Sazak Koyu Kamp Alanı – Antalya

Sazak Koyu Kamp Alanı - Antalya


Antalya kamp alanları arasında bulunan Sazak Koyu, huzurlu bir Akdeniz kamp tatili yapmak isteyenlerin tercih edebileceği yerlerden birisidir. “Antalya’da nerede kamp yapılır?” diyenler için keşif ekibimizden @vagabonitos Antalya’yı keşfetmeye devam ediyor. “Sazak Koyu’nda kamp yapmak ücretli mi, Sazak Koyu’da tesis var mı?” gibi soruların hepsini bu blogta bulabilirsiniz.

Karantina dönemi yavaş yavaş sona yaklaşıyor gibi görünüyor, biz de bu dönem biter bitmez kendini doğaya atmak isteyen kampçı ve doğa aşığı dostlarımıza harika bir kampyeri olan Sazak koyu hakkında yardımcı olacak ufak tefek bir şeyler yazmak istedik. İyi okumalar dileriz. He unutmadan gittiğimiz yerleri temiz tutalım, koruyalım. Oraların asıl sahiplerinin biz olmadığımızı unutmayalım.

Sazak Koyu Hakkında

Adrasan ve Olympos arasında yer alan bu harika koy medeniyetten uzaklaşıp, doğanın kalbinde kafa dinlemek isteyenler için birebir. Koyun adını nereden aldığı bilinmiyor. Beydağları Sahil Milli Parkı’nın batı kısmında, sırtını Musa Dağı’na dayayan, her iki yanı dik kayalıklarla kaplı olan koyun geniş kumsalı ormanın içerisine doğru ilerliyor. Denizin girişi küçük çakıl taşlı fakat daha sonra kum başlıyor. Hemen derinleşmeyen, oldukça berrak, durgun ve masmavi denizi insanı büyülüyor. Antalya kamp yapılabilecek en güzel yerlerden birisi olan Sazak Koyu sakinliği sevenleri bekliyor.

TÜRKİYE KAMP ALANLARI HARİTASI İÇİN TIKLAYIN

Adrasan Sazak Koyu
Adrasan Sazak Koyu

Sazak Koyu Yol Tarifi – Nasıl Gidilir?

Sazak Koyu’na ulaşmak için Antalya merkezden 94 km uzaklıkta olan Adrasan’a gelmeniz gerekiyor. Eğer özel aracınız yoksa Antalya otogardan Adrasan dolmuşlarına binerek gelebilirsiniz fakat Sazak Koyu’na ulaşmanız için özel araç şart. Tabiki yürüyüş yapabilirsiniz, koya yürüyerek ulaşan köylüler de var ama bu epey vakit alacaktır. Adrasan’a vardıktan sonra Adrasan Sahili’nin solunda derenin sahille buluştuğu noktanın arkasında patika bir yol var yolun sol tarafı Adrasan Kalesi’ni gösterir, Sazak Koyu için sağ tarafı takip etmelisiniz. Yaklaşık 8 km tek araçlık, dar ve oldukça bozuk bir yol ancak yüksek araçlarla rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Ayrıca Olympos ve Adrasan’dan kalkan tur tekneleriyle veya özel teknenizle de gidebilirsiniz. Sazak Koyu konumuna ulaşmak için TIKLAYINIZ

Sazak Koyu Fotoğrafı - Adrasan
Sazak Koyu Fotoğrafı – Adrasan

Sazak Koyu’nda Konaklama

Oldukça bakir olan Sazak Koyu’nda herhangi bir işletme veya tesis bulunmamaktadır. Kamp yapmak için çok uygun; geniş, düz ve gölge alanlar mevcut. Kaç gün kalmayı planlıyorsanız ona göre alışverişinizi yapıp tedarikli gelmelisiniz çünkü koyun yakınlarında market, restoran  gibi bir işletme bulunmamakla beraber yakın çevresinde yerleşim alanı bile bulunmamakta. Tabi duş ve tuvalette yok. Fakat ormanın iç kısmında temiz su sağlayabileceğiniz bir tulumba mevcut. Eğer daha önce tulumbadan su çekme deneyiminiz yoksa bir ipucu vermek isteriz. Tulumba uzun süre kullanılmamışsa eğer su gelmeyecektir, ama merak etmeyin tulumbaya biraz su dökerseniz eğer mekanizma çalışacak ve su gelmeye başlayacaktır.

Bu ıssız koyda tabi ki yaban hayvanlara rastlamak mümkün, yolda karşılaştığımız köylüler ve avcılar da bölgede domuz yataklarının olduğuna dair bizleri uyarmıştı zaten sahilde de yer yer hayvan pislikleri görebilirsiniz. Fakat yaz aylarında kamp yapan çok kişi olduğu için biz herhangi bir sorun yaşamadık siz yinede hayvanları çekmemek adına dışarıda yiyecek bırakmamaya özen gösterin. Yanınızda mutlaka sinek kovucu losyon veya krem bulundurun, yoksa güzelim tatiliniz sinekler yüzünden kabusa dönüşebilir.

OLYMPOS KAMP ALANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Sazak Koyu'na Araç Girişi Var Mı?
Sazak Koyu’na Araç Girişi Var Mı?

Sazak Koyu’nda Ne Yapılır?

Şehir hayatının stres ve sıkıntılarından uzak, doğayla iç içe huzurlu bir kamp tatili yapabilrsiniz. Masmavi, durgun ve oldukça berrak denizinde yüzerken deniz canlılığına şahit olmak isterseniz tavsiyemiz deniz gözlüğü, şnorkel ve paletlerinizi de yanınıza almanız. Yalnız koyun etrafındaki dik yamaçlardan zaman zaman taşlar yuvarlanabiliyor o yüzden temkinli olmak adına yamaçlara çok yakın yüzmemekte fayda var. Günü birlik gelmek istiyorsanız piknik yapabilir, balık tutabilir veya tekne turlarını tercih edebilirsiniz.

KARAVANLA KAMP YAPILABİLECEK EN İYİ 10 KAMP YERİ

Sazak Koyu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Kamp alanı ücretli mi, ücretsiz mi?
  Kamp alanı ücretsiz.
 • Bölgede işletme veya tesis var mı?
  Bölgede herhangi bir işletme, tesis, market vs yok.
 • Tuvalet ve duş var mı?
  Tuvalet ve duş yok.
 • İçme suyu veya çeşme var mı?
  Ormanın iç tarafında temiz su sağlayabileceğiniz bir tulumba var.
 • Elektrik var mı?
  Elektrik yok.
 • Otopark var mı?
  Otopark yok, fakat oldukça geniz ve düz bir alana sahip. Park konusunda sıkıntı yaşamazsınız.
 • Telefon çekiyor mu?
  Telefon şebekeleri çekmiyor.
 • Bölgede yabani hayvan var mı?
  Bölge oldukça ıssız ve bakir olduğundan dolayı yabani hayvanlar mevcut. Yer yer domuz pisliklerine rastlayabilirsiniz. Fakat yaz aylarında kampçılar çoğunlukta olduğunda herhangi bir sıkıntı olmuyor yinede hayvanları çekmemek adına  dışarıda yiyecek bırakmamaya özen gösterin.
 • Ateş yakılıyor mu, odun var mı?
  Ateş yakılabiliyor, ormanın içerisinde odun toplayabilirsiniz.
 • Büfe veya market var mı?
  Büfe veya market yok. Gelmeden önce alışverişinizi yapmanız lazım.
 • Deniz kampı mı, orman kampı mı, göl kampı, akarsu kampı mı?
  Geniş sahil ormanın içine doğru uzanıyor. Deniz kenarında da ormanın içerisinde ağaçların altında da çadır kurmaya uygun düzlük alanlar mevcut.

VAGABONITOS INSTAGRAM HESABIMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

Antalya kamp alanları arasında bulunan Sazak Koyu blogumuzu okuduğumuz için teşekkür ediyoruz. Kampyeri keşif ekibimiz @vagabonitos’a teşekkür ediyoruz. Antalya ile ilgili sorularınız varsa @vagabonitos hesabına sorabilirsiniz, sizlere yardımcı olacaklardır. Sazak Koyu ile ilgili eklemek istediklerinizi veya sormak istediklerinizi YORUM GÖNDER kısmından yazmayı unutmayın. Doğayla ve sağlıcakla kalın.


TAVSİYELERİMİZ

Foça Sazlıca Camping - Foça Sazlıca Kamp Yeri

Foça Sazlıca Camping – Foça Sazlıca Kamp Yeri

Foça Sazlıca kamp yeri, şehir gürültüsünden uzakta ve deniz manzarasıyla İzmir'de güzel bir kamp deneyimi yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Bir yorum

 1. Avatar

  Güzel yer bilgilendirme için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.