Uçansu Şelalesi Kamp Alanı – Antalya

Uçansu Şelalesi Kamp Alanı - Antalya


Kampyerleri.org keşif ekibinden Gezi Yağmuru; Antalya kamp yerleri arasında bulunan ve doğa severler tarafından sık sık ziyaret edilen Uçansu Şelalesi’nde yaşadığı deneyimleri kaleme aldı. “Uçansu Şelalesi’nde kamp yapılıyor mu, Uçansu Şelalesi’nde kamp yapmak ücretli mi, Uçansu Şelalesi’ne nasıl gidilir?” gibi soruların cevabını Uçansu Şelalesi Kamp Alanı blogumuzda bulabileceksiniz. İşte Gezi Yağmuru’nun Uçansu deneyimleri…

Antalya Uçansu Şelalesi Kamp Rehberi

Bu yazımda Antalya’da kamp yapılacak yerler arasında bulunan harika bir doğal güzelliği anlatacağım. Antalya o kadar sıcak ki biraz olsun serinlemek ve aynı zamanda doğada olmak için yola çıktık. Burası neresi mi?

Uçansu Şelaleri; Aşağı ve Yukarı Uçansu Şelaleri olmak üzere iki adettir. İkisi de farklı noktalarda ve yükseklikleri farklıdır. Üst şelalenin yukarı doğru döküldüğü bölümünde ise Kral Havuzu adıyla adlandırılan doğal bir havuz bulunmaktadır. Aslında biz Kral Havuzu’na gidip orada yüzmek niyetiyle yola çıkmıştık ama yazın sanıldığı gibi şelalenin burada buz gibi suyu yok ve kar sularıyla beslendiği için ne Yukarı Uçansu ne de Kral Havuzu yeterince beslenemiyor. Bize de Aşağı Uçansu Şelalesi’yle yetinmek kaldı. Öyle Aşağı dediğime aldırıp çok aşağılarda yakın olduğunu düşünmeyin. Gerçekten yolu çok kötü belkide 45 dakikada gidilecek yolu 1.5 saate gittik diyebilirim.

Antalya Uçansu Şelalesi Kamp Rehberi
Antalya Uçansu Şelalesi Kamp Rehberi

Uçansu Şelalesi’ne Nasıl Gidilir – Ulaşım

“Uçansu Şelalesi’ne nasıl gidilir ve ulaşımı kolay mı?” bundan bahsedeyim. Antalya’nın Gebiz Beldesi Akçapınar Köyü’nden araçla gidilebiliyor. Uçansu Şelalesi’ne ulaşmak için yol orman yolu ve yer yer bozuk demeyeceğim; az önce belirttiğim gibi yol çok bozuk hatta yer yer düzgün desem daha doğru olur. O yüzden yola çıkmadan önce bir kez daha düşünün. Diğer bir seçenek yerden yüksek veya 4×4 tarzı araçlarla çıkmak ya da safari turlarına katılmak olacaktır.

Her neyse ne diyordum Akçapınar köyüne gelmeden başlayan tabelalar köyden sonra kayboluyor. Köyden sonra ilk şelaleye (bizim gittiğimiz) ulaşmak için yol ayrımlarında daha aktif görülen yollar tercih edilerek biraz da şansa şelaleye ulaşmak mümkün. Bu arada yolda internet çekmediğinden mümkünse gitmeden yol haritası işaretleyip indirin garanti olsun.

Uçansu Şelalesi'ne Nasıl Gidilir?
Uçansu Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Uçansu Şelalesi’nin Korunmaya İhtiyacı Var

Bu kadar olumsuz şeye rağmen niye gidelim dediğinizi duyar gibiyim ama Uçansu Şelalesi’ne gittikten sonra pişman olmuyorsunuz. Çünkü öyle yolların sonu hep güzelliklere çıkar. Aşağı Uçansu Şelalesi’ne vardığınızda yol ikiye ayrılır ve ortada bir kulübe ve tabela sizi karşılayacaktır. Soldan devam etmeniz gerekiyor. Biraz ilerledikten sonra sizi doğal yemyeşil havuzu ile birlikte Uçansu Şelalesi karşılayacak. (Biz serinlemek için yüzdük de keyfini yaşayan anlar) Orada yanmış bir tesis görebilirsiniz. Yanan tesisin sebep olduğu orman yangını izleri ve ziyaretçilerin bıraktığı çöpler! Yaptığı tahribat bu cennet köşe ile ilgili insanın duygularını karmaşıklaştırıyor. Cenneti cehenneme  çevirmede ne yazık ki çok başarılı insanoğlu. Umarım bu anlattığım kötü manzara siz gittiğinizde değişmiş olur. Kötüye değil de iyiye gider.

Girişte yer alan kulübenin sağından devam edildiği zaman Yukarı Uçansu Şelalesi’ne çıkabilirsiniz. Yalnız aracınızı bırakmanız ve yürüyerek gitmeniz gerek.

Uçansu Şelalesi Youtube Videosu

Uçansu Şelalesi, Aziz Paulus Yolu’nda Yer Alıyor

Bir de şu bilgiyi söylemek istiyorum ki; Uçansu Şelaleleri ülkemizdeki önemli yürüyüş yollarından biri olan St. Paul (Aziz Paulus) Yolu’nun 600 km’lik ilk etabının güzergahı üzerinde bulunur.

Uçansu Şelalesi'nde Kamp Yapılabilir Mi? Fotoğraf: https://www.pinterest.co.uk/VedatGoymen/
Uçansu Şelalesi’nde Kamp Yapılabilir Mi?
Fotoğraf: https://www.pinterest.co.uk/VedatGoymen/

Uçansu Şelalesi’nde Kamp Yapılabilir Mi?

Gelelim bir diğer konu olan “Uçansu Şelalesi’nde kamp kurulabilir mi?” sorusuna. Tamamıyla doğal bir alan kurulabilir tabi neden olmasın hem de şelalenin tam karşısındaki ağaçların altına kamp kurabilirsiniz. Uçansu Şelalesi’nde kamp yapmak ücretsiz. Yalnız telefon ara ara çekiyor ve su tatlı su olduğundan su sıkıntısı çekeceğinizi düşünmüyorum. Ben korkmam doğada olmaktan diyenler için inziva alanı diyebilirim.

Dipnot: Küçük bir not buradan döndükten sonra öğrendik ki; Antalya’da bir Uçansu Şelalesi daha varmış ki ulaşımı daha kolay ve herkesin tercih edip gidip fotoğraf çekilip döndüğü bir yer. Anlatması benden tercih sizden.

Uçansu Şelalesi kamp rehberi blogumda tüm deneyimlerimi sizinle paylaştım. Merak ettiğiniz veya eklemek istediğin tüm soruları yorum kısmından veya Instagram’dan bana sorabilirsiniz. Doğayla kalın…

GEZİ YAĞMURU INSTAGRAM HESABIMI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

GEZİ YAĞMURU YOUTUBE KANALIMA ABONE OLMAK İÇİN TIKLAYIN


TAVSİYELERİMİZ

Akyaka Orman Kampı - Muğla

Akyaka Orman Kampı – Muğla

Muğla kamp alanları arasında bulunan Akyaka Orman Kampı ilk defa kamp yapacaklar için güzel bir seçenektir. Akyaka Orman Kampı sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.