Kasım 30, 2022

Eğirdir Gölü’nde Korkutan Manzara! Su Seviyesi Kritik Seviyeye Yaklaştı

Eğirdir Gölü'nde Korkutan Manzara! Su Seviyesi Kritik Seviyeye Yaklaştı

Eğirdir Gölü’nde korkutan manzara. Eğirdir Gölü’nde meydana gelen su çekilmesi kritik seviyeye yaklaştı. Eğirdir Gölü‘nde su seviyesinin 6 santimetre daha azalması nedeniyle, su kullanılamayacak.

Eğirdir Gölü’nde Korkutan Manzara

Dünyanın en büyük sorunları arasında olan içme suyunda yaşanan kuraklık, Türkiye’nin de büyük problemi. Yaz dönemi sonrasında kuraklık devam ederken ülke genelinde birçok baraj ve göl kuruma noktasına geldi. Son zamanlarda yağışların etkisini göstermesi üzerine toprağa can suyu olan yağışlar, barajları doldurmaya yetmedi.

Eğirdir Gölü‘nde azalma devam ediyor “Yedi renkli göl” olarak bilinen, küresel ısınmaya bağlı olarak son yıllarda kuraklık ve bunun yanında kirlilik problemleri yaşayan Eğirdir Gölü’nün su seviyesindeki düşüş devam ediyor. Eğirdir ve Kovada Gölü Çevre Koruma Birliğince (EKO-BİR) 40 gün önce 914,82 metre olarak ölçülen su seviyesinin, bugün yapılan ölçümlerde 914,80 santimetre olduğu görüldü.

Eğirdir Gölü'nde Korkutan Manzara
Eğirdir Gölü’nde Korkutan Manzara
TWİTTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!

Su Seviyesi Kritik Seviyeye Yaklaştı

Eğirdir Gölü’nden tarımsal sulamanın yanı sıra kent merkezine de içme suyu ihtiyacı için su alımı yapılıyor. 6 santimetre daha düşerse su kullanılmayacak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının Eğirdir Gölü’nü koruma özel hükümlerine göre su seviyesinin şu an ölçülen seviyesinden 6 santimetre daha düşmesi halinde gölden hiçbir şekilde su kullanımı yapılmayacak. EKO-BİR Müdürü Süleyman Can, Eğirdir Gölü Özel Hüküm Genel Hükümler bölümü C maddesine göre gölün 914,74 santimetreye düşmesi halinde hiçbir şekilde su kullanımı olamayacağını bildirdi.

Su Seviyesi Kritik Seviyeye Yaklaştı
Su Seviyesi Kritik Seviyeye Yaklaştı

40 Günde 2 Santimetre Daha Düştü

İHA’nın haberine göre, bugün yapılan ölçümlerde göldeki su seviyesinin 914,80 metre olarak ölçüldüğünü belirten Can, “Bu seviye, kuraklığın kritik noktasına 6 santimetre kaldığı anlamına geliyor. 19 Ekim 2022’de 914,82 santimetre olarak ölçülmüştür. 40 günde 2 santimetre daha düşüş meydana gelmiş durumda. Birliğin geçen yıl 4 Aralık’ta yaptığı ölçüme göre Eğirdir Gölü 13 santimetre daha düşük seviyede seyrediyor. Kritik noktaya doğru yaklaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

40 Günde 2 Santimetre Daha Düştü
40 Günde 2 Santimetre Daha Düştü

Fırsat Ürünleri

Stanley Adventure Travel Mug 0.47L (%40 İNDİRİMLİ)
İçeceklerinizi saatlerce sıcak veya soğuk tutacak, kolay temizlenebilen Stanley termoslardaki kampanya sizi bekliyor.
Detaylara bak
Joystar Katlanır Kamp Plaj ve Balıkçı Sandalyesi (%35 İNDİRİMLİ)
Taşıma çantasıyla birlikte kolay taşınabilirliği sayesinde pek çok dış alan aktivitesinde yanınızda götürebileceğiniz bir eşyadır. Piknik, plaj, kamp, balkon ve terasa uygundur.
Detaylara bak

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.