Nisan 30, 2022

Sümela Manastırı Ne Zaman Açılacak 2022 – Tarih Belli Oldu!

Sümela Manastırı Ne Zaman Açılacak 2022 - Tarih Belli Oldu!

Sümela Manastırı ne zaman açılacak sorusuna yanıt aranırken, flaş bir gelişme yaşandı ve Sümela Manastırı’nın ne zaman açılacağı belli oldu. Sümela Manastırı’nda 6 yıl önce başlanan kaya güçlendirme ve restorasyon çalışmaları nihayet sona erdi. Sümela Manastırı giriş kapısı üzerinde yer alan 360 ton ağırlığına sahip kaya kütlesi 16 metrelik kazıklarla yamaca sabitlendi. Yapılan çalışmalar sonucunda Sümela Manastırı’nın ne zaman açılacağı netlik kazandı… Peki Sümela Manastırı ne zaman açılacak 2022?. Sümela Manastırı açılış tarihi belli oldu mu? Sümela Manastırı açıldı mı 2022? İşte tüm merak edilen detaylar…

TRABZON KAMP YERLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

TRABZON BUNGALOV EVLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

İNDİRİMLİ KAMP EKİPMANI ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

TÜRKİYE KAMP ALANLARI HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

BUNGALOV EVLER HARİTAMIZ İÇİN TIKLAYIN

Daha Önce Kısmen Ziyarete Açılmıştı

Türkiye’nin önemli tarihi, turistik ve inanç mekanlarından olan, yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan, Trabzon’un Maçka ilçesi Karadağ eteklerindeki Sümela Manastırı’nda Şubat 2016 yılında restorasyon, çevre düzenlemesi, kayalıkların jeolojik ve jeoteknik bakımdan araştırılması ve güçlendirilmesi projesi başlatıldı.

Kaya düşme riskine karşı yamaçtaki riskli parça ve bloklar patlatma yöntemi ile düşürülerek ıslah çalışması yapıldı. Endüstriyel dağcılar, taş düşmelerine karşı yamaçları çelik ağlarla örüp, güçlendirdi. Manastır bu süreçte üç kez sınırlı zaman diliminde kısmen ziyarete açıldı.

Daha Önce Kısmen Ziyarete Açılmıştı
Daha Önce Kısmen Ziyarete Açılmıştı
TWİTTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!

Sümela Manastırı Ne Zaman Açılacak?

1 Kasım 2021’de dördüncü kez ziyarete kapatılan manastır girişinde tehlike oluşturan 360 tonluk kaya kütlesi, çelik ağ ile bohçalama yöntemiyle yerine sabitlendi. Ancak kaya blokunda süren risk nedeniyle yeni bir tedbirin alınması kararlaştırıldı. Bunun üzerine manastırın giriş kapısının üzerinde yer alan kaya bloğu, 16 metrelik çelik kazıklarla yamaca sabitlendi.

Restorasyon, çevre düzenlemesi, kayalıkların jeolojik ve jeoteknik bakımdan araştırılması ve güçlendirilmesi projesi tamamlanan manastır, 6 yıl aradan sonra tüm alanları ile 1 Mayıs’ta kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

Sümela Manastırı Ne Zaman Açılacak?
Sümela Manastırı Ne Zaman Açılacak?

EDİTÖR NOTU

Daha önce Sümela Manastırı ziyaretinde bulunmuş ve Sümela Manastırı ile ilgili bilgisi olan okurlarımızın gezi deneyimlerini YORUM GÖNDER ekranı üzerinden ya da iletisim@kampyerleri.org mail adresi üzerinden bekliyoruz. Doğa ile kalın. Sevgiyle kalın…


Fırsat Ürünleri

Stanley Adventure Travel Mug 0.47L (%40 İNDİRİMLİ)
İçeceklerinizi saatlerce sıcak veya soğuk tutacak, kolay temizlenebilen Stanley termoslardaki kampanya sizi bekliyor.
Detaylara bak
Joystar Katlanır Kamp Plaj ve Balıkçı Sandalyesi (%35 İNDİRİMLİ)
Taşıma çantasıyla birlikte kolay taşınabilirliği sayesinde pek çok dış alan aktivitesinde yanınızda götürebileceğiniz bir eşyadır. Piknik, plaj, kamp, balkon ve terasa uygundur.
Detaylara bak

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.