Vizesiz Gidilebilecek 10 Yunan Adası – Yunan Adalarına Vize Muafiyeti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme gerçekleştirdikten sonra açıklamalarda bulunan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türk vatandaşlarına Yunanistan vizesi muafiyeti uygulayacaklarını belirtmişti. Doğu Ege’de Türk vatandaşlarına 7 günlük vize muafiyeti uygulanmasına yönelik olarak yapılan çalışmaların; Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından onaylandığı da; Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli’nin yazılı açıklaması ile duyuruldu. 10 Yunan adasında geçerli olacağı belirtilen vize muafiyeti ile ilgili olarak uygulamanın ne zaman başlayacağı henüz netleşmedi ancak 10 Yunan adası belli oldu. İşte vizesiz gidilebilecek 10 Yunan adası listesi ve tüm merak edilenler.

TÜRK VATANDAŞLARINA YUNANİSTAN VİZESİ KOLAYLIĞI HAKKINDA DETAYLAR BELLİ OLDU – TIKLAYIN

Rodos Adası

Rodos Adası, Ege Denizinde bulunan On İki Adaların en büyüğüdür. Yunanistan’da yer alan Meis Adası’nın göz önüne alınmadığında; en doğu tarafta yer alan adası olarak bilinir. Antik çağlardan günümüze kadar kendisinden sıkça söz ettirmiş olan Rodos Adası; turistlerin gözdesi haline gelmiştir. Sahilleri, insanları, denizi ve birbirinden güzel keşfedilmesi gereken lokasyonları ile Rodos Adası’da vizesiz gidebileceğiniz Yunan adaları arasında yer almaktadır.

Rodos Adası Güncel Konum Bilgisi: https://maps.app.goo.gl/GUwxcjY9w84qKL9x6

Rodos AdasıPin
Rodos Adası

İstanköy (Kos) Adası

İstanköy Adası, Kos Adası olarak da bilinmektedir. Ülkemizde Muğla’nın Bodrum ilçesine en yakın adalardan bir tanesi olan İstanköy Adası; Ege Denizi’nde yer alan en büyük adalar arasındadır. Tarihte Hipokrat yemini ile bilinen Hikoprat’ın da İstanköy’lü olduğu bilinmektedir. Denizi çok güzeldir.

İstanköy (Kos) Adası Güncel Konum Bilgisi: https://maps.app.goo.gl/8XWfDeaEmzNtpsbR8

İstanköy (Kos) AdasıPin
İstanköy (Kos) Adası

Sisam (Samos) Adası

Sisam Adası, Samos Adası olarak da bilinmektedir. Ege Denizi’nde ülkemize en yakın adadır. Aydın’ın Kuşadası ilçesine bağlı Güzelçamlı’da yer alan Dilek Yarımadası’nın karşısında bulunmaktadır. Tarihte kurulan On İki İyon kolonisinden bir tanesidir. Kuşadası’ndan gün içerisinde birkaç sefer gerçekleştirilen deniz taşıtları ile ziyaret edilebilir. Tatil olanakları oldukça fazladır.

Sisam (Samos) Adası Güncel Konum Bilgisi: https://maps.app.goo.gl/ZKM1oAgabq2HargN6

Sisam (Samos) AdasıPin
Sisam (Samos) Adası

Sakız (Hios) Adası

Sakız Adası, Hios Adası olarak da bilinir. Sakız ağaçlarından elde edilen damla sakızı ile ünlü olan Sakız Adası’ndan İzmir’in Çeşme ilçesine karşılıklı feribot seferleri gerçekleştirilmektedir. Turistik merkez olarak ziyaret edilen Sakız Adası’nda konaklama seçenekleri, oldukça fazladır.

Sakız (Hios) Adası Güncel Konum Bilgisi: https://maps.app.goo.gl/a3wqfXxys39vPY4q9

Sakız (Hios) AdasıPin
Sakız (Hios) Adası

Meis (Kastelorizo) Adası

Meis Adası, Antalya’nın Kaş ilçesinin tam karşısında yer almaktadır. Kastelorizo Adası olarak da bilinen Meis Adası, Kaş ilçesi üzerinden feribot seferleri ile keşfedilebilir. Oldukça küçük ve şirin bir ada olan Meis Adası’nda Mavi Mağara ve Saint George Plajı ziyaret edilebilir.

Meis (Kastelorizo) Adası Güncel Konum Bilgisi: https://maps.app.goo.gl/xxSqQkjmo6pDks9r8

Meis (Kastelorizo) AdasıPin
Meis (Kastelorizo) Adası

Sömbeki (Simi) Adası

Simi Adası olarak da bilinen Sömbeki Adası; Yunanistan’ın en küçük adalarından bir tanesidir. Sahil şeridine dizili rengarerenk evleri ile bilinmektedir. Ülkemizde Muğla Bozburun Yarımadası ve Datça ile komşu olan Sömbeki Adası’na yaz sezonunda Bodrum ve Datça üzerinden belirli saatlerde feribot seferleri düzenlenmektedir.

Sömbeki (Simi) Adası Güncel Konum Bilgisi: https://maps.app.goo.gl/XprFPpXibmEkSBKM7

Sömbeki (Simi) AdasıPin
Sömbeki (Simi) Adası

İlerya (Leros) Adası

Leros Adası, İlerya Adası olarak da bilinir. Yunanistan’ın Dodekanes Adaları’nda yer alan bir ada olan Leros Adası, sakin atmosferi ve tarihi zenginlikleri ile keşfedilmesi gereken bir Yunan Adasıdır. Turistlerin popüler tatil rotası haline gelmiştir.

İlerya (Leros) Adası Güncel Konum Bilgisi: https://maps.app.goo.gl/JNhajRbtZBNb333E6

İlerya (Leros) AdasıPin
İlerya (Leros) Adası

Limni (Limnos) Adası

Limni Adası, Limnos Adası olarak da bilinir. Vizesiz gidilebilecek 10 Yunan adası içerisinde yer alan Limni Adası; tertemiz sahilleri ve eşsiz doğası ile bilinir. En lezzetli zeytinyağları Limni Adası’nda üretilmektedir ve klasik Ege Kasabası görünümüne sahiptir. Çanakkale Boğazı’na yakınlığı ile bilinen Limni Adası; Yunan mitolojisinde çok tanrılı bir geçmişe sahiptir.

Limni (Limnos) Adası Güncel Konum Bilgisi: https://maps.app.goo.gl/8Cjq3VVQudUg5bTg7

Limni (Limnos) AdasıPin
Limni (Limnos) Adası

Midilli (Lesvos) Adası

Lesvos Adası olarak da bilinen Midilli Adası, Ege Denizi’nin Kuzeydoğu tarafında yer almaktadır. Dağlık görünüme sahip olan Midilli Adası; ülkemizde Balıkesir’in Ayvalık ilçesi ile İzmir’in Dikili ilçelerine yakındır. Eğriboğaz ve Girit Adası’ndan sonra Yunanistan’ın en büyük üçüncü adasıdır.

Midilli (Lesvos) Adası Güncel Konum Bilgisi: https://maps.app.goo.gl/bWdig3ZEuGPkY1uo7
Midilli (Lesvos) AdasıPin
Midilli (Lesvos) Adası

Kilimli (Kalimnos) Adası

Kilimli Adası, Kelemez Adası olarak da bilinmektedir. Vizesiz gidilebilecek 10 Yunan adası arasında yer alan Kilimli Adası, Ege Denizi’nin Güneydoğu tarafında bulunmaktadır. Ülkemizde Muğla’ya ortalama 25 kilometre uzaklıkta yer alan Kilimli Adası; Yunanistan’ın Güney Ege bölgesinde yer alır ve On İki Adası’nın bir parçasıdır. Dar sokakları, renkli evleri ve plajları ile turistlerin ilgisini çekmektedir.

Kilimli (Kalimnos) Adası Güncel Konum Bilgisi: https://maps.app.goo.gl/4oecRcskLVtLuiuC9

Kilimli (Kalimnos) AdasıPin
Kilimli (Kalimnos) Adası
TWİTTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!


1