Amasra’da Gezilecek Yerler ve Amasra Gezi Rehberi3 Temmuz’da çıktığımız kamp maceramızı ara sıra tarihi ve güzel yerleri gezerek şenlendirdik. Amasra’yı yaklaşık olarak 3-4 saatte gezdik. Amasra’da gezilecek yerler listesi ve Amasra gezi rehberi başlıklı yazımı sizler için kaleme aldım. Amasra için bir tanımlama yapacak olursam; 3000 yıllık tarihiyle Bartın’ın içinde kendi egemenliğini ilan etmiş muhteşem bir şehir diyebilirim. Gerek el sanatları, gerekse mutfağıyla diğer turistik beldelerden kendini soyutlayan Amasra, mutlaka görülmesi gereken yerlerin başına yer alıyor. Amasra’da konaklamak için birçok pansiyon, apart ve otel bulunuyor. Ayrıca Amasra’da kamp yapmak isterseniz plajları tercih edebilirsiniz.

İnkumu, Güzelcehisar ve Mugada kamp alanlarıyla ilgili yazımı okumak için TIKLAYIN

Amasra Ne Zaman Gezilmeli

Biz Amasra’yı Temmuz ayında ziyaret etsek de gezmek için en ideal ayların Mart,Nisan ve Mayıs ayları olduğunu öğrendik. İlkbaharda Amasra’yı ziyaret edin ve taze tutulmuş balıklardan yemeyi unutmayın. Amasra, balıkçılığıyla da kendini ispat etmiş turistik ilçelerin başında yer almaktadır. Ayrıca Amasra’ya yakın yerlerde bulunan plajlarda denize girmek içinse Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını tercih edebilirsiniz.

Amasra’ya Nasıl Gidilir

Amasra’ya minibüs – otobüsle gelmek için Bartın Otogarı’ndan veya Bartın’daki şehir içi hatlardan faydalanabilirsiniz. Biz Kampyerleri.org ekibi olarak Bartın İnkum ve Güzelcehisar’dan otostopla Amasra’ya geldik. Amasra’ya şahsi aracıyla gelmek isteyenler ise ilk olarak Bartın’a gelecek ve ardından Amasra tabelalarını takip ederek ulaşım sağlayacaktır. Amasra haritasında kendinize özel yol tarifi ve rota oluşturabilirsiniz. Amasra gezi rehberi yazım sayesinde kolay bir şekilde gezebileceksiniz.

Amasra’da Gezilecek Yerler

 • Amasra Kalesi: Bizanslılar döneminde inşa edilen Amasra Kalesi, Amasra’da bulunan “Zindan” ve eski yıllarda ada olan Boztepe’de bulunan “Sormagir” olmak üzere 2 kısımdan oluşuyor. Cenevizliler ve Osmanlılar tarafından sık sık onarılarak kullanılan Amasra Kalesi, yerli/yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor. Amasra Kalesi’ne çıkınca muhteşem bir manzarayla karşılaşıyor ve püfür püfür esen rüzgar eşliğinde manzaranın keyfini çıkarıyorsunuz. Amasra Kalesi, Amasra’da gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden birisi.

 • Küçük Kilise – Şapel: Amasra İçkale kısmında bulunan ve eski bir küçük kilise iken 15. yüzyılda mescide dönüştürülen kilise, 9. yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa edilmiştir.

 • Fatih Camii: Amasra Kalesi’nde 9. yüzyılda Bizanslılar tarafından yapılan kilise, Fatih Sultan Mehmet’in fethi esnasında camiye dönüştürülmüş ve günümüzde de kullanılmaktadır.
 • Amasra Kemere Köprüsü: Amasra Kalesi’nin bulunduğu Sormagir mahallesiyle Boztepe – Zindan mahallelerini birbirine bağlayan tarihi köprüdür. Kemere Köprüsü Roma dönemine aittir. Amasra’da gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken Amasra Kemere Köprüsü’nde fotoğraf çekinmeden ve kahvenizi yudumlamadan ayrılmayın. 2000’li yılların başında Kemere Köprüsü’nün altı çakıl taşlarıyla kapalıymış. Kapalı olan köprü altında o yıllarda balıkçı tekneleri tamir ediliyormuş. Çakıl taşlarının temizlenmesiyle köprünün altı tekne turlarına açılmış ve turistik değer artmış.
 • Tarihi Çekiciler Çarşısı: Amasra Kalesi ve Kemere Köprüsü ziyaretinin ardından Çekiciler Çarşısı’nı ziyaret ederek el işçiliği tel kırma ve ahşap işçiliği hediyelik ürünlerden alabilirsiniz.
 • Amasra Müzesi: 1955 yılında inşa edilen müze 1982 yılında genişletilmiş. Amasra Müzesi’nde arkeolojik ve etnografik eserleri inceleyebilirsiniz. Müzenin 2 arkeolojik eserler kısmı ve 2 etnografik eserler kısmı vardır. Arkeolojik eserler kısmında Helenistik, Roma, Bizans ve Ceneviz dönemlerine ait eserleri incelemek mümkündür. Osmanlı dönemine ait eserler ise etnografik eserler bölümünde yer almaktadır.
 • Kuş Kayası Yol Anıtı: Amasra gezinizde yorulduysanız Kuş Kayası Yol Anıtı’na uğrayarak yorgunluğunuzu burada atabilirsiniz. Gömü Köyü Yolu üzerinde bulunan Kuşkayası Yol Anıtı, Roma döneminde Anadolu’da yapılmış tek yol anıtıymış. M.S. 41-54 yıllarında İmparator Tiberus Germanious Claudius zamanında ömür boyu Pontus Valiliği’ne atanan Gaius Julius Aguila tarafından yaptırılmış. “Orta Kabartma” tekniğiyle oyulan eser, tamamlandıktan sonra uzun süre Romalı askerlerin dinlendiği ve su ihtiyaçlarını giderdiği bir alan olarak kullanılmış.

 • Cenova Şatosu: Büyük Liman’da yer alan basamakları tırmanarak ulaşılan şatoda eskiden egemen olmuş ailelerin armalarıyla karşılaşıyorsunuz. Şatonun ön kısmından Amasra manzarasını izleyebilirsiniz.
 • Amasra Plajı: Amasra’da denize girmek için Büyük Liman ve Küçük Liman’ı tercih edebilirsiniz. Ayrıca Amasra yakınlarında; Çakraz, Bozköy, Akkonaki, İnkumu, Güzelcehisar ve Mugada plajlarını da tercih edebilirsiniz.

 • Tavşan Adası: Kemere Köprüsü’nün hemen karşısında bulunan Tavşan Adası görenleri adeta büyülüyor. Adanın kuzeyinde 70 metre uzunluğunda bir mağara bulunurken bir de manastır kalıntılarına rastlanmış. Günümüzde adaya tekne turlarıyla veya yüzerek geçebilirsiniz.
 • Direkli Kaya: Günümüzde Amasra’da Küçük Liman içerisinde bulunan Direkli kaya; Cenevizliler döneminde denizi aydınlatmak ve gözetlemek için yapılmış. Amasra’da gün batımını izleyebileceğiniz en iyi yerlerden birisi Direkli kaya olarak biliniyor.
 • Ağlayan Ağaç: Yaklaşık olarak 300-350 yaşında olduğu tahmin edilen selvi ağacının denizden ve havadan aldığı nemi yapraklarıyla dışarıya bırakması sonucu gelişen olayı yerli halk ağlama diye isimlendirmiş. Ağlayan ağaç Boztepe’de yer alıyor ve kiraladığınız dürbünlerle Tavşan Adası’nı izleyebiliyorsunuz.


TAVSİYELERİMİZ

Kiralık Karavan ve Karavan Kiralama Hizmeti Arayanlara: ShantiGo

Kiralık Karavan ve Karavan Kiralama Hizmeti Arayanlara: ShantiGo

İstanbul'da karavan kiralama hizmeti veren kiralık karavan firması ShantiGo sizleri bekliyor. Güvenli bir karavan kiralama için göz atın.

2 yorumlar

 1. Avatar

  Kurban bayramında Amasra esnafı her şeyi 2 katı fiyata satıyordu. Antalya muğla daha cazip

 2. Avatar

  Harika paylaşım… Bir bakmak isterseniz, bu da benim gözümden Amasra: https://yollarbenimumudum.com/amasra-gezisi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.