Aralık 29, 2022

Ayder Yaylası’nda Akülü Araba Dönemi Başlıyor

Ayder Yaylası'nda Akülü Araba Dönemi Başlıyor

Ülkemizin en çok ziyaret edilen bölgelerinden Ayder Yaylası’nda akülü araba dönemi başlıyor. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Ayder Yaylası’na inşa edilecek otopark ile Ayder Yaylası’nda sadece akülü arabalar ile gezileceği ifade edildi. İşte tüm detaylar.

ÇAMLIHEMŞİN BUNGALOV EVLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

ÇAMLIHEMŞİN KAMP YERLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Ayder Yaylası’nda Akülü Araba Dönemi Başlıyor

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Ayder Yaylası‘na yapılacak olan otopark sayesinde yaylada sadece akülü arabalarla gezilecek.

Dünyaca ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası’nda 71 bin metrekare alanda yapılan bin 650 araçlık kapasitesi olan otopark, yaylanın girişindeki dağ yamacında inşa ediliyor. Üzeri tamamen çimle kaplı olacak olan otopark hizmete girdiğinde dışarıdan görülmeyecek. Yaylaya gitmek isteyenlerin aracını bu otoparkta bırakması hedeflenirken vatandaşlar yayla merkezine akülü arabalarla ulaşacak.

Ayder Yaylası'nda Akülü Araba Dönemi Başlıyor
Ayder Yaylası’nda Akülü Araba Dönemi Başlıyor

Ayder Yaylası’nda Araç Parkına İzin Verilmeyecek Otopark Devreye Girecek

Yapılacak otopark hakkında bilgi veren Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu konu ile ilgili yaptığı açıklamasında;

“Ayder günlük 25 bin mobil insanın ziyaret ettiği bir bölgedir. Günlük bin ila bin 500 aracın aynı anda gelebildiği bir bölge. Turizm merkezi olan Ayder’i atıl hale getiren araç egzozu ve kirliliğinden kurtarmak için bir otoparka gerek duyuldu. Ayder’in en büyük sorunu otopark sıkıntısıydı. Burada Ayder’e geçişte, Milli Parklar ve yaylar var. Bu bölgelere transit geçişlerin haricinde, Ayder’de herhangi bir araç parkı oluşmayacak.

Araçları direkt olarak otoparka alacağız. Otoparka park eden araçta kaç kişi varsa onlara kart verilecek. Otopark ile birlikte Ayder ile Galer Düzü dediğimiz alanda yayaların serbestçe dolaşabildiği bir alan olmuş olacak. Ayder araçlardan arındırılarak yayalara terk ediliyor. Vatandaşlar, verilen kartlarla uzun mesafelerde akülü arabalarla ücretsiz şekilde dolaşabilecek. İnşaatı devam eden otoparkın bin 650 araç kapasitesi olacak. Ayder’in en yoğun zamanını hesap ederek bu kapasiteye ulaştık. Otoparkın 5 ay sonra bitirilmesini planlıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Ayder Yaylası'nda Araç Parkına İzin Verilmeyecek Otopark Devreye Girecek
Ayder Yaylası’nda Araç Parkına İzin Verilmeyecek Otopark Devreye Girecek
TWİTTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!

İNDİRİM, ETKİNLİK VE HEDİYELER İÇİN ÜCRETSİZ ABONE OL!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.