Kelebekler Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi – Fethiye
Kelebekler Vadisi Kamp Alanı, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz beldesi sınırları içerisinde bulunur. Vadi, boyu 350 metreye kadar ulaşabilen sarp kayalıklarla çevrilmiştir. İçerisinde 80’den fazla kelebek çeşidi bulunduğundan her yıl binlerce doğa sever tarafından ziyaret edilir. Özellikle de Faralya Köyü içinde kaynağı olan ve 50 metrelik yükseklikten vadiye dökülen şelale muhteşem bir manzara oluşturmaktadır. Faralya Köyü günümüzdeki ismiyle Uzunyurt Köyü olarak bilinir. Ayrıca bölgenin dünya çapında korunması gereken 100 dağdan biri olan Babadağ’ın eteklerinde yer alıyor olması nedeniyle her geçen dün çok daha büyük bir ilgiyle ziyaret edildiği biliniyor.

TÜRKİYE KAMP ALANLARI HARİTASI İÇİN TIKLAYIN

Kelebekler Vadisi Hakkında

Fethiye kamp alanları arasında bulunan Kelebekler Vadisi, doğal güzellikleri ile adeta bir hazine niteliği taşımaktadır. Bölge içerisinde birbirinden farklı endemik bitki türlerinin olması, seksenden fazla kelebek türünü barındırması ve özellikle de Kaplan Kelebeğinin yaşam alanı olmasından dolayı turizm için çok önemli bir alan haline gelmiştir. Hem deniziyle hem de sarp kayalıklarıyla dış dünyadan izole bir ortam oluşturması, Kelebekler Vadisi’nin hava ve çevre kirliliğinden korunmasını sağlamaktadır. Burada yer alan birçok işletme ve koruma çalışmaları bölgedeki doğal yaşamın canlı kalmasını katkı etmektedir. Ayrıca doğal zenginlikleri açısından çok değerli bir konumda olduğu için de Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından sit alanı ilan edilmiştir.

Kelebekler Vadisi Hakkında
Fotoğraf: Semih Balcıoğlu | https://www.instagram.com/semihbalcioglu/

Kelebekler Vadisi’ne Ulaşım – Nasıl Gidilir?

Kelebekler Vadisi; Muğla ilinin Fethiye ilçesine tam 1 saat uzaklıkta bulunmaktadır. Ölüdeniz merkezine ise 40 dakika kadar uzaktır. Bölge sarp kayalıklar ve koylarla çevrili olduğundan araba ile ulaşım sağlamak ne yazık ki mümkün değildir. Kelebekler Vadisi’ne en kolay ulaşım deniz yolun kullanmaktır. Ölüdeniz ’den bölgeye sefer düzenleyen tekneler vardır. Bu teknelerden birine binerek ya da tekne kiralayarak ulaşım sağlanabilir. Ayrıca Kabak Koyu’ndan da Kelebekler Vadisi’ne günübirlik kalkan tekneler vardır.

Kelebekler Vadisi Google Maps Haritası

Kelebekler Vadisi’nde Konaklama

Kelebekler Vadisi yakınında birçok otel bulunur. İsteyenler bu otellerde konaklayabileceği gibi çadırda kalma seçeneğini tercih ederek de kamp yapabilirler. Kamp alanlarında yapılan konaklamalarda sabah 08:00 ile 10:00 arasında açık büfe kahvaltı servisi bulunmaktadır. Akşam yemeği de 20:00 ile 22:00 saatleri arasında verilir. Talep edilen fiyatların içerisine yemek hizmeti de dahil edilmiştir. Eğer çadır hayatı sizler için uygun değilse bölgede özel olarak kurulmuş Bungalov evlerde de konaklama yapmak mümkün olacaktır. İki çeşit bungalov türü söz konusudur. İlki standart bungalov ikincisi ise büyük bungalov evlerdir. Standart olanlarda 2 kişi kalabilirken diğer bungalov evlerde daha fazla kişi kalabiliyor. Evlerin tamamında elektrik prizi ve aydınlatma bulunur. Odalar çift kişilik bir yatak ve 2 kişilik tekli yatak vardır.  Duş, tuvalet ve sıcak su da hizmete dahildir. Toplamda 29 adet bungalov ev olduğundan önceden rezervasyon yaptırmak şarttır.

KABAK KOYU KAMP ALANI İÇİN TIKLAYINIZ

Kelebekler Vadisi Yukarıdan Fotoğrafı
Fotoğraf: https://www.deviantart.com/hicri

Kelebekler Vadisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Kamp alanı ücretli mi, ücretsiz mi?

Kelebekler Vadisi’nde kamp yapmak için 90 Türk lirası kadar ödeme yapılması gerekmektedir. Ücretin ödenmesinden hemen sonra kayıt işlemi gerçekleştirilir. Ücret kişi başı olarak alınır. Tesisler haricinde bölgede konaklamanın başka yolu yoktur. Konaklama yapılmayacaksa saat 17:00’ye kadar sahilde takılmak ücretsizdir.

 • Bölgede işletme veya tesis var mı?

Kelebekler Vadisi Kamp Alanında birçok restoran ve işletme bulunur. Buralarda konaklamak mümkündür. Ayrıca sosyal tesis alanlarında keyifli bir zaman dilimi geçirebilirsiniz.

 • Tuvalet ve duş var mı?

Sosyal tesis alanlarında ortak kullanıma tabi olan duş ve tuvalet vardır. Ayrıca kamp alanları için de yine ortak kullanıma tabi duş ve tuvaletler bulunur.

 • Elektrik var mı?

Kelebekler Vadisi Kamp alanlarında ve sosyal tesis alanlarında elektrik bulunmaktadır.

 • İnternet veya Wi-Fi var mı?

Otellerde ya da sosyal tesis alanlarında konaklayacaklar için ücretsiz wifi hizmeti de sunulmaktadır.

 • Telefon çekiyor mu?

Bölgede telefon çekmektedir.

 • Bölgede yabani hayvan var mı?

Yabani hayvan yoktur. Çadır kamp alanlarını gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz.

 • Ateş yakılıyor mu, odun var mı?

Kamp alanlarında izin verilen bölümlerde ateş yakılmasına izin verilir. Odun vardır.

 • Büfe veya market var mı?

Kelebekler Vadisi Kamp Alanı’nda ziyaretçilerin ihtiyaçlarını doğrudan giderebilmeleri için mini marketler bulunmaktadır.

 • Deniz kampı mı, orman kampı mı, göl kampı mı?

Bölgeye gelenlerin deniz kampı ve orman kampı yapmaları mümkündür.

Kelebekler Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi blogumuzu okuduğunuz için teşekkür ediyoruz. Kelebekler Vadisi ile ilgili eklemek istediklerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz. Doğayla ve sağlıkla kalın…


TAVSİYELERİMİZ

Belemedik Tabiat Parkı Kamp Alanı - Adana Pozantı

Belemedik Tabiat Parkı Kamp Alanı – Adana Pozantı

Adana, Pozantı'da bulunan Belemedik Tabiat Parkı Kamp Alanı ile ilgili merak edilenleri derledik. Doğada huzurlu vakit geçirebilirsiniz.

2 yorumlar

 1. Avatar

  Öncelikle merhaba akıllarda soru işareti bırakmayan bir anlatım olmuş elinize sağlık daha önce bende deneyimlemiş biri olarak kelebekler Vadisi görülmeye değer bir yer olmaktadır. Gitmek isteyen herkese nasip olur umarım keyifli vakitler dilerim

 2. Avatar

  Bir çok yazı okudum kelebekler vadisi hakkında akıllarda soru işareti bırakmayan çok güzel bir bilgilendirme olmuş gitmeden önce bölge hakkında çok güzel bilgiler edindim teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.