Kilis’te Ormanlık Alanlara Giriş Yasaklandı! – Kilis’te Ormana Giriş Yasak Mı?

Kilis’te ormanlık alanlara giriş yasaklandı. Kilis Valiliği’nin resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan “Valiliğimizce İlimiz Sınırlarında Ormanlık Alanlara Girişler Yasaklanmıştır” kapsamına göre; Kilis ili sınırları içerisinde yer alan ormanlık alanlarda; kamp, piknik, doğa yürüyüşü ve her türlü açık hava etkinliğinin yasaklandığı bildirildi. İşte konu ile ilgili tüm detaylar sitemizde.

2024 YILI ORMANLARA GİRİŞLERİN YASAKLANDIĞI İLLER TAM LİSTESİ İÇİN – TIKLAYINIZ

ORMAN YASAĞINDA KAMP YAPABİLECEĞİNİZ KİLİS KAMP YERLERİ LİSTESİ İÇİN – TIKLAYINIZ (Gitmeden Önce Kolluk Kuvvetlerinden Teyit Ediniz)

Kilis’te Ormana Giriş Yasak Mı?

Kilis Valiliği’nin resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan “Valiliğimizce İlimiz Sınırlarında Ormanlık Alanlara Girişler Yasaklanmıştır” duyuru metni neticesinde; Kilis il sınırları içerisinde yer alan ormanlık alanlara girmek yasaklandı.

Kilis’te kent genelinde uygulanacak orman giriş yasağı tarihleri ise; 15 Haziran 2024 – 1 Kasım 2024 olarak bildirildi.

Kilis'te Ormana Giriş Yasak Mı?Pin
Kilis’te Ormana Giriş Yasak Mı?

Kilis’te Ormanlık Alanlara Giriş Yasaklandı

Kilis Valiliği’nin açıkladığı ormanlık alanlara giriş kararında ise şu ifadelere yer verildi;

“6831 sayılı Orman Kanunu’nun 68. ve 76. maddeleri ile 69. maddesine istinaden çıkarılan ve Bakanlar Kurulu Kararı ile 09.10.1976 tarih ve 15729 sayılı Resmî Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe konulan “Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde Görevlilerin Görecekleri İşler Hakkındaki Yönetmelik” in 32. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9. ve 66. maddeleri uyarınca Başkanlığımda 13.05.2024 tarihinde yapılan “Orman Yangınları İle Mücadele Toplantı Kararı” ekte gönderilmiştir.

Bu kapsamda;

1- Orman yangınlarıyla mücadele kapsamında Kilis İli sınırları içerisindeki ormanlık alanlara girişler 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9. ve 66. maddeleri uyarınca 15.06.2024–01.11.2024 tarihleri arasında yasaklanmıştır.

2- Kilis İl sınırları içerisinde tüm ormanlık sahalara yetkililerden başkasının girmesi yasaktır.

3- Bu ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında piknik yapmak, mangal, semaver ve ateş yakmak yasaktır.

4- Orman Kanunun 31 ve 32. maddeleri kapsamında olan köyler/mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyler/mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ­bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.

5- Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.

6- Enerji Nakil Hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (TEDAŞ ve TEİAŞ) hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.

7- Tüm belediyelerimiz ve İl Özel İdaremiz orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (dozer, loder, kepçe) hazır bulunduracaklardır.

8- Valiliğimiz ve Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri etkin bir şekilde gözetim ve denetim yapacaklardır.

9- Ormanlık sahalarda sürek avı yapılması, orman içi ve kenarında bulunan tesisler, çadırlı kamp alanları, piknik alanları, düğün ve eğlence organizasyonlarında havai fişek, dilek balonu, parlayıcı ve patlayıcı maddelerin kullanılması yasaktır. Vatandaşlar yalnızca kendilerine ayrılan piknik alanlarından gerekli önlemleri alarak yararlanabileceklerdir. Mesire alanlarında bulunan ocaklar dışında ateş yakılması yasaktır.

Gerekli hallerde Valiliğimizin emriyle tüm kamu ve özel sektör imkanları kullanılarak yangına karşı etkili müdahale edilmesi sağlanacaktır.

10- Bu karar Kilis ili sınırları içerisindeki tüm ormanlık alanlarda uygulanır.

11- Yukarıda belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır.

12- Bu karar hükümleri 15.06.2024 – 01.11.2024 tarihleri arasında uygulanır.

13- Bu karar hükümleri Kilis Valiliği tarafından yürütülür.

Orman Yangınları ile Mücadele kapsamında ekli kararda ve yukarıda belirtilen tedbirlerin ilgili kurumlarca ivedilikle alınması, sıralı/sorumlu amirler tarafından takip edilmesi ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi hususlarında;

Bilgi ve gereğini rica ederim.

Kilis'te Ormanlık Alanlara Giriş YasaklandıPin
Kilis’te Ormanlık Alanlara Giriş Yasaklandı
TWİTTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!


1