Acelle Yaylası Kamp Alanı – Akyazı Sakarya

Acelle Yaylası Kamp Alanı - Akyazı Sakarya


Sakarya kamp alanları arasında bulunan Akyazı Acelle Yaylası kamp alanı ile ilgili deneyimlerini yazan Kampyeri keşif ekibimiz Gürcan Demirtaş’a teşekkür ediyoruz. Acelle Yaylası’nda kamp yapılır mı, Acelle Yaylası yol tarifi gibi konularda merak ettiğiniz tüm detayları blogumuzdan okuyabileceksiniz.

Sakarya Yaylaları

Sakarya’da bilinen yaklaşık 28 yayla vardır. Bunlardan bazıları; İnönü, Soğucak, Davlumbaz, Çiğdem, Sultanpınar, Dikmen, Pürenli ve tabiki Acelle Yaylası’dır. Sakarya ili Karadeniz Bölgesi’nde kalması itibariyle Doğu Karadeniz doğa oluşumundan hiçbir farkı yoktur. Trabzon’daki çoğu yayla ile Sakarya’daki yaylaların doğal oluşum ve manzara algıları aynıdır. Doğu Karadeniz’e gidene kadar önce bir Sakarya Yaylalarını denemek lazım.

TÜRKİYE KAMP ALANLARI HARİTASI İÇİN TIKLAYIN

Acelle Yaylası Kamp Fotoğrafı
Acelle Yaylası Kamp Fotoğrafı

Acelle Yaylası Hakkında

Yaylanın içinde büyük bir gölet bulunuyor. Gölet aslında yapay bir gölet. Akarsuyun önüne baraj yapılarak kapatılıp gölet oluşturulmuş. İyiki de oluşturulmuş. Gerçekten yaylayı eşsiz kılan bence bu gölet. Yaylanın sakinleri çok. Hemen hepsi de yıllar önce Trabzon Şalpazarı’ndan göçüp gelme. Bu arada ben de Şalpazarlıyım. Yayla evlerinin bazıları taş ev, bazıları betonarme olarak yapılmış. Odun ve depolama alanı olarak kullandıkları mekanlar bizim Trabzon’da serender dediğimiz tarzda yapılmış. Köyün iki tane camisi var. Eğer ki yayla sezonu açıldığında gittiğinizde şanslısınız. Tuvalet açık ve hatta tuvaletlerin içinde duş var. Yaylada insan bulabiliyorsunuz. Yaylada elektrik imkanı oluyor.

Biz ilk kampımızı 2019 Nisan ayında yapmıştık. Yayla sezonu açık değildi. Gece sadece yanan ateşin ışığı vardı. Eylül ayında gittiğimizde yaylada insan ve kampçılar da vardı. Hava açık olduğu zaman orasının demeyin keyfine. Biz arabayla keşfe çıktığımızda yolda bir amca ile karşılaştık. Amcaya buralarda Karagöl Yaylası varmış. Yakınmış nasıl gideceğiz diye sorduğumuzda Sultanpınarı bilmem de en güzel yayla Acelle demişti. Bence çok da haklıydı. Özellikle yaylanın festival yapılan bir bölgesi var. O bölgenin göle doğru sokulan bir burnu var. Bizim kamp alanımız orası. Her yere hakim oluyorsunuz. Yayla sanki sizin. Bu arada her sene Temmuz aylarında Karadenizlilerin Kadırga festivali oluyor burada. Bilinen bir yer o yüzden.

Sülüklü Göl Kamp Alanı İçin Tıklayın

Acelle Yaylası Kamp
Acelle Yaylası Kamp

Acelle Yaylası’na Ulaşım – Nasıl Gidilir?

Ulaşım olarak İstanbul’da yaşıyorsanız 187 km mesafede ve yaklaşık 3 saatlik bir yol katediyorsunuz. İstanbul istikametinden çıktıktan sonra İstanbul-Ankara otoyolundan giderek Akyazı çıkışına kadar otoyoldan ilerliyorsunuz. Akyazı çıkışından çıktıktan sonra Akyazı istkametinde 25 km kadar devam ediyorsunuz. Hanyatak Köyü diye zaten tabela verecektir. Ondan sonra zirveye doğru tırmanıyorsunuz. Yaklaşık 45 km kadar gideceksiniz. Acelle Yaylası Hanyatak Köyü’ne bağlıdır. Köyün içinden geçtikten sonra zaten çok yolunuz kalmıyor. Yol asfalt yoldan stabilize yola dönüyor. Ama normal hususi taksi çıkamayacak durumda değil. Yaylayı yukarıdan gören virajlara yaklaştıkça durup resim çektirmek istiyorsunuz. Manzara bir harika.

Acelle Yaylası Kamp Hatırası
Acelle Yaylası Kamp Hatırası

Acelle Yaylası’nda  Konaklama

Acelle Yaylası’nda konaklama tesisi yok. Yayla evleri ve kampçılar olarak çadırlarınızla siz varsınız. Çadır kurabileceğiniz alan çok. Her yeri ayrı güzel. Az önce de bahsetmiştim. Bizim yerimiz festivalin yapıldığı, göletin içine giren burun kısmı.

Acelle Yaylası'nda Konaklama
Acelle Yaylası’nda Konaklama

Acelle Yaylası’nda Neler Yapılır?

Yaylada genel olarak yapılacak etkinlik trekking ve balık tutma. Biz balık tutma olayına girmedik genelde gölün etrafında mutlaka bir tur atıp hareket ediyoruz. Son gittiğimizde yakınlarındaki yaylaları ziyaret ettik. Karagöl Yaylası ile Yanık Yaylası çok yakın oraya. Gücünüze güveniyorsanız yürüyerek de gidebilirsiniz. Ama biz güvenemediğimiz için araba ile gidip geldik. Karagöl Yaylası da küçük bir yayla ve ufak göleti var. Acelle’den sonra inanın hiç tat vermedi.

KAMP EKİPMANLARI LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN

Acelle Yaylasın'da Otlayan İnekler
Acelle Yaylasın’da Otlayan İnekler

Acelle Yaylası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Kamp alanı ücretli mi, ücretsiz mi?
  Kamp alanı ücretsiz.
 • Bölgede işletme veya tesis var mı?
  Yaylada yok ancak 10 km kadar geri köye dönerseniz odun, yumurta, ekmek bulabilirsiniz.
 • Tuvalet ve duş var mı?
  Yayla sezonunda (Mayıs-Haziran) giderseniz var.
 • İçme suyu veya çeşme var mı?
  Festival alanının ve yaylanın içinde çeşmeler var.
 • Elektrik var mı?
  Sezonunda giderseniz var.
 • Otopark var mı?
  Otopark yok ama aracı istediğiniz yere çekebilirsiniz.
 • Telefon çekiyor mu?
  Telefon sezon açıldığında elektrik olduğunda çekiyor.
 • Bölgede yabani hayvan var mı?
  Nisan ayında gittiğimizde ayı izine rastlamıştık. Ayrıca gece çakal uğultularını sık duyuyorsunuz.
 • Ateş yakılıyor mu, odun var mı?
  Ateş yakılıyor. Ormandan kuru odunları toplayabilirsiniz. Onu da yapamazsanız, köye inin size odun satanlar olacaktır.
 • Büfe veya market var mı?
  Hanyatak Köyü’nün içinde bir bakkal var. Amca bakkalın üst katında yaşıyor. Çok fazla ürün yok. Amcayı bulabilirseniz alışveriş yaparsınız.
 • Deniz kampı mı, orman kampı mı, göl kampı, akarsu kampı mı?
  Orman-göl kampı karışımı diyebilirim.

GÜRCAN DEMİRTAŞ INSTAGRAM HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

Acelle Yaylası Kamp Alanı – Akyazı Sakarya blogumuzu okuduğunuz için teşekkür ediyoruz. Sakarya kamp alanları ile ilgili yeni bloglarımızı okumak için bize takipte kalınız. Acelle Yaylası ile ilgili eklemek istediklerinizi YORUM GÖNDER kısmından göndermeyi unutmayınız. Doğayla ve sağlıcakla kalın.


TAVSİYELERİMİZ

Bodrum Gümüşlük Gezi Rehberi - Gümüşlük'te Ne Yenir

Bodrum Gümüşlük Gezi Rehberi – Gümüşlük’te Ne Yenir

Bodrum Gümüşlük gezi rehberi blogumuzda Gümüşlük'te gezilecek yerler, Gümüşlük'te ne yenir gibi tüm konular hakkında bilgi edinebileceksiniz.

2 yorumlar

 1. Avatar

  değerli paylaşım için teşekkürler, Akyazı’ya çok kere gitmiştim ama buradan haberim yoktu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.