Kasım 25, 2021

Doğa Can Çekişiyor! Kuraklıktan Dolayı Yer Yarıldı!

Doğa Can Çekişiyor! Kuraklıktan Dolayı Yer Yarıldı!

Kuraklıktan dolayı yer yarıldı… Aksaray‘da meydana gelen kuraklık sonucunda oluşan görüntü tedirginlik yarattı. Aksaray’da bilinçsizce uygulanan sulama kuraklığa neden oldu. Yer altı su seviyesi gün geçtikçe azalırken, toprak çökmesi meydana geldi. İşte bilinçsizce uygulanan su kullanımının neden olduğu yüzey yarıkları…

İNDİRİMLİ KAMP EKİPMANI ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

TÜRKİYE KAMP ALANLARI HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

BUNGALOV EVLER HARİTAMIZ İÇİN TIKLAYIN

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve nüfusu 425 bine yakın Aksaray’da, 420 bin hektar tarım arazisi bulunuyor. Ülke genelinde olduğu gibi Aksaray da iklim değişikliğinden etkilendi. Özellikle Tuz Gölü’nün güneyinde, Konya kapalı havzasında yer alan Sultanhanı ilçesinde, bilinçsiz tarımsal sulama ve kuraklık nedeniyle yer altı su seviyesi her geçen gün azalıyor. Azalma nedeniyle bölgede toprağın çökmesi sonucu yüzey yarıkları ve obruklar oluştu.

Kuraklıktan Dolayı Yer Yarıldı

Aksaray Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve Çevre Mühendisi Prof. Dr. Hatim Elhatip, bölgedeki yüzey yarıklarından birinin 300 metre uzunluğunda, 5 metre eninde ve 15 metre derinliğinde olduğunu belirterek, şunları söyledi;

“Yer altı sularının aşırı kullanımının nedeni, bazı çiftçilerimizin geleceğini düşünmeden sularımızı aşırı kullanmaya yönelmesidir. Bu nedenden dolayı Konya Karapınar havzasında obruklar oluşuyor. Çoğu akarsularımız ve göllerimiz kurumuş vaziyettedir.”

Prof. Dr. Elhatip, Tuz Gölü’nün güney kısmında, Sultanhanı ilçesinde yeni bazı obruklar ve yüzey yarıklarının oluşmaya başladığını da belirtti. Elhatip konu ile ilgili açıklamasında;

“Bunları da bölgede aşikar bir şekilde görüyoruz. Tuz Gölü, aşırı yağışlarda bir bakıyorsunuz tüm yüzeyi suyla dolu gözüküyor ama kurak mevsimlerde küçük bir bölgede su gözüküyor. O da Tuz Gölü’nün güney kısmı sürekli sulu kalıyor” ifadelerini kullandı.

Kuraklıktan Dolayı Yer Yarıldı
Kuraklıktan Dolayı Yer Yarıldı

Vahşi Sulamanın Önüne Geçilmesi Gerekiyor

Vahşi sulamanın önüne geçilmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Elhatip açıklamasında;

“Eskil ilçesi ve Konya havzasında büyük oranda vahşi sulamada çiftçilerimiz, aynı arazi çevresinde bölgelere sahip olmalarına rağmen bir sondajla alanı besleyeceğine her bölgede sondaj açıyor. Dip dibe sondaj açılıyorlar.

Aşırı bir şekilde vahşi sulama sistemi var. Hangi ürün üretiyorsa fark etmiyor. Sanki yer altı denizmiş gibi tükenmeyecekmiş gibi su çekiyorlar. Böylelikle farkında olmadan doğal afetlere ve obruklara neden oluyorlar” ifadelerini kullandı.

Vahşi Sulamanın Önüne Geçilmesi Gerekiyor
Vahşi Sulamanın Önüne Geçilmesi Gerekiyor

Fırsat Ürünleri

Stanley Adventure Travel Mug 0.47L (%40 İNDİRİMLİ)
İçeceklerinizi saatlerce sıcak veya soğuk tutacak, kolay temizlenebilen Stanley termoslardaki kampanya sizi bekliyor.
Detaylara bak
Joystar Katlanır Kamp Plaj ve Balıkçı Sandalyesi (%35 İNDİRİMLİ)
Taşıma çantasıyla birlikte kolay taşınabilirliği sayesinde pek çok dış alan aktivitesinde yanınızda götürebileceğiniz bir eşyadır. Piknik, plaj, kamp, balkon ve terasa uygundur.
Detaylara bak

Sponsorlu Bağlantılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.