmaktadır. Terminalden Kaş, Fethiye yönüne gitmekte olan minibüslere ya da Kumluca minibüslerine binmelisiniz. Fakat bineceğiniz minibüs ile Olimpos’a direk olarak ulaşım sağlamanız mümkün değildir. Olimpos kavşağında inmeli ve yaz döneminde 10- 15 dakika süre ile geçen minibüslere binmelisiniz.

Olimpos’a özel aracınız ile gelmek isterseniz İstanbul’dan dokuz buçuk saat, Ankara’dan yedi buçuk saat ve İzmir’den altı buçuk saat yapacağınız yolculuk yapmalısınız. Antalya’ya geldikten sonra Kemer, Kaş yönünü takip edin ve buradan Olimpos yoluna girin. Olimpos yolu yaklaşık 11 kilometre kadar sürmektedir ama bu yol virajlı olduğu için dikkatli ilerlemelisiniz. Yol üzerinde Çavuş köy yönünü takip etmeniz sizi çok kısa bir süre içerisinde Olimpos’a ulaştıracaktır. Kaş, Fethiye yolunu kullanarak kente ulaşacak olan kişilerin ise Kumluca yoluna girmesi ve Antalya sahil yolunu takip etmeleri gerekir. Olimpos’a İzmir üzerinden ulaşmak için ise takip edeceğiniz güzergah Acıpayam, Elmalı ve Finike’dir.

Olimpos’a Nasıl Gidilir – Olimpos Yol Tarifi Haritası

Olimpos’ta Konaklama

Olimpos’ta konaklamak ve tatil yapmak isteyen kişilere sunulmuş pek çok alternatif bulunmaktadır. Konaklama için kamp yapmayı tercih eden kişiler özel kampinglerde kamp yapabilir ya da doğa ile iç içe evlerde konaklayabilir. Olimpos bungalov tavsiyesi arayanlar için Likya Evleri Olimpos işletmesini kesinlikle tavsiye ederiz.

Olimpos’ta kamp yapmak için diğer tatil yerlerinde olduğu gibi kamp alanı bulunmuyor ve sahilde kamp yapanlara ceza kesiliyor. Antik kent olması nedeniyle burada kamp yapmak yasak ve akşam saatlerinde sahil tamamen kapatılıyor ve günübirlik gelenlerin dışarıya çıkarılması sağlanıyor.

Olimpos’un sit alanı olarak ilan edilmiş olması farklı yapılarla karşılaşmanıza engel olmaktadır. Dolayısı ile burada farklı yapıdaki otellerle karşılaşmanız mümkün değil. Olimpos’ta bunun yerine birbirinden farklı pansiyonlarda ya da butik otellerde konaklama imkanı sunulmaktadır.

Olimpos Bungalov Konaklama – Likya Evleri Olimpos

Olimpos’da Neler Yapılır?

 • Özel turlara katılın: Olimpos’ta yapacağınız etkinlikler sahilde denize girmek ya da antik kentte tarihi ve doğal bir geziye çıkmak ile sınırlı değildir. Adrenalin severlerin ilgisini çekecek özel etkinliklerde, doğa severlere özel geziler ve turlar da bulunuyor.
 • Tekne turuna katılın: Tekne turuna katılacak olan kişiler için turlar Adrasan ve Olimpos’tan hareket etmektedir. Turların bazıları müşterilerini konaklama yaptıkları yerden aldırıyor ve bu sayede Adrasan’a nasıl gideceğinizi düşünmenize gerek kalmıyor. Fakat iki farklı turun bulunduğunu bilmelisiniz. Turlardan biri Suluada’ya gitmekteyken diğer ise koyları gezdirmektedir. Vaktiniz var ise bu iki turu da deneyimleyebilirsiniz. Çünkü Suluada’ya gitmekte olan tur Türkiye’nin Maldivlerine de seyahat etmenizi sağlıyorken, koy turları ise tekne içerisinde farklı doğal güzellikler ile büyülenmenizi sağlamaktadır. Üstelik tekne turlarına vereceğiniz ücretin içine öğle yemeği, çay ve meyve ikramı gibi özel ikramlarda dahildir.
 • ATV turuna katılın: Olimpos’un en popüler etkinlikleri arasında şüphesiz ATV turları yer almaktadır. ATV’leri tek başınıza ya da iki kişi ile kullanarak doğa içerisinde tüm engebeli alanlarda rahatlıkla gezebilirsiniz. Bu keyifli dakikaların keyfini çıkartın ama yine de dağ ve tepelere çıkarken dikkatli olmalısınız.
 • Kaya tırmanışı yapın: Kaya tırmanışı için Olimpos’ta uygun alan bulunmaktadır. Ancak özel ekipmanlarınızın ve size eşlik edecek profesyonel bir rehberin olması gerekmektedir. Bunun için kentte rehberler bulunmakta ama fiyat konusunda araştırma yapmalısınız.
 • Denizde dalış yapın: Olimpos’ta yine rehber eşliğinde yapabileceğiniz bir diğer etkinlik ise şnorkel ile dalmaktadır. Şnorkel ile ilk defa dalış yapacak ve eğitimsiz kişilerin kesinlikle burada bulunan rehberlerin yardımına başvurması önerilir. Dalış için ise sahilin sağ tarafında yer alan kayalıklar kullanılır.
 • Bisikletle turlayın: Kentin bir diğer etkinliği ise bisiklet turudur. Bisikletinizi sadece asfalt üzerinde sürecekseniz daha ince tekerlekli bisikletleri tercih edebilirsiniz ama diğer alanlar için daha kalın tekerlekli bisikletlerden kiralamalısınız.
Olimpos Drone Fotoğrafı

Olimpos’ta Kamp Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Olimpos kamp alanı ücretli mi, ücretsiz mi?

Olimpos’ta kamp için ayrılmış özel bir alan bulunmamaktadır. Olimpos Antik Kent olduğu için burada istediğiniz yerde kamp yapmak yasaktır. Dolayısı ile kamp yapmak için özel işletmeleri tercih etmeniz gerekmektedir. Dilerseniz işletmelerden çadır kiralayabilir, dilerseniz kendi ekipmanlarınızla kamp yapabilirsiniz. Kamp yapmak için ise pek çok kişi sahil kenarını tercih etmektedir.

 • Bölgede işletme veya tesis var mı?

Olimpos’a konaklama yapmak için gelecek olan kişiler ücretli kamping alanlarında kamp yapabilir. Ancak burada butik otel, bungalov ve pansiyon tarzı pek çok işletme yer almaktadır. Sit alanı olması nedeni ile burada otel tarzı yapılara izin verilmemektedir.

 • Tuvalet ve duş var mı?

Olimpos’ta kamp yapacak kişiler için ücretsiz bir kamp alanı ayrılmadığı için tuvalet ya da duş bulunmamaktadır. Eğer bir pansiyon ya da butik otel tarzı bir işletme de kalıyor iseniz burada ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

 • Elektrik var mı?

Kamp alanı özel kamping tesisleri bulunmaktadır. Kamp yapanlar için özel işletmelerde elektrik ihtiyaçlarını giderebilir.

 • Otopark var mı?  

Olimpos’ta otopark olarak kullanabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Sahil şeridine gidecek ya da müzeleri ziyaret edeceksiniz. Bu alanların yakınında aracınızı park edebileceğiniz otoparklar bulunmaktadır.

 • Telefon çekiyor mu?

Olimpos’ta telefonlarınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Olimpos’ta yer alan doğal güzellikleri gezerken ve etkinlikler esnasında çekildiğiniz fotoğrafları sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

 • Bölgede yabani hayvan var mı?

Olimpos pansiyonlarının çevresinde bulunan ormanda yaşayan pek çok yabani hayvan çeşidi bulunmaktadır. Alaca karga, kara tavuk, serçe, ardıç kuşu, kınalı bülbül, şahin ve yabani güvercin gibi pek çok kuş türü bulunmaktadır. Bunun dışında ise yaban domuzu, porsuk, kirpi, tilki, sansar, pars, sincap, ağaç kakan ve tavşan gibi pek çok hayvan bulunmaktadır.

 • Ateş yakılıyor mu, odun var mı?

Olimpos’ta ateş yakmak yasaklandığı için bölgede odun temin etmeniz mümkün değil. Ateş yakan kişilere cezai işlem uygulanmaktadır. Özel kampingler ve bungalov oteller her akşam kendi misafirleri için özel alanda ateş yakmaktadır.

 • Büfe veya market var mı?

Her yıl yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi gören Olimpos’ta büyük marketler bulunmamaktadır. Ancak genel ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz büfe ve marketler bulunmaktadır.

 • Deniz kampı mı, orman kampı mı, göl kampı, akarsu kampı mı?

Olimpos’ta kamp yapılabilecek sadece özel işletmeler bulunmaktadır. Buralarda denize çok yakın mesafelerde orman kampı yapabilirsiniz.

Olimpos Kamp Alanları – Olympos Antik Kenti blogumuzu okuduğunuz için teşekkür ediyoruz. Olimpos blogumuza puan vermeyi ve yorum yapmayı unutmayın. Doğayla kalın…


TAVSİYELERİMİZ

Adrasan Kamp Alanı Tavsiyesi: Gündüz Camping - Antalya

Adrasan Kamp Alanı Tavsiyesi: Gündüz Camping – Antalya

Adrasan kamp alanları arasında bulunan Gündüz Camping, Likya Yolu'nu yürüyenlerin veya Adrasan tatili yapacakların tercih edebileceği bir işletmedir.

3 yorumlar

 1. Avatar

  Birçok yeri gezme ve görme imkanım oldu fakat Olimpos benim için farklı bir yere sahip. Her gittiğimde içimi farklı bir huzur kaplıyor. Olimpos Antik Kenti’nin içindeki ormanlarda kayboluyorum, buz gibi sularında kendimi buluyorum. Olimpos kamp alanı blogu oldukça faydalı olmuş. Bizlere Türkiye’nin kamp alanlarını tanıttığınız için teşekkür ediyoruz. Okuduğum en kapsamlı Olimpos yazısı diyebilirim. Ben Olimpos’ta konaklama olarak bungalov tercih ediyorum. Ama Olimpos’ta kamping alanları da var. Herkes istediği bir yeri tercih edebilir.

  • Kampyerleri.org

   Buğrahan Bey güzel yorumunuz için teşekkür ediyoruz. Kampyeri oluşumu olarak sizlerin daha kaliteli vakit geçirmesini istiyoruz. Kamp Alanları konusunda aklınıza takılan tüm detaylara blog sitemizde yer vermeye çalışıyoruz. Güzel düşünceleriniz için teşekkürler, sağlıkla ve doğayla kalın.

 2. Avatar

  Türkiye’de bir çok doğa tarih harikası yerleri gezme fırsatı buldum hemen hemen hepsinde turuma çıkmadan önce gideceğim yer hakkında yazılar okurum sizde burada Olimpos şehri hakkında çok önemli bilgiler vermişsiniz bunun için size çok teşekkür ederim gidecek olduğum da sayenizde yabancılık çekmeyeceğim. Birde bu tür tanıtım yazılarınızın gelmesini istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.