Paylaş

Sülüklü Göl, doğa tutkunlarının ve doğa sporcularının mutlaka görmesi gereken muhteşem göllerden birisi olarak biliniyor. Sülüklü Göl, Sakarya ve Bolu illerinin sınırında bulunuyor ve her yıl binlerce gezgin tarafından ziyaret ediliyor. Sülüklü Göl’e balık tutmak ve yüzmek için gelmek isterseniz burada avlanmanın ve yüzmenin yasak olduğunu göreceksiniz. Sülüklü Göl Tabiat Parkı’nda içme suyu, yakacak odun ve tuvalet sorunu yok. Sülüklü Göl kamp alanı olarak kullanılabiliyor. Ailenizle veya arkadaşlarınızla Sülüklü Göl’de kamp yapabilirsiniz. Ayrıca Sülüklü Göl’de telefon bazı bölgelerde çekmiyor.

SÜLÜKLÜ GÖL HAKKINDA GENEL BİLGİ

Sülüklü Göl, 314 yıl önce yani 1703 yılında heyelan sonucunda oluşmuştur. Tavşansuyu Deresi’ne heyelan düşmesiyle oluşan tektonik hareketler sonucunda toprak alan çökmüş ve Sülüklü Göl oluşmuştur. Sülüklü Göl 6 hektarlık bir alanda yer almaktadır. Göle adını veren sülükler; insanların bilinçsizce göle attığı balıklar tarafından yenildiği için günümüzde görülmüyor.

SÜLÜKLÜ GÖL’E NASIL GİDİLİR?

Sülüklü Göl, Bolu’nun Mudurnu ilçesine 50 km. uzaklıktadır. Mudurnu – Akyazı yoluna 9 km. mesafede bulunan göle ulaşmak için ilk olarak Dokurcun yönüne devam edilir ve 3-4 km. sonra Tavşansuyu mekiinde Sülüklü Göl yönüne dönülür ve stabilize yoldan 9 kilometre seyir edilerek ulaşım sağlanır. Aracınızın navigasyonuna Sülüklü Göl yazarak kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca otostopla gelmek isteyen arkadaşlar ise Ankara’dan Mudurnu’ya kadar otostop çekerek, İstanbul’dan ise Akyazı’ya kadar otostop çekerek Sülüklü Göl’e kadar varabilir.

Sülüklü Göl yol tarifi haritasına aşağıdan erişebilirsiniz.

SÜLÜKLÜ GÖL KAMP MACERASI

Biz Kampyerleri.org olarak her zamanki gibi otostopla Mudurnu’ya kadar geldik ve buradan da Sülüklü Göl’e kadar otostopla vardık. İki gün kamp yaptık, geceleri biraz soğuk oluyor, dört mevsim çadırınızı ve -5 veya -10 tulumunuzu yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Sülüklü Göl’e gelmişken Çubukköy’de bulunan Çubuk Gölü Tabiat Parkı’nı ve Akyokuş’ta bulunan Karamurat Gölü’ne görebilirsiniz.

SÜLÜKLÜ GÖL’DE YAPILABİLECEK ETKİNLİKLER

 • Ormanın içlerinde doğa yürüyüşü yapmak
 • Dağ bisikleti sürmek
 • ATV veya 4×4 ile offroad yapmak
 • Gece yıldızları saymak ve gökyüzünü seyretmek
 • Etrafa rahatsızlık vermeyecek şekilde enstrüman çalmak ve şarkı söylemek.

Sülüklü Göl, videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

18 YORUMLAR

  • Merhabalar Oğuz. Sülüklü Göl kamp alanında ateş yakmak serbest. İstediğiniz yerde ateş yakabilirsiniz fakat dikkat etmeniz durum daha önce ateş yakılmış yerde ateş yakmanızı tavsiye ederiz. Çünkü ilk defa ateş yakılan bir zeminde en az 3 yıl bitki bitmiyor bilginiz olsun.

 1. Kontrollü bir kamp alanından mı söz ediyoruz yoksa direkt doğaya angaje olduğunuz güvenliğin Allah kerim olduğu bir yer mi? Ayrıca araç ile rahat ulaşılabilecek bir yer mi? Teşekkürler.

  • Evren Bey merhabalar. Sülüklü Göl’de camping alanı yok. İstediğiniz yerde kamp kurabiliyorsunuz bir işletme mantığı yok yani. Güvenliği kendiniz sağlamalısınız. Her araçla ulaşabilirsiniz. Aracı olmayanlar otostopla zor şekilde ulaşabilir.

  • Sülüklü Göl kamp alanı oldukça nemli. Pek rüzgar olmuyor ama orman içinde olmanızı tavsiye ederim, rüzgar ve gölün soğuğundan korunmuş olursunuz. Bu mevsimlerde oldukça soğuk olacaktır kışlık uyku tulumu ve montlarınızı götürmeyi unutmayın.

 2. Merhaba, 2 yaşında bebeğim ve eşimle bu bölgeye kamp için gelmek istiyoruz. Soğuk ve diğer ihtiyaçlar gözümde büyümüyor. Yalnızca endişem güvenlik sorunu. Sizce cumartesi gittiğimizde ortalama bir kamp çadırı sayısı ne olur? Kamp yapanlarının sayısının çokluğu en azından güven hissi verebilir. Bi fikriniz var mı? Bu aylarda haftasonlarını tercih ediliyor mu çoğunluk tarafından? Yoksa daha güvenilir bir işletme tarafından yönetilen bir kamp alanı önerebilir misiniz? İstanbuldan gelmeyi düşünüyoruz, şimdiden teşekkürler.

  • Kadriye Hanım merhabalar. Sülüklü Göl kamp alanı sonbaharda genel olarak haftasonu birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Göl kenarına yakın yerleri tercih ederseniz birçok doğa severle aynı ortamda gönül rahatlığıyla kamp yapabilirsiniz. Çok orman içlerine gitmemenizi tavsiye ederim. Doğayla kalın…

 3. Merhaba. Bu cuma Sülüklü Göle tek başıma kamp atmaya gideceğim. Tek başıma gittiğim kamplardan aşırı keyif alırım. Bir forumda görmüştüm biri orada ayıyla karşılaşmış. İnsan tereddütte kalıyor ayı çok var mıdır? ve karşımıza çıkma olasılığı nedir? Kamp alanına iner mi yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.