Hacıllı Köyü ve Şelalesi Kamp Alanı – Şile İstanbul
İstanbul’da kamp yapılacak yerler arasında bulunan Şile’ye bağlı Hacıllı Köyü ve Hacıllı Şelalesi kamp alanı izlenimlerini @kampyeri keşif ekibinizden @negezdinbeözlem yazdı. İstanbul kamp alanları arasında doğal güzelliğiyle dikkatleri üzerine çeken Hacıllı Köyü kamp alanı blogunu aşağıdan okuyabilirsiniz. “Hacıllı Köyü’nde kamp yapılır mı, Hacıllı Köyü’ne nasıl gidilir?” işte merak edilen tüm detaylar…

Hacıllı Köyü Kamp Alanı

Hacıllı Köyü; Şile’nin en güzel köylerinden biri. Uzun uzun seyahat planı yapmaya yeterli zamanı ve bütçesi olmayanları, çadırı sırtında bekleyenleri Hacıllı Köyü’ne davet ediyorum. Hacıllı Köyü için, İstanbul’a yakın kamp yapılacak yerlerden en iyisi diyebilirim. Siz de İstanbul’a yakın bir kamp alanı arıyorsanız. Temiz havada bir dağ yürüyüşü ya da piknik de fena olmaz diyorsanız O zaman sizi Hacıllı Köyü’ne alalım. Buyrun.

İstanbul Kamp Alanları Listesi İçin Tıklayın

Hacıllı Köyü Kamp Yemeği

Hacıllı Köyü’nün büyük bir bölümü geçimini odun kömürü üretimi ile kazanıyor. Yol üstünde aşağıdaki manzara ile karşılaşmanız olası. Çadıra benzeyen özenle dizilmiş bu meşe odunları üst üste dizilerek bu şekli oluşturuluyor.

Hacıllı Köyü Meşe Odun Kömürü Yapımı

Üzerinde duman tütüyorsa üretim başlamış demektir. Üzeri toprak veya yapraklar ile örtülerek hava alması engelleniyor ve ortasından yakılarak az oksijenli bir ortamda baca delikleri açılarak yanması sağlanıyor. Yanma işlemi 10 gün civarında devam ediyor. Emek işi anlayacağınız.

Hacıllı Köyü Nerede? Hacıllı Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Şile’de bulunan Hacıllı Köyü İstanbul’a 90 km yani 1,5 saat uzaklıkta. İstanbul’dan iki şekilde gidebilirsiniz; birincisi Şile/Ağva üzerinden, ikincisi ise Şekerpınar/Gebze üzerinden. Ben Şile/Ağva yolunu tercih ettim. Yollar asfalt yormuyor Şile’den sonra biraz virajlı olduğu için yavaş gitmeniz gerekiyor sadece. Kamp alanına kadar asfalt yolda gidiyorsunuz o yüzden binek arabalarla gidebilirsiniz. Köye geldikten sonra Şelale tabelalarını takip edin, yol üzerindeki tabelalar sizi yönlendirecek.

Hacıllı Köyü Kamp Alanında Neler Yapılır?

Neredeyse tüm çevrede kamp yapma imkanı var. Dere kenarında kamp yapmak için enfes yerler bulabilirsiniz. (Güvenlik açısından köy muhtarına uğrayıp iletişimde olmanızda fayda var.)
Yaklaşık 1.5 km’lik parkurda kamp alanından şelaleye yürüyüş yapabilirsiniz. Parkurdan ayrılmamak için nehri takip etmeniz yeterli. Yaklaşık 20 dakika sürüyor. Şelaleye ulaştıktan sonra bir üstteki şelaleye tırmanıp; orada bulunan Gürlek Mağarası’nı gezebilirsiniz. Mağaraya halatlar yardımıyla tırmanıp çıkıyorsunuz. Yanınızda mutlaka kafa lambası veya fener olsun. Şelalede yüzebilirsiniz.

Hacıllı Köyü’nde Yemek Keyfi

Hacıllı Köyü Kamp Alanı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Hacıllı Köyü’nde kamp yapmak ücretli mi?
  – Hayır kamp alanı ve otopark ücretsiz.
 • Hacıllı Köyü kamp alanında ateş yakılıyor mu?
  – Ateş yakılıyor. Çevrede ateş yakmak için odun vb. bulabilirsiniz. Tabii doğayı koruma için daha önceden yakılmış yerleri tercih etmeye dikkat edin.
 • Kamp alanında telefon çekiyor mu?
  – Telefon zaman zaman çekiyor. İnternet çekmiyor. Belli bölgelerde Türk Telekom ve interneti çekiyor.
 • Yakınlarda market var mı?
  Kamp alanına gelmeden köyden alışverişinizi yapabilirsiniz.
 • Hacıllı Köyü kamp alanında çeşme var mı?
  – Çeşme yok.
 • Kamp alanında WC var mı?
  – WC bulunmuyor.
 • Araç ile kamp alanına kadar gidiliyor mu?
  Araç ile kamp alanına kadar gidebiliyorsunuz.
Hacıllı Köyü Kampı Yemek Hazırlığı

@negezdinbeozlem INSTAGRAM HESABIMI TAKİP ET !

Hacıllı Köyü kamp alanıyla ilgili olarak merak edilen tüm soruları ve eklemek istediklerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz. İstanbul kamp alanları hakkında blog yazmaya devam edeceğim.


TAVSİYELERİMİZ

Akyaka Orman Kampı - Muğla

Akyaka Orman Kampı – Muğla

Muğla kamp alanları arasında bulunan Akyaka Orman Kampı ilk defa kamp yapacaklar için güzel bir seçenektir. Akyaka Orman Kampı sizleri bekliyor.

6 yorumlar

 1. Avatar

  İett ile ulaşım mümkün mü?

 2. Avatar

  Aracı olmayanlar nasıl gidebilir ?

 3. Avatar

  Arkadaşlar bir köy halkı olarak oraya gelen sizlerden mutlu değilim ve tüm köy değil, bu kadar pis insanlar olamaz şelalenin dibine çadır kurmuşlar, taşımak zor gelmişki yedikleri tencereleri yemekleri çöpleri kırılan kapm sandalyelerini dahi bırakmışlar nasıl bir insanlıktır bu evlerinin ortasına da mı çöplerini bırakıyor bu insanlar her gelen 1 tane pisliğini bıraktığı için heryer çöp içinde kalmış ramazan bayramında oradaydım dolaştım denk geldiğim kampçılara gördüklerime kızdım, bazı yerlerini geçişlerini kapattı tarla sahipleri ekili yerlere girmişler, karpuzlaru çalmışlar, vs vs, insanlığını kaybetmiş toplum olmuşuz. olmaz bu kadar ya, biz kimseyi istemiyoruz mahvettiniz derelerimizi. Kim atıyorsa, kim bırakıyorsa çöpleri elleri kırılsın inşallah..

  • Avatar

   Şimdi arkadaşlar anlatınca meraklandım. Ama Ayla hanım bu kadar sinirlendiyse ben gelince taşla sopalarla kovalamalarından korkarım

 4. Avatar

  Öncelikle Ayla Hanım haklı fakat bu meseleyi her kamp yapmaya gelene yüklenmemeli. Ben kendi şahsıma konuşayım gittiğim yerde kendi çöpümü bırakın eskiden atılmış çöpleri dahi toplarım elimden geldiğince. Ben yabani hayatı sormak için yasıyorum. Yabani hayvan neler var ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.