Kahramanmaraş’ta Ormanlık Alanlara Giriş Yasaklandı! – Kahramanmaraş’ta Ormana Giriş Yasak Mı?

Kahramanmaraş’ta ormanlık alanlara giriş yasaklandı. Kahramanmaraş Valiliği resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan karara göre; Kahramanmaraş’ta ormanlık alanlara giriş yasaklandı. Kahramanmaraş Valiliği tarafından yayımlanan “Orman Yangınları Önleyici Tedbirler Genel Emir 2024/1” kapsamına göre; Kahramanmaraş il sınırları içerisinde içerisinde yer alan ormanlık alanlarda; kamp, piknik, doğa yürüyüşü ve her türlü açık hava etkinliğinin yasaklandığı bildirildi. İşte Kahramanmaraş orman giriş yasağı hakkında bilgiler sitemizde.

2024 YILI ORMANLARA GİRİŞLERİN YASAKLANDIĞI İLLER TAM LİSTESİ İÇİN – TIKLAYINIZ

ORMAN YASAĞINDA KAMP YAPABİLECEĞİNİZ KAHRAMANMARAŞ KAMP YERLERİ LİSTESİ İÇİN – TIKLAYINIZ (Gitmeden Önce Kolluk Kuvvetlerinden Teyit Ediniz)

Kahramanmaraş’ta Ormana Giriş Yasak Mı?

Kahramanmaraş Valiliği Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu kararına göre; Kahramanmaraş’ta ormanlık alanlara giriş yasaklandı. Yayımlanan orman giriş yasağı kararı kapsamına göre; Kahramanmaraş il sınırları içerisinde yer alan ormanlık alanlarda kamp, piknik ve her türlü açık hava etkinliği ve faaliyeti gerçekleştirilmesi yasaklandı.

Kahramanmaraş kent genelinde uygulanacak orman giriş yasağı tarihleri ise; 15 Haziran 2024 ile 31 Ekim 2024 olarak bildirildi.

Kahramanmaraş'ta Ormana Giriş Yasak Mı?Pin
Kahramanmaraş’ta Ormana Giriş Yasak Mı?

Kahramanmaraş’ta Ormanlık Alanlara Giriş Yasaklandı

Kahramanmaraş’ta ormanlık alanlara giriş yasaklandı ve ilgili yasak kararı, Kahramanmaraş Valiliği Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu tarafından alındı.

Kahramanmaraş Valiliği Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu kararında ise şu ifadelere yer verildi;

İçinde bulunduğumuz yaz mevsimiyle birlikte bölgemizin hava sıcaklıklarında görülen artışlar, ormanlık alanlara yoğunlaşan insan ve araç hareketliliği ile kasten ya da kusurlu davranışlar neticesinde orman yangınlarının meydana gelebileceği değerlendirilmektedir.

Belirtilen nedenlerle;

6831 sayılı Orman Kanununun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9. ve 66. Maddeleri uyarınca ormanlık alanlara girişlerin 15 Haziran 2024 – 31 Ekim 2024 tarihleri arasında yasaklanması kararı alınmıştır.

Madde 1- Kahramanmaraş il sınırları dahilinde yer alan piknik ve mesire alanları, Tabiat Parkları, korular, parklar ve eko turizm alanlarında piknik yapmak, spor, yürüyüş vb. faaliyetlerde bulunmak serbesttir.

Bu alanlar dışındaki ormanlık alanlarda mangal yapmak, tüp kullanmak, nargile ve her türlü ateş yakmak kesinlikle yasaklanmıştır.

Madde 2- Orman Yasasının 31. ve 32. Maddesi kapsamında olan köyler/mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormana ilişiği olmayan köyler/mahallelerde anız, bağ bahçe, zeytinlik ve tarla temizliği gibi nedenlerle ağaç, dal ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaktır.

Madde 3- Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici büyün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.

Madde 4- Enerji nakil hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (AKEDAŞ) enerji hatlarının özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.

Madde 5- Tüm belediyelerimiz, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (dozer,loder,kepçe) hazır bulunduracaklardır.

Madde 6- Sokak hayvanlarını beslemek amacıyla yasaklı alanlara girmek isteyen vatandaşlarımız, kimliklerini hangi mevkide ne zaman besleme yapacaklarını ilgili ilçe güvenlik birimleri ile Orman İşletme Şefliklerine bildirmek ve izin almak kaydıyla ormanda yaşayan sokak hayvanlarını besleyebilirler. Bu kişiler yasaklı alanda piknik yapma ve ateş yakma yasaklarından muaf değildirler.

Madde 7- İlçe Kaymakamlıklarımız ve Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim etkipler, etkin bir şekilde gözetim ve denetim yapacaklardır. Gerekli hallerde ilçe Kaymakamlıklarımızın emriyle tüm kamu ve özel sektör imkanları kullanılarak yangına karşı etkili müdahale edilmesi sağlanacaktır.

Madde 8- Bu karar Kahramanmaraş İli sınırları içerisindeki tüm ormanlık alanlarda uygulanır.

Madde 9- Yukarıda belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır.

Madde 10- Bu karar hükümleri 15.06.2024 – 31.10.2024 tarihleri arasında uygulanır.

Madde 11- Bu karar hükümleri Kahramanmaraş Valiliği tarafından yürütülür.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kahramanmaraş'ta Ormanlık Alanlara Giriş YasaklandıPin
Kahramanmaraş’ta Ormanlık Alanlara Giriş Yasaklandı
TWİTTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!


2