Kasım 26, 2022

Binicilik Nedir? – Kuralları – Malzemeleri – Başlama Yaşı

Binicilik Nedir? - Kuralları - Malzemeleri - Başlama Yaşı

Binicilik denildiğinde, akla ilk gelen at biniciliği gelir. Atlar ve insanlar için güvenli şekilde yapılan binicilik sporu; modern eğitimler verilerek verimli hale getirilebilmektedir. Her yaş grubuna uygun bir spor türü olan binicilik; malzemeleri ve kuralları ile ön plana çıkmaktadır. Atları seviyor ve binicilik ile ilgili detayları merak ediyorsan; kampyerleri.org ekibi olarak sizler için paylaşmış olduğumuz binicilik rehberi ile ilgili detayları inceleyebilirsin. Peki binicilik nedir? Binicilik kuralları nelerdir? Binicilik malzemeleri nelerdir? Binicilik yaşı kaçtır? Binicilik malzeme listesi. At biniciliği nasıl yapılır? Biniciliğe başlama yaşı kaçtır? İşte tüm detaylar blogumuzda.

İNDİRİMLİ KAMP EKİPMANI ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

TÜRKİYE KAMP ALANLARI HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

BUNGALOV EVLER HARİTAMIZ İÇİN TIKLAYIN

Binicilik Nedir? – Binicilik Nasıl Yapılır?

Binicilik sporu, Milattan Önce 3500’lü yıllara kadar uzanmaktadır. İnsan ve at dostluğunun günümüze kadar gelmesinin en büyük nedeni sportif amaç nedeniyle vakit geçirmek olarak bilinir. Binicilik sporu; gelişen tekonoloji sayesinde; insan güvenliği ve at güvenliği sayesinde daha verimli bir hale gelmiştir.

At biniciliği için modern eğitimler verilmektedir ve bu konuda hizmet veren binicilik okullarına olan ilgi de artmıştır. Binicilik okulları; her yaş grubuna hizmet vermektedir ve daha önce at ile tanışmamış pek çok kişiye yardımcı olmaktadır. Sizlerde atları seviyor ve binicilik sporuna ilgi duyuyorsanız; alt kısımda sizlere vereceğimiz bilgileri incelemeyi unutmayınız.

Binicilik Nedir? - Binicilik Nasıl Yapılır?
Binicilik Nedir? – Binicilik Nasıl Yapılır?
TWİTTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!

Binicilik Sporuna Nasıl Başlanır? – Biniciliğe Başlama Rehberi

Binicilik sporuna ve atlara ilgi duyuyor ancak binicilik sporunu yapabileceğinizden emin olamıyorsanız; yaşadığınız şehirde hizmet veren atlı spor kulübü veya at çiftliği gibi tesislere giderek profesyonel, alanında uzman rehberlerden bilgi alabilir, aynı zamanda atlarla tanışarak ilk defa ata binme tecrübesine sahip olabilirsiniz. Binicilik sporu; at ile sizin beraber yapacağınız bir spor olmasından dolayı; profesyonel eğitmenler tarafından başlanmalıdır ve sürdürülmelidir. At güvenliği ve sizin güvenliğiniz her zaman ön planda olmaktadır ve bundan dolayı eğitimleri almadan ve rehber bilgisi almadan at biniciliği yapabilirim demeniz oldukça yanlış bir hareket olacaktır.

Binicilik Sporuna Nasıl Başlanır? - Biniciliğe Başlama Rehberi
Binicilik Sporuna Nasıl Başlanır? – Biniciliğe Başlama Rehberi

At Biniciliği Kaç Yaşında Başlar? – Binicilik Sporuna Kaç Yaşında Başlanır?

At biniciliğine başlama yaşı, biniciliğe başlamak isteyenler tarafından yoğun olarak sorulan bir sorudur. Biniciliğe başlayacak kişiler; 4 yaşından itibaren pony eğitimlerine başlayabilirler. 4 ile 6 yaş arası çocuklar, atları arkadaşları olarak algılayacaklarından dolayı, yıllar boyunca sürecek bir ilgi ve yakın dostluk kuracaklardır. Bu onlar için önemli bir detayları ve atları sevmeleri açısından da büyük fayda sağlar.

Yetişkin bireyler ise; binicilik sporuna başlamaları için herhangi bir yaşta olmaları gerekmez. Sağlıklı yani at biniciliği yapabilecek herhangi bir engelleri bulunmuyor ise; diledikleri yaşta biniciliğe başlayabilirler. Yetişkin bireyler açısından en çok dikkat edilmesi gereken detay, atların taşıma kapasitesidir. Kilo olarak belirli bir standart üzerinde yani “obez” olarak tanımlanabilen sınır üzerinde kiloya sahip olmaları halinde, binicilik sporuna başlayabilmeleri için kendilerine uygun at bulmakta zorluk yaşayabilirler. Bu konuya dikkat ederek, biniciliğe başlamak gerekmektedir.

At Biniciliği Kaç Yaşında Başlar? - Binicilik Sporuna Kaç Yaşında Başlanır?
At Biniciliği Kaç Yaşında Başlar? – Binicilik Sporuna Kaç Yaşında Başlanır?

Binicilik Malzemeleri Nelerdir? – Binicilik İçin Gereken Malzemeler Nelerdir?

Binicilik sporu yaparken, kullanılması gereken malzemeler; at ve insan güvenliği için özel olarak tasarlanır ve piyasaya sürülür. Bu spora özel ürünler olmasından dolayı; diğer sporlarda kullanılan malzemeler ile eşit tutulamaz. Her spor dalında olduğu gibi, doğru ekipman kullanılması; kaza ve sakatlık gibi durumlardan koruyacaktır. Peki binicilik için gereken malzemeler nelerdir? Binicilik malzemeleri nelerdir? İşte gelin detayları yakından inceleyelim.

  • Binicilik Pantolonu: Binicilik pantolonu modelleri; esnek yapıya sahip olmaktadır ve at üzerinde rahat hareket etmeye yardımcı olur. Binicilik pantolonu modelleri, belirli bölgelerinde yer alan farklı kumaşlar sayesinde kaymazlık sağlayacaktır. Güçlendirilen dikişler de sürtünme ve yıpranma gibi durumlarda dayanıklıdır. Erkek, kadın ve çocuk biniciler için farklı özellikler ve modellerde üretilen binicilik pantolonu modelleri, biniciliğin en temel ekipmanları arasında yer almaktadır.
  • Binicilik Togu: Tog, at binilmesi esnasında kullanılan kaska verilen isim olarak bilinir. Diğer spor türlerinde olduğu gibi; togun ana amacı; düşme durumlarında baş bölgesini kurumaktır. Darbelere karşı koruyuculuğu olması gerekmektedir. Binicilik togu modelleri; darbelere karşı koruyuculuğa sahip uluslararası sertifikasyon kurumlarında belgelenmelidir. Binicilik togu; hava alabilmeli, sıklığı ayarlanabilir özelliğe sahip olan 4 noktalı emniyet kayışı sayesinde; başı sıkıca kavrayarak güvenlik sağlamalıdır.
  • Binicilik Eldiveni: Atın dizginlerini rahatça tutabilmeniz için tasarlanan binicilik eldiveni modelleri; at biniciliğinin önemli bir parçasıdır. Sentetik ve deri malzemelerden üretilen binicilik eldiveni modelleri; dizginleri rahatça kavramak için önceden şekillendirilmektedir ve farklı bölgelerinde çeşitli bileşenler kullanılarak kayma özelliği yükseltilmiş olmalıd ır.
  • Binicilik Mini Çepsi: At ve eyer kaynaklı sürtünmelerin önüne geçmek için; binicilik botları üzerine giyilen koruyucu aparatlara binicilik mini çepsi denilmektedir. Binicilik çepsi modelleri; hava alır yapıya sahip olmalı ve hafif malzemelerden üretilmektedir. Binicinin güvenliğini ve konforunu sağlamalıdır. Sentetik versiyonları ile beraber; günlük kullanım ve eğitim için, deri olanları ise müsabakalarda tercih edilmektedir.
  • Binici Botu Ve Çizmesi: Konçlu binici çizmesi modelleri; güvenli ve rahat bir biniş yapmanıza yardımcı olmaktadır. Kaymaz tabanı ve topuğu sayesinde; kayma yapmaz. Yan alanlarda yer alan elastik malzemeler; atınızı rahatsız etmeyecek ve baldırlarınıza uyum sağlayacaktır. Binicilik çizmesi almak istemeyenler; yarım binici botları da tercih edebilirler. Bu durumda; binicilik mini çepsi de kullanılarak binici botlarının koruyuculuğu yükseltilmektedir.
Binicilik Malzemeleri Nelerdir? - Binicilik İçin Gereken Malzemeler Nelerdir?
Binicilik Malzemeleri Nelerdir? – Binicilik İçin Gereken Malzemeler Nelerdir?

EDİTÖR NOTU

Daha önce at biniciliği yaptınız mı? At binicliği için hangi bölgelerde yer alan çiftlikleri veya hayvanat bahçelerini tercih ettiniz? Deneyimlerinizi YORUM GÖNDER ekranı üzerinden binicilik nedir ya da iletisim@kampyerleri.org mail adresi üzerinden bekliyoruz. Doğa ile kalın. Sevgiyle kalın…


Fırsat Ürünleri

Stanley Adventure Travel Mug 0.47L (%40 İNDİRİMLİ)
İçeceklerinizi saatlerce sıcak veya soğuk tutacak, kolay temizlenebilen Stanley termoslardaki kampanya sizi bekliyor.
Detaylara bak
Joystar Katlanır Kamp Plaj ve Balıkçı Sandalyesi (%35 İNDİRİMLİ)
Taşıma çantasıyla birlikte kolay taşınabilirliği sayesinde pek çok dış alan aktivitesinde yanınızda götürebileceğiniz bir eşyadır. Piknik, plaj, kamp, balkon ve terasa uygundur.
Detaylara bak

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.