Kamp Ve Bungalov Konaklama Vergisine Zam Yapıldı! – Konaklama Vergisi Ne Kadar? Temmuz 2023

Kamp ve bungalov konaklama vergisine zam yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak yayımlanan 07 Temmuz 2023 Tarihli ve 32241 Sayılı Resmi Gazete’de yeni bir zam haberi yer aldı. 1 Ocak 2023 tarihinde uygulanmaya başlanan konaklama vergisine zam geldi. 1 Ocak 2023 tarihinde ilk kez uygulanmaya başlanan konaklama vergisi; otel tesisleri, dağ evi tesisleri, pansiyon işletmeleri, yayla evi tesisleri, butik otel tesisleri, kamping / camping işletmeleri, motel işletmeleri, köy evleri tesisleri ve apart otel işletmelerinde geçerliydi. Yüzde 2 olarak ödenen konaklama vergisine yapılan zam sonrası, bu işletmelerde konaklama yapacak misafirlerin cebinden daha fazla para çıkacağı da kesinlik kazanmış oldu. Peki, konaklama vergisi ne kadar? Konaklama vergisi yüzde kaç oldu? Temmuz 2023 konaklama vergisi ücreti ne kadar oldu? İşte tüm merak edilenler sitemizde.

İlk Defa 1 Ocak 2023 Tarihinde Yürürlüğe Girmişti

Daha önce defalarca ertelenen ve son olarak Hazine Ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan konaklama vergisi 2023 yılının 1 Ocak günü itibariyle yürürlüğe girmişti.

11 Ekim 2022 tarihinde gündeme taşınan ve azine Ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı’nca taslağı paylaşılan konaklama vergisi, 14 Aralık 2022 tarihinde, 14 Aralık 2022 tarihli ve 32043 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle geçerli olacağı ifade edilmişti. (14 ARALIK 2022 TARİHLİ YAZIMIZI İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ)

Konaklama vergisi, kamp ve bungalov konaklama vergisi olarak da bilinirken, söz konusu konaklama vergisi ise; ücretli kamping işletmeleri, otel işletmeleri, yayla evleri tesisleri, tatil köyleri, dağ evi tesisleri, butik otel işletmeleri, pansiyon tesisleri, apart otel ve özel konaklama tesislerinde geçerliydi.

İlk Defa 1 Ocak 2023 Tarihinde Yürürlüğe GirmiştiPin
İlk Defa 1 Ocak 2023 Tarihinde Yürürlüğe Girmişti

Kamp Ve Bungalov Konaklama Vergisine Zam Yapıldı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak yayımlanan 07 Temmuz 2023 Tarihli ve 32241 Sayılı Resmi Gazete’de yer alan  Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 7346) kapsamına göre, yüzde 18 olan Katma Değer Vergisi (KDV) yüzde 20 oldu.

Bununla beraber, yüzde 8 olan KDV tutarı yüzde 10 oldu ve ek olarak; yüzde 2 oranında uygulanan kamp ve bungalov vergisi olarak da bilinen, konaklama vergisi yüzde 12 oranına çıkmış oldu.

Kamp Ve Bungalov Konaklama Vergisine Zam YapıldıPin
Kamp Ve Bungalov Konaklama Vergisine Zam Yapıldı

Kamp Ve Bungalov Konaklama Vergisi Kimlerden Alınmaz? – Konaklama Vergisinden Kimler Muaf?

14 Aralık 2022 tarihli Resmi Gazete’de yer alan Konaklama Vergisi Uygulama Genel Tebliği’nin 4’üncü maddesinde yazılan ifadelere göre, konaklama vergisi ödemeyecek kişiler belli oldu.

Alt kısımnda yer alan bağlantıya tıklayarak, ilgili detayları inceleme yapabilirsiniz.

KONAKLAMA VERGİSİ ÖDEMEYECEK / MUAF OLAN KİŞİLER İÇİN TIKLAYINIZ

Kamp Ve Bungalov Konaklama Vergisi Kimlerden Alınmaz? - Konaklama Vergisinden Kimler Muaf?Pin
Kamp Ve Bungalov Konaklama Vergisi Kimlerden Alınmaz? – Konaklama Vergisinden Kimler Muaf?
TWİTTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!


1