Türk Vatandaşlarına Yunan Adalarında Kapıda Vize Dönemi Başladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’ın Selanik kentinde Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile 7 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirmiş olduğu ürk – Yunan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) görüşmesi sonrasında; Türk vatandaşlarına Yunan adalarına kapı vizesi verilmesi hususunda karar alındığı bildirilmişti. Konu ile ilgili olarak yapılan açıklama sonrasında, sürecin ne zaman başlayacağı merak ediliyordu. Söz konusu süreç hakkında detaylar netleşti ve süreç tamamlandı. Buna göre; Türk vatandaşlarına Yunan Adalarında kapıda vize dönemi başladı. Gelecek ay Türkiye Cumhuriyeti’ne ziyarette bulunacak olan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis açıklamasında ise; “Ekspres vize sadece yaz aylarında değil tüm yıl boyunca verilebiliyor. Bu tedbir, turizmi canlandırmak için yürürlüğe konuldu. Bu uygulama yerel ekonomilere yardımcı olacak” ifadelerinde bulundu. İşte konu hakkında tüm detaylar.

Vize Terminali Açıldı

Türk vatandaşlarının 10 Yunan adasına kapıda vize sistemi ile ziyarette bulunmalarını sağlayan sistem, 1 Nisan 2024 tarihinde Pazartesi günü başladı. AP’nin aktarmış olduğu habere göre; Yunanistan’ın Rodos adasında görevli yetkililer, Rodos Adası’nda Türk misafirler için yeni bir tatil vizesi terminali açtılar. Kapıda vize uygulaması sayesinde, Türk vatandaşları Schengen vizesine başvuru yapmalarına gerek kalmadan, bir hafta boyunca 10 Yunan Adasını ziyarette bulunabilecekler.

Vize Terminali AçıldıPin
Vize Terminali Açıldı

Türk Vatandaşları Yunanistan Kapıda Vizesini Nasıl Alacak?

Yunan yetkililerin aktarmış olduğu detaylara göre, 10 Yunan Adasının limanlarında verilecek yeni kapıda vizenin, 60 Euro ücreti olduğunu belirttiler. Vize için geçerli bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.

Ek olarak; pasaport kontrolünün yanı sıra, başvuruda bulunanlardan parmak izi alınacak. Bu vize ile ziyaretçilerin diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerine gitmelerine izin verilmeyecek. Yunanistan kapıda vizesini alan Türk vatandaşları, 10 Yunan adasında bir haftaya kadar ziyaret gerçekleştirecek.

Rodos Limanı Fonu başkanı Vassilis Vayiannakis ise AP’ye vermiş olduğu demeçte; yeni sistem sayesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hafta içerisinde gelmeye başlayacaklarını vurguladı.

Türk Vatandaşları Yunanistan Kapıda Vizesini Nasıl Alacak?Pin
Türk Vatandaşları Yunanistan Kapıda Vizesini Nasıl Alacak?

Türk Vatandaşlarının Kapıda Vize İle Ziyaret Edebilecekleri 10 Yunan Adası Listesi

Türk vatandaşlarına Yunan Adalarında kapıda vize dönemi başladı. 1 Nisan 2024 tarihinde Pazartesi günü başlayan süreç ile Türk vatandaşlarının 7 gün boyunca ziyarette bulunabilecekleri 10 Yunan Adası’da netleşti.

10 YUNAN ADASI TAM LİSTESİ İÇİN – TIKLAYINIZ

Türk vatandaşlarının kapıda vize ile ziyaret edebilecekleri 10 Yunan adası listesi şu şekildedir;

Türk Vatandaşlarının Kapıda Vize İle Ziyaret Edebilecekleri 10 Yunan Adası ListesiPin
Türk Vatandaşlarının Kapıda Vize İle Ziyaret Edebilecekleri 10 Yunan Adası Listesi

İDO İle Yunan Adaları Sefer Saatleri, Sefer Günleri Ve Bilet Ücretleri 

İDO İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılan son detaylara göre; Türkiye ve Yunanistan arasında düzenlenecek feribot seferleri “EGE ADALARI” başlığı altında gerçekleştirilecektir.

İDO YUNAN ADALARI 2024 FERİBOT BİLET ÜCRETLER VE SEFER SAATLERİ İÇİN – TIKLAYIN

İDO tarafından gerçekleştirilecek feribot seferleri ise; Aydın’dan Kuşadası ile Yunanistan Samos Adası arasında, Yunanistan Samos ile Aydın Kuşadası rotası karşılıklı olacak şekilde düzenlenecektir.

Ek olarak; İzmir’den Seferihisar ile Yunanistan Samos Adası arasında ve Yunanistan’dan Samos Adası ile İzmir Seferihisar rotasında feribot seferleri gerçekleştirilecek.

İDO İle Yunan Adaları Sefer Saatleri, Sefer Günleri Ve Bilet Ücretleri Pin
İDO İle Yunan Adaları Sefer Saatleri, Sefer Günleri Ve Bilet Ücretleri
TWİTTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!


1