Yanışlı Mağarası Kamp Alanı – Gülnar Mersin

Yanışlı Mağarası Kamp Alanı - Gülnar Mersin


Kampyeri keşif ekibimizden Samet Solunoğlu, Mersin kamp alanları arasında bulunan Yanışlı Mağarası kamp alanı ile ilgili deneyimlerini Kampyerleri.org okurları için yazdı. “Yanışlı Mağarası’nda kamp yapmak serbest mi, Yanışlı sahilinde kamp yapılıyor mu?” gibi soruların yanıtlarını Yanışlı Mağarası kamp alanı blogumuzda bulabileceksiniz. Şimdiden iyi okumalar… Not: Blogumuzdaki tüm fotoğraflar Samet Solunoğlu’na aittir. Lütfen izinsiz kullanmayınız.

Yanışlı Mağarası Hakkında

Yanışlı Mağarası adını bulunduğu bölge olan Gülnar ilçesinin Yanışlı kasabasından almaktadır. Mersin ili sınırları içerisinde bulunan bu mağara yerli halk arasında “Mavi Çini Mağarası” olarak da bilinir. Mağaranın içi mavinin ve turkuazın birkaç tonu ile aydınlandığı için bu isim verildiği düşünülmektedir. Her yerde adı geçmeyen ve yerli-yabancı turistler tarafından da bilinmeyen mağara adeta doğal bir güzellik olarak sessiz sakin bir şekilde Yanışlı kıyılarında dalgaları karşılamaktadır. Mağaranın yanında yine küçük bir mağara bulunmakla beraber, insanlar hava koşullarından dolayı asıl mağaraya geçemediğinden dolayı burayı da kullanabilmektedir.

TÜRKİYE KAMP ALANLARI HARİTASI İÇİN TIKLAYIN

Yanışlı Mağarası Hakkında
Yanışlı Mağarası Hakkında

Yanışlı Mağarası’na Ulaşım – Nasıl Gidilir?

Mersin kamp alanları arasında bulunan Yanışlı Mağarası’na ulaşmak belli bir noktadan sonra yürüyüş ile mümkündür. Kara yolu ile Mersin’in en sınır ilçesi olan Anamur’dan 72 km, Mersin merkezden 145 km mesafede bulunur. Her iki istikametten de gelinirse ilk durak mağaranın sol tarafında bulunan Ağaçlı Tesisleri veya sağ tarafında bulunan Ulu Resort Hotel olacaktır.

Aracınızı bırakıp sahil şeridinden yürümeli ve ufak bir tepe tırmanarak ağaçlık patika yoldan geçip mağaraya bakan yamaca ulaşabilirsiniz. Mağaraya iniş için kayalık bölümden aşağı doğru inmeniz lazımdır. Aşağı inince sizi asıl mağaranın yanındaki plaj karşılar. Plajı geçip kayalıkların üstünden ve size çarpan dalgalar arasından asıl mağaraya geçebilirsiniz. Sahil kısmını geçtikten sonra tepe tırmanma, sık ağaçlı patika ve kayalıklardan inme kısmı tehlikeli olabileceğinden bu aşamada sizi uyarmalıyız. En ciddi uyarımız da bölgede rüzgar profilinin sabah ve öğleden sonra çok fazla değişkenlik gösterdiği için Yanışlı Mağarası’na giriş yolu ve çıkış yolunun tehlikeli olmasıdır. Dalgalar kayalara sert bir şekilde vurabilir bu nedenle sert rüzgarlarda mağaraya giriş çıkış yapılmaması gerekir.

Gülnar Kamp Alanı: Yanışlı Mağarası
Gülnar Kamp Alanı: Yanışlı Mağarası

Yanışlı’da Konaklama

Mersin Yanışlı Mağarası’nda konaklama sadece ve sadece kamp usulü olacaktır. Çadırınızı sizi ilk karşılayacak muhteşem sahile, hemen yanındaki küçük mağaraya ya da tüm ihtişamı ile size kucak açan asıl mağaraya kurabilirsiniz. Konaklayacağınız süre içinde konum itibariyle yaz-kış geceleri serin olacağından Yanışlı Mağarası’na çadır kurmak daha verimli olacaktır. Amacınız sadece birkaç defa gelip görmekse, Yanışlı kasabasında bulunan Ulu Resort Hotel’de de konaklamayı tercih edebilirsiniz.

İLK DEFA KAMP YAPACAKLARA TAVSİYELER – TIKLAYINIZ

Yanışlı Mağarası Sahil Fotoğrafı
Yanışlı Mağarası Sahil Fotoğrafı

Yanışlı’da Neler Yapılır?

Yanışlı Mağarası diğer kamp alanları arasında görselliği mükemmel olan ama kısıtlı alana sahip bir kamp alanıdır. Ulaşım biraz zorlu olduğu için kampınız esnasında mağara bölgesinden çıkıp gezebileceğiniz bir alternatif zordur. Yanışlı Mağarası tam bir dinginlik, huzur ve şayet kalabalık iseniz uzun süre birlikte oturup vakit geçirebileceğiniz bir alandır.

Trafik ve şehir gürültüsünden uzak, kulağınızda sadece dalga sesleri ile yapılabilecek en güzel kendinizi bu ahenge bırakmak ve huzurlu vakit geçirmektir.

Yanışlı Mağarası Drone Fotoğrafları
Yanışlı Mağarası Drone Fotoğrafları

Yanışlı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 

 • Kamp alanı ücretli mi, ücretsiz mi?
  Kamp alanı tamamen ücretsizdir.
 • Bölgede işletme veya tesis var mı?
  Kamp alanı müsait olmadığı için herhangi bir işletme yoktur. Bölgede mağara yanındaki en büyük iki tesis Ağaçlı Dinlenme Tesisleri ve Ulu Resort Hotel’dir. Ağaçlı Dinlenme Tesisleri’nin içinde market, wc, benzin istasyonu ve restoran vardır. Ulu Resort Hotel ise konaklamak için standart otel tarzındadır.
 • Tuvalet ve duş var mı?
  Bölgede tuvalet veya duş bulunmamaktadır.
 • İçme suyu veya çeşme var mı?
  İçme suyu ve çeşme bulunmamaktadır.
 • Elektrik var mı?
  Elektrik bulunmamaktadır.
 • Otopark var mı?
  Kamp alanına yaklaşık yürüyüş ile ulaşıldığından aracınızı bölge yakınındaki tesislerin otoparkına koymanız gerekmektedir. Zaman zaman işletme sahil yoluna açılan ve sürekli kapalı olan kapıyı açmaktadır. Böylece aracınızı mağaraya daha yakın bir konuma park edebilirsiniz. Ama bölge çok ıssız olacağından otoparka park edip yürümeniz soyulma riskini azaltabilir.
 • Telefon çekiyor mu?
  Mağara içinde telefon çekmiyor. Ama mağara dışına çıktığınız zaman telefonunuzu kullanabilirsiniz.
 • Bölgede yabani hayvan var mı?
  Issız bir bölge olduğundan bölgede yırtıcı kuşlar ve diğer yabani hayvan olma olasılığı vardır. Ama mağara tarafına indikleri hiç görülmemiştir.
 • Ateş yakılıyor mu, odun var mı?
  Mağara içinde en keyiflisi tam ortasında büyük bir ateş yakarak etrafında vakit geçirmektir. Ateş yakmak serbesttir, etraf ağaçlıktır ve odun rahatlıkla bulunabilir (tabi ki doğaya zarar vermeden). Ama mağaraya indikten sonra özellikle kayalıklardan sahil tarafına geçiş ve yine kayalıklardan yukarı çıkış zor olduğundan odun istifini erkenden ve yeterli miktarda yapmak gerekir. Unutmayın ki hava karardıktan sonra mağaradan adım atamazsınız.
 • Büfe veya market var mı?
  Büfe veya market yoktur. En yakın market Ağaçlı Tesisleri’nin içindedir ve her an bir şey lazım olsa gidip alabileceğiniz bir konumda olmayacaksınız. Bu nedenle bu tür ihtiyaçları erkenden ve yeterli miktarda tedarik etmeniz lazımdır.
 • Deniz kampı mı, orman kampı mı, göl kampı, akarsu kampı mı?
  Tamamıyla bir deniz kampı olacaktır.

SAMET SOLUNOĞLU INSTAGRAM HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA

Mersin Kamp Alanları blogumuz arasında bulunan Yanışlı Mağarası Kamp Alanı ile ilgili blogumuzu yazan Samet Solunoğlu’ya teşekkür ediyoruz. Yanışlı Mağarası ile ilgili eklemek istediklerinizi YORUM GÖNDER kısmından yazmayı unutmayın. Doğayla ve sağlıcakla kalın…


TAVSİYELERİMİZ

Bodrum Gümüşlük Gezi Rehberi - Gümüşlük'te Ne Yenir

Bodrum Gümüşlük Gezi Rehberi – Gümüşlük’te Ne Yenir

Bodrum Gümüşlük gezi rehberi blogumuzda Gümüşlük'te gezilecek yerler, Gümüşlük'te ne yenir gibi tüm konular hakkında bilgi edinebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.