Paylaş
Kamp Yeri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Türkiye’de son yıllarda kamp ve doğa sporları aktiviteleri hız kazanmış olsa da bilinçli hareket edilmediği takdirde kötü sonuçlarla karşılaşabiliriz. Kamp yeri seçiminizde; blogumuzda bahsettiğimiz konulara dikkat etmezseniz ayı veya kurt gibi yabani hayvanlarla karşılaşabilir, çadırınızı sele kaptırabilir veya çığ tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kamp yaparken dileyenler özel tesisleri ve camping alanlarını tercih ederken dileyenler ise yaban hayatıyla iç içe herhangi bir tesisin bulunmadığı orman, milli park, sahil veya dağlık bölgeleri tercih edebiliyor. İlk defa kamp yapıyorsanız; güvenlikli olması açısından özel campingleri tercih etmeli ve her ihtiyacınıza kolaylıkla çözüm bulabilirsiniz. “İlk defa kamp yapacaklara tavsiyeler” başlıklı yazımızı okuyarak bu konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çadır kampçılığı yaparken dikkat etmemiz gereken birçok detay vardır. Bunlardan birisi de kamp yeri seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar olmuştur. Diyelim bu haftasonu kamp yapmak istiyorsunuz fakat kamp yeri seçiminde kararsız kaldınız. Sizler için hazırladığımız “Kamp yeri seçerken dikkat edilmesi gerekenler” blogunu okuyarak kamp yeri seçiminizi daha kolaylaştırabilir ve böylece kampınızın zehir olmasına engel olmuş olursunuz. Şunu unutmamalıyız; kamp yaparken doğanın asıl sahipleri olan dostlarımızın evine misafir oluyoruz. Yabani hayvanların yaşam alanına gidince rahatsızlık vermemeliyiz. Doğada attığımız her adıma dikkat etmeli ve doğaya zarar verecek davranışlardan kaçınmalıyız.

Kamp Yeri Hakkında Ön Bilgi Edinin ve Hazırlanın

Kamp Yeri Hakkında Ön Bilgi Edinin ve Hazırlanın

 • Kamp yeri hakkında bilgi edin: Kamp yapmaya karar verdiniz fakat nereye gideceğinizi bilmiyorsunuz. Bunun için önceden kamp alanıyla ilgili bilgi edinmelisiniz. Ulaşım olanağı, yerleşim yerine uzaklığı, WC, su, elektrik, yabani hayvan varlığı, şebeke çekme durumu, ateş yakılıp yakılmadığı, rakımı ve araçla kamp alanına kadar ulaşım gibi konularda önceden araştırma yapmanız gerekmektedir. Kamp alanları hakkında en doğru bilgiyi yerel halktan öğrenebileceğinizi unutmayın.
 • Kamp bölgesiyle ilgili harita veya GPS bilgisi edinin: Kamp yapmaya gideceğiniz bölgeye ne kadar hakim olursanız o kadar rahat bir kamp geçirirsiniz. Kamp yerini seçerken haritadan ve GPS’ten faydalanabilirsiniz.
 • Hava durumunu araştırın: Kamp yapacağınız tarih aralığındaki hava durumuna önceden göz atarak tedbirli gidin.
 • Kampa gitmeden ekipmanlarınızı kontrol edin: Yeni aldığınız kamp ekipmanlarını deneyerek veya kurarak eksik malzeme olup olmadığını kontrol edin.
 • Alışverişinizi kampa gitmeden yapın: Alışverişinizi kamp yerine en yakın yerleşim bölgesinde tamamlayın.
 • Güvenli kamp alanı tercih edin: İlk kampınızı yapacaksanız güvenlikli bir camping alanı tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.
 • Ulaşımı rahat kamp yerleri tercih edin: Acil durumlarda (sağlık, ihtiyaç vb.) şehir merkezine ulaşmanız gerekirse zorlanmamak için ulaşımı kolay olan kamp yeri seçmelisiniz.
 • Günü birlikçilerin tercih ettiği yerlere gitmeyin: Siz kamp yapmak doğanın tadını çıkarmak isterken günü birlikçi ve bilinçsiz alkol tüketen kişiler farklı amaçlarla doğaya çıkmaktadır. Beklenmeyen misafirlerin gürültülerinden ve aşırı alkol tüketiminden rahatsız olmamak için bu tarz kamp yerlerine gitmeyin.
 • İşletmelerin köpek kabul edip etmediğine dikkat edin: Siz köpeğinizle kamp yapmak isteyebilirsiniz. Fakat bazı işletmeler kendi köpeklerini bağlamıyor veya alandaki köpekler dışarıdan gelen köpeklerle uyum sağlamakta güçlük çekiyor. Bu gibi sorunların yaşanmaması için özel camping alanı tercih edecekseniz işletmeyi arayarak bilgi almanız gerekmektedir.
Çadır Kurulacak Yerin Seçimi

Çadır Kurulacak Yerin Seçimi

 • Güvenlik güçlerine bilgi verin: Olası bir sağlık problemi veya güvenlik tehdidi durumları için kamp kurmadan önce polis veya jandarmaya bilgi vermeniz sizin için sağlıklı olacaktır.
 • Kamp yerine hava kararmadan ulaşmaya çalışın: Kamp yerini seçtiniz ve yola çıktınız. Hava kararmadan kamp alanına giderseniz çadır kuracak uygun zemini kolayca seçebilir ve kolaylıkla çadırınızı kurabilirsiniz.
 • Rüzgar alabilecek açıklık alana çadır kurmayın: Rüzgarda ateş yakamaz, hareket edemez ve yemek yapamazsınız. Bunun için kendinizi siper edebileceğiniz bir alanda kamp yapmalısınız.
 • Dere ve akarsu yatağına çadır kurmayın: Dere yatağı kurumuş bile olsa sağanak yağışta su seviyesi yükselebilir, baraj kapakları açılabilir veya yabani hayvanlar su içmeye gelebilir.
 • Çığ, heyelan ve sarp kayalık bölgesine çadır kurmayın: Küçük bir kuşun bile uçarken düşüreceği taş parçası ölüme yol açabilmektedir. Bu nedenle çığ veya heyelan riski olan bölgelere çadır kurmayın.
 • Devrilebilecek veya kuru ağaç bulunan yerlerde çadır kurmayın: Rüzgardan, aşırı kar kütlesinden veya mevsim şartlarından dolayı yıkılabilecek-devrilebilecek ormanlara çadır kurmayın. Kuru ağaçların altına çadır kurduğunuz takdirde kurumuş dallar çadır üzerine düşebilir.
 • Aşırı sık orman içerisine çadır kurmayın: Yabani hayvanların yaşam alanı ormanlardır. Bu nedenle yerleşim yerlerinden fazla uzaklaşmadan ve sık orman içerisine girmeden orman kenarında kamp yapmak daha sağlıklı olacaktır.
 • Yabani hayvanların geçiş güzergahına kamp kurmayın: Yabani hayvanlarla genellikle aynı geçiş güzergahlarını kullanır. Yerel halktan veya köylülerden yabani hayvanların bölgelerini öğrenerek daha dikkatli kamp yapabilir böylece onları da rahatsız etmemiş olursunuz.
 • Doğrudan güneşe maruz kalan yerlere çadır kurmayın: Sabah çadırın içinde pişerek uyanmamak için, gölge olabilecek noktalara çadır kurmaya özen gösterin.
 • Çadırınızı su kaynağına en az 100 metre mesafede kurun: Yabani hayvanlar su kaynağına gelerek su içtikleri için onları rahatsız etmemek adına su kaynağına en az 100 metre mesafede noktalara çadır kurmalısınız.
 • Çadırınızı düz ve kuru zemine kurmaya özen gösterin: Eğimli zemine çadır kurduğunuz durumda gece sürekli aşağı doğru kayacaksınız ve uykunuz zehir olacak.
 • Çadırı kurduğunuz zemini güzelce temizleyin: Çadırınızın altında kalan dal parçaları, taşlar veya sivri dikinler çadırınızın zeminini yırtabilir.
 • Daha önceden atış yakılmış noktalara yakın yerlerde çadır kurun: Ateş yakılmış bir noktada en az 3-4 yıl hiçbir bitki yetişmiyor. Bu nedenle çadır yere tercih ederken daha önce ateş yakılmış noktalara yakın seçim yaparsınız.
 • Uçurum kenarına çadır kurmayın: Uyandığınızda uyku sersemi  yürürken takılabilir ve uçurumdan aşağı düşebilirsiniz.
 • Tepe konumundaki kamp yerine çadır kurmayın: Tepelik alanlar kolaylıkla yıldırım çekebilir, aşırı rüzgar alır ve hareket kabiliyetinizi etkiler.
 • Araç veya bisiklet yoluna çadır kurmayın: Siz uyurken yanınızdan veya üzerinizden araç geçmesini istemiyorsanız bu tarz yolları kamp yeri olarak tercih etmeyin.

KIŞ KAMPI YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER – TIKLA

Kamp yeri seçerken nelere dikkat edilmelidir?

“Kamp Yeri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler” konusuyla ilgili tüm detaylara değindim. Eklemek istediklerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. Bu konuyla ilgili sormak istediklerinizi Instagram’da @kampyeri sayfamızdan bizlere sorabilirsiniz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 1 Oylar 5]

Bir önceki yazımız olan Kış Kampı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş
Önceki İçerikDelmece Yaylası Kamp Alanı – Yalova
Sonraki İçerikMotosikletle Kamp Rehberi
Niyazi Solak
Niyazi Solak, 1995 yılında Kırşehir'de doğdu. Ankara'da ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra Giresun Üniversitesi'nden mezun oldu. Kendini doğaya adadı. Kampyerleri.org blogunu kurarak ekip oluşturmaya başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.