Paylaş

Kampçıların, dağcıların ve doğa tutkunlarının birçoğunun en sık merak ettiği sorulardan birisi “Kamp yaparken güvenliği nasıl sağlıyorsunuz?” olmuştur. Bizde www.kampyerleri.org olarak kamp güvenliği hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Bu yazımda vermiş olduğum bilgilerin çoğu tecrübe edinmiş kişilerden alınmış ve tamamen gerçek bilgilerdir. Kamp güvenliği derken; hırsızlık, yabani hayvan, insanların taciz etmesi gibi sorunları ele alacağım.

Kamp Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Öncelikle kamp yaparken değerli eşyalarımızı yanımızdan ayırmamalıyız. Yürüyüş esnasında değerli eşyalarımız minik sırt çantamızda veya bel çantamızda olmalıdır. Kamp yapmak için yola çıkmadan önce sırt çantamıza bıçak, biber gazı, elektroşok cihazı veya torpil gibi güvenlik araçları koymalıyız. Aksi takdirde kamplardaki güvenlik sorunlarında “Keşke şunu da yanıma alsaydım.” dersiniz.

Kampta Hırsızlığa Karşı Önlem

  • Kamp kurduğunuz andan itibaren; çadır fermuarları kapalı olmalıdır. Özellikle kalabalık alanlarda hırsızlık yaşanmaktadır.
  • Çadırınızı kurduktan sonra doğa yürüyüşü yapmak için kamp alanınızdan uzaklaşacaksanız değerli eşyalarınızı yanınıza almanızı tavsiye ederiz.
  • Çadırlar siz kamp alanında yokken kapalı olursa dışarıdan geçen insanlar çadırın içinde birilerinin olacağını düşüneceği için çadıra gelip bakmazlar ve böylece hırsızlık yaşanmaz.

Kampta Yabani Hayvanlara Karşı Önlem

Yaylalarda, ormanlarda ve ıssız kamp alanlarında yabani hayvanlarla karşılaşabilirsiniz. Ormanlarda yürürken veya kamp yaparken ses/gürültü yaparak yürürseniz çevrenizdeki yabani hayvanlar sizden uzaklaşacaktır.

Diyelim çadırınızı kurdunuz ve kamp kurduğunuz alana gece yabani hayvanlar geldi. Bunun da bir çözümü var. Yabani hayvanların kamp kurduğunuz alana gelmesini istemiyorsanız aşağıdaki görselde kırmızı işaretle işaretlediğimiz yerlere küçük veya büyük tuvaletinizi (çukur alanlara veya ağaç diplerine) yaparsanız hayvanlar sizin orada yaşam alanı kurduğunuzu düşünerek gelmeyecektir.

Hepimizin bildiği üzere ayılar 3’e ayrılıyor. Ayıların sınıflandırması; et yiyen ayılar, ot yiyen ayılar ve bal yiyen ayılar olarak ayrılmaktadır. Kamplara çıkmadan önce kurt, ayı, domuz, vaşak, tilki, yabani köpek gibi hayvanlar hakkında bilgi edinmeliyiz. Aksi takdirde bu hayvanlarla karşı karşıya kaldığınızda zorluk yaşayabilirsiniz. Biz Kampyerleri.org olarak yabani hayvanlarla karşılaştığımızda torpil yakıp atıyoruz ve böylece bizden uzaklaşıyorlar.

Kampta Tacizcilere Karşı Önlem

Türkiye’de kızlar kamp yaparken biraz daha sorunla karşılaşıyorlar. Kamp yapılan alanda taciz edilmek en büyük korkularından biri olmuş durumda. Kız kıza yapılan kamplarda elektroşok cihazı, bıçak ve biber gazı gibi önlemler az da olsa işe yaramaktadır. Kamp kurmadan önce en yakın karakol, sağlık merkezi ve eczane gibi yerlerin adresi öğrenilmelidir.

5 YORUMLAR

  1. Merhaba bir bilgide ben eklemek isterim gece çadır içinde dışarıyı göremediğimizden çadırımızın 2 metre açığından yerlere küçük kazıklar çakıp misine ipi ile çadırımızın etrafında bir daire çizerek ve bu misine ipine bir kaç küçük zil takarak yaklaşan birşey olduğunda en azından kendimizi hazırlamak için bir kaç saniyemiz olabilir.

  2. Çadırın etrafına pislemek hayvanları oraya çekecektir. Siz en iyisi bu arkadaşı dinlemeyin. Dışkınızı uzak yerlere yapın + Yiyeceklerinizi uzak yerlere yüksek ağaçlara asın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.