Eylül 28, 2020

Salda Gölü’ne Giriş Yasak Mı? Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Açıkladı

Salda Gölü'ne Giriş Yasak Mı? Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda Gölü girişi hakkında alınan kritik kararı açıkladı. Bakan Murat Kurum yaptığı açıklamasında uygulanacak yasak kararını duyurdu. Peki Salda Gölü‘ne giriş yasak mı? İşte Bakan Kurum’un konu ile ilgili açıklaması…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü’nün Beyaz Adalar bölgesi hakkında alınan kararı açıkladı. Buna göre; Beyaz Adalar bölgesine 15 Ekim 2020 tarihi itibariyle girişlerin yasaklandığı bildirildi. Beyaz Adalar bölgesinde, göle girilmeyeceği, yüzülemeyeceği ve plajın gezi, kamp v.b gibi durumlarda kullanılmayacağı ifade edildi.

Salda Gölü Beyaz Adalar Bölgesi İçin Tedbir Alındı

Bakan Kurum doğa harikası gölün güzelliğini kaybetmemesi için çalışmalara hız verdiklerini söyledi. Bölge ekosistemi ile su kalitesini sürekli olarak analiz ettiklerini ifade eden Kurum, göl kenarı yapılaşmasını engellediklerini söyledi.

Bakan Kurum Salda Gölü Beyaz Adalar için alınan karar hakkında;

“Bölgedeki kaçak yapıları yıktık ve sadece vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını gidereceği, doğal malzemelerden oluşan kullanım alanları oluşturduk. Göl yakınına araç park edilmesini engelledik. Göl çevresini dumansız hava sahası ilan ettik. 24 saat aktif kamera sistemi ile bölgeyi koruma çemberine aldık ve vatandaşlarımızın da www.saldagolu.gov.tr adresinden anbean takip etmesine olanak sağladık.” ifadelerini kullandı.

Salda Gölü Beyaz Adalar Bölgesi İçin Tedbir Alındı
Salda Gölü Beyaz Adalar Bölgesi İçin Tedbir Alındı

Doğası Korunacak

Salda Gölü’nün korunması kapsamında yeni tedbirler aldıklarını söyleyen Bakan Murat kurum;

“Kurulun yeni tavsiye kararı doğrultusunda Salda Gölü ve çevresinde aldığımız tedbirlere bir yenisini daha ekledik. Salda Gölü’nü diğer göllerden ayıran en önemli özellik eşsiz beyaz kumsalıdır. Bu kumsal rengini hassas bir ekolojik etkileşime borçludur. Vatandaşlarımızın büyük bir bölümü bu alanı ziyaret ediyorlar. Dolayısıyla göl çevresinde en büyük tahribat bu alanda oluşuyor.

Beyaz Adalar bölgesi, endemik türlere ev sahipliği yapan ve adeta göle rengini veren yapıların kuluçka merkezidir. Bilimsel araştırmalar ve raporlar doğrultusunda aldığımız kararla bu yapıların ezilerek azalmasının önüne geçiyoruz. Buna göre, 15 Ekim itibarıyla ‘Beyaz Adalar’ kısmında göle girilmeyecek, yüzülmeyecek ve plaj kullanılmayacaktır.

Bakanlık olarak, Beyaz Adalar bölgesinde yaklaşık 1,5 kilometrelik sahil şeridindeki taşıma kapasitesine bağlı olarak ziyaretçi sayısını belirleyecek çalışmamızı da başlattık.” dedi. Bakan Kurum’un yapılacak çalışmalar sayesinde Salda Gölü’nün doğasının daha güzel hale geleceğini belirtti. Konu hakkında yaptığı açıklamasında ise tek gayelerinin eşsiz güzelliği korumak olduğunu söyledi.


İNDİRİM, ETKİNLİK VE HEDİYELER İÇİN ÜCRETSİZ ABONE OL!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.