Paylaş
Kabak Koyu Kamp Alanı ve Gezi Rehberi- Fethiye | Muğla

Ege bölgesinde yer almakta olan ve endemik bitki çeşitliliği ile dikkat çeken Kabak Koyu, Muğla’da gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Dünya’nın koruma altına alınmış olan 100 dağı arasında yer almakta olan Babadağ’ın eteklerinde yer almaktadır. Fethiye’nin merkezine 33 kilometre uzaklıkta bulunmakta olan Kabak Koyu 200 metrelik bir alanda yer almaktadır.

Kabak Koyu’nda doğa ile iç içe kamp yapılabilecek çok sayıda alan bulunmaktadır. Özellikle de genç doğa severlerin son zamanlarda en sık tercih ettiği kamp alanları arasında yer almaktadır. Kabak Koyu’nda aynı zamanda bir de çakıllı plaj bulunmaktadır.

TÜRKİYE KAMP ALANLARI HARİTASI İÇİN TIKLAYIN

Kabak Koyu Hakkında

Muğla Fethiye’nin doğa güzellikleri arasında yer alan Kabak Koyu, Ölüdeniz’in 16 kilometre doğusunda bulunan Faralya Köyü’nün en büyük zenginliğidir. Türkiye’nin hangi ilinden Kabak Koyu’na gitmek isterseniz isteyin koya en rahat ulaşım Fethiye’den yapılmaktadır. Şehrin stres ve yorgunluğundan kurtulmak için en iyi mekanlar arasında yer almakta olan koyda doğal hayatı koruyabilmek için otel yerine kamp alanları ve ağaç evler (bungalov) bulunmaktadır. Üstelik Dünya’nın en iyi trekking parkurlarından birine de sahiptir. Ayrıca Kabak Koyu, 513 kilometre uzunluğundaki Likya Yolu’nun üzerinde bulunması ile de büyük öneme sahiptir.

Endemik bitki ve hayvanlarının yanında yüksek kayaları, akarsu ve deniz ile çevrili konumu ile evrimleşmiş bölgeler arasında yer almaktadır. Kelebekler Vadisi’nde bulunan ve vadiye ismini veren kaplan kelebekleri Kabak Koyu’nda yaşayan endemik hayvan türleri arasında yer almaktadır.

1987 yılına kadar Kabak Koyu tamamen bakire bir bölgeydi ve bu dönemden sonra bölgeye yerleşen Turan Pirendeoğlu’nun bölgeye yerleşmesi ile önem kazanmaya başladı. Üstelik vadinin ilk yerleşim alanı olan Turan Kamp’ı da ismini bölgeye ilk yerleşen Turan Pirendeoğlu’ndan almıştır.

Kabak Koyu’nun her köşesi tarihten bir ize rastlamanız kaçınılmazdır. 200 metre uzunluktaki çakıllı plajının yanı sıra biraz daha içlere gidildiğinde 300 metre yükseklikte çınar ve akarsular bulunmaktadır.

Kabak Koyu Hakkında
Fotoğraf: Ali Ünlü | https://www.instagram.com/aliunlu92/

Kabak Koyu’na Ulaşım – Nasıl Gidilir?

Kabak Koyu, Fethiye’ye 33 kilometre, Ölüdeniz’e 17 kilometre, Kelebekler Vadi’sine ise 4 kilometre mesafede bulunmaktadır. Fethiye otogardan Faralya Kabak dolmuşlarına binerek Kabak Koyu’na ulaşabilirsiniz. Kendi araçları ile gitmek isteyen kişiler ise Ölüdeniz’e gittikten sonra sahilin sol kısmında bulunan yokuştan devam ederek Uzunyurt Köyü’ne kadar yola devam edip, Uzunyurt Köyü’nden sonra ise aracının 4*4 olması durumunda denize kadar inerek koya ulaşabilir. Aracı 4*4 olmayan kişiler ise Uzunyurt Köyü’nde bulunan park alanlarından birine aracını park ettikten sonra Kabak Koyu’na olan yolculuğunuza farklı alternatifler ile devam edebilir. Bu köyden koya giden eski tip minibüsler bulunmakta ve bu minibüslere bindikten çok kısa bir süre sonra Kabak Koyu’na ulaşmış olursunuz. Kabak Koyu’na aynı zamanda yakın bir koydan tekne kiralayarak da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kabak Koyu’na Fethiye merkezden 07.00 ile 19.00 arasında her saat başı Faralya Dolmuşları bulunmaktadır. Faralya Dolmuşlarından Kabak Koyu’nun hemen başında bulunan Last Stop Cafe’de inmelisiniz.

Ölüdeniz’den ise Kabak Koyu’na olan dolmuşlar yaklaşık 15 dakika sürüyor. Dolmuştan yine Last Stop Cafe’de indikten sonra aşağıya servis hizmeti sunan dolmuşlara binmeniz yeterlidir. Fakat patika yoldan yürüyüş yapmak isterseniz aşağıya yürüyerek inme şansınızda bulunuyor.

Kabak Koyu’na havayolu ile ulaşım sağlamak isteyen kişiler ise Dalaman Havaalanı’na geldikten sonra HAVAŞ otobüslerine binerek son durak Fethiye Otogar’da inmelidir. Otogar’da indikten sonra ise otogarın hemen dışında kalan Faralya- Kabak dolmuşlarına binmelisiniz.

Kabak Koyu Konumu İçin TIKLAYINIZ

Kabak Koyu Google Maps Haritası

Kabak Koyu’da Konaklama

Kabak Koyu’nda konaklama konusunda pek çok alternatif bulunmaktadır. Birden fazla kamp alanı, ağaç ev, çadır alanı ve çadır pansiyonların yanı sıra çevre köylerde bulunmakta olan ilginç konseptli yoga ya da meditasyon otellerinde de konaklayabilirsiniz.

Doğal ortamda tatil yapmak isteyen kişilerin tercih edebileceği mekanlar arasında yer alan Kabak Koyu, 1. derece sit alanı ve 3. derece tarihi sit alanları arasında yer almaktadır. Kabak Koyu’nda yer almakta olan otellerin çoğu bungolav tarzındadır. Konaklama için çadırı tercih eden kişilerin ise Kabak Koyu’nda her yere çadır atamayacaklarını bilmeleri gerekir. Fakat koyda çadır konaklaması için ayrılmış belirli noktalarında bulunduğunu bilmelisiniz. Bu alanlardan biri sahilin hemen sol kısmında bulunan tepedeki alandır. Diğeri ise koyun merkezinde bulunmakta olan aşiyan kampingin sol kısmından aşağı doğru inildiğinde karşınıza çıkan ormanlık bölgedir. Her iki bölgede de karşınıza kamp yapan diğer kişiler çıkacaktır.

Kabak Koyu Yukarıdan Fotoğrafı
Fotoğraf: Niyazi Solak | https://www.instagram.com/niyazi_solak/

Kabak Koyu’nda Neler Yapılır?

 • Çadır kampı yapabilirsiniz.
 • Bungalovlarda konaklama yapabilirsiniz.
 • Günbatımını ve gündoğumunu izleyebilirsiniz.
 • Fotoğrafçılık için biçilmiş kaftandır.
 • Koyun sonundaki mağaraya gitmeyi ve orada yüzmeyi unutmayın.
 • Aladere Şelalesi’ne yürümeyi ve orada buz gibi suda yüzmeyi unutmayın.
 • Cennet Koyu’na yürüyüş yapabilirsiniz.
 • Not: Kabak Koyu’nda arılara dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde siz güneşlenirken arılar sokabilir. Çok fazla arı bulunmaktadır.
Kabak Vadisi Aladere Şelalesi
Fotoğraf: Ümmü Kılıç

Kabak Koyu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Kamp alanı ücretli mi, ücretsiz mi?

Kabak Koyu’nda bulunan kamp alanları ücretlidir. Kamp ücretleri sezona göre farklılık gösteriyor olsa da makul fiyatlar ile konaklayabilirsiniz. Üstelik kamp ücretine sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri de dahildir.

 • Bölgede işletme veya tesis var mı?

Kabak Koyu’nda konaklayabileceğiniz pek çok işletme ve tesis bulunmaktadır. Bölgede ilk kamp işletmesi olan Turan Camping’in yanında Kök Kamp, Shambala, Dervish Lodge, Kabak Naturel Life, Shanti Garden Camping ve Reflections gibi farklı pek çok işletme bulunmaktadır. Bu kamp alanlarının yanı sıra bungalov evleri de işletmelerin sunduğu konaklama mekanları arasında yer almaktadır.

Kabak Koyu Konaklama
Fotoğraf: Yasemin Engin | https://www.instagram.com/ucurtmakiz/
 • Tuvalet ve duş var mı?

Çadırını alarak Kabak Koyu’na tatil için gelen kişilerin en önemli sorunları arasında tuvalet ve duş yer almaktadır. Kabak Koyu’nda tatilcilerin bu sorunlarına çözüm olacak koy içerisinde bulunan pek çok duş ve tuvalet bulunmaktadır.

 • Elektrik var mı?

Kabak Koyu’nda konaklamak isteyen kişiler için kamp ücretine dahil olarak elektrik ve su hizmeti bulunmaktadır.

 • Otopark var mı?

Kabak Koyu’na kadar inebilmeniz için 4*4 arabanızın olması gerekiyor. Eğer arabanız 4*4 değilse zaten koya kadar arabanız ile ulaşamayacağınız için koyda bulunan otoparklardan yararlanmanız mümkün değil. Ancak 4*4 aracı olmayan kişilerinde Kabak Koyu’na ulaşması için araçları ile öncelikle Uzunyurt Köyü’ne ulaşmaları gerekiyor. Uzunyurt Köyü’nde ise araçlarını burada bulunan otoparklara parketmeleri ve ardından koya giden araçlar ile ulaşım sağlamaları gerekmektedir.

 • Telefon çekiyor mu?

Kabak Koyu’na ilk açıldığı dönemlerde gitmiş olan kişilerin yaşadığı büyük sorunlar arasında koyda telefonun çekmemesi yer alıyordu. Ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte yaşanan bu soruna çözüm bulundu ve Kabak Koyu’nda tatil yapan kişiler rahatlıkla telefonlarını kullanabiliyor.

 • Bölgede yabani hayvan var mı?

Kabak Koyu’nda yaşayan pek çok endemik hayvan türü bulunmaktadır. Bu hayvanlar arasında yaban keçisi, Akdeniz foku, oklu kirpi ve Caretta Caretta Kaplumbağalar yer almaktadır. Ancak bu hayvanlar bölgeye gelen kişilere zarar vermemekte ve yabani hayvan kategorisinde yer almamaktadır.

 • Ateş yakılıyor mu, odun var mı?

Kabak Koyu’nda kamp için ayrılmış alanlar bulunmaktadır. Bu alanlarda ateş yakılmasına izin veriliyor ama koyun her yerinde ateş yakmanızın mümkün olmadığını bilmelisiniz. Kabak Koyu güvenlikler tarafından sıkı bir şekilde denetleniyor ve kamp alanı dışında ateş yakmaya kalkan kişiler cezalandırılıyor. Kamp ateşi yakmak için ise odun ihtiyacınızı yine koydan karşılayabilmeniz mümkün.

 • Büfe veya market var mı?

Kabak Koyu’nda ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz büfe ve market gibi işletmeler bulunmaktadır. Ancak bunlardan alacağınız yiyecekler için bir miktar daha yüksek ödeme yapabilirsiniz.

 • Deniz kampı mı, orman kampı mı, göl kampı mı?

Kabak Koyu’nda çok sayıda kamp alanı bulunmaktadır. Fakat koyda bulunan kamp alanlarının ormanlık alanda yer almakta ve burayı daha çok orman kampı yapmak isteyen kişiler tercih etmektedir. Ancak koyda yer alan tüm kamp alanlarının koy manzaralı olduğu için sabah uyandığınız ilk gördüğünüz manzara yine sahil oluyor.

Kabak Koyu Kamp Alanı ve Gezi Rehberi blogumuzu okuduğunuz için teşekkür ediyoruz. Yazımıza eklemek istediklerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz. Doğayla ve sağlıkla kalın…

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 1 Oylar 5]

Bir önceki yazımız olan İzmir Kamp Alanları başlıklı makalemizde ege kamp alanları, foça kamp alanı ve foça ücretli kamp alanı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.