Ana Sayfa / Seyahat / Taşyaran Vadisi Gezi Rehberi – Uşak

Taşyaran Vadisi Gezi Rehberi – Uşak
Kamp Yeri keşif ekibinden Ceren Alican; Uşak’ta gezilecek yerler arasında bulunan Taşyaran Vadisi ile ilgili gezi rehberi blogunu kaleme aldı. “Taşyaran Vadisi’nde kamp yapmak serbest mi, Taşyaran Vadisi’nde nereler gezilmeli?” gibi soruların cevabını Kampyerleri.org keşif ekimibizden Ceren Alican’ın Taşyaran Vadisi Gezi Rehberi blogunda bulabileceksiniz. Taşyaran Vadisi hakkında merak edilen tüm detayları aşağıdan okuyabilirsiniz.

Taşyaran Gezi Rehberi

Çok fazla gezginin yolunun düşmediği, gizli bir hazine gibiydi Taşyaran Vadisi. Birkaç yıl önce fotoğrafını ilk gördüğümde “Ne yapıp edip burayı görmeliyim.” dediğimi hatırlıyorum. Rotayı Uşak’a çevirmek ise maalesef çok kolay olmuyor. Ama sırf Taşyaran Vadisi için değer mi derseniz bence değer.

Tabi ki Uşak sadece Taşyaran Vadisi’nden ibaret doğal güzelliklere sahip değil. Fakat bu rehberim sadece Taşyaran Vadisi ile ilgili olacak. Umarım bu doğal kaynağımız yakın zamanda gezginler tarafından hak ettiği değeri görür.

Taşyaran Vadisi Gezi Rehberi

Taşyaran Vadisi Hakkında Bilgi

Anadolu’nun en önemli ve nadir doğal güzelliklerinden birisi Taşyaran Vadisi. Suyun neler yapabileceğine hayranlıkla tanık olabileceğiniz bir coğrafi oluşum. Jeoloji bilimi için de benzerine az rastlanır nitelikte bir açık hava laboratuvarı.

Gediz Havza’sındaki bu ilginç vadi, suyun ve rüzgârın Gnays adı verilen kayaçları yüzyıllar boyu şekillendirmesiyle oluşmuş. Gnays denilen kayaçlar, yerin kilometrelerce altında granit olarak ortaya çıkan ve zaman içinde büyük tektonik hareketler ve aşınmalar sebebiyle yüzeye çıkan bir kayaç türü.

Yakın bir geçmişte vadi, milli park ilan edilmiş. İçerisinde otopark, WC, cafe, piknik alanları, seyir terasları gibi ihtiyaçlara yönelik kullanımlar düzenlenmiş. Henüz kamp yapmak için uygun değil zaten şuan içinde yasak. Fakat yakın zamanda kamp alanı ile ilgili gerekli düzenlemelerin yapılacağını okudum.

Her mevsiminin insana farklı görüntüler sunduğu ile ilgili de bilgiler edindim. Örneğin biz yaz aylarından gittiğimiz için vadinin içerisinden akan İmren Deresi’nde su oldukça azdı, fakat ilkbahar aylarında durum böyle değilmiş. Su hem daha yüksek hem de daha kuvvetli akıyormuş. Kışın ise dere donuyor ve ortaya bambaşka görüntüler çıkarıyormuş. Hangi mevsimde gitmek gerekir derseniz tamamen sizin beklentinize kalmış.

Taşyaran Vadisi Hakkında Bilgi

Taşyaran Vadisi Nerededir?

Taşyaran Vadisi, İzmir-Uşak yolu üzerinde Taşyaran Vadisi Milli Parkı sınırları içerisinde bulunuyor. Uşak merkeze 49 km, İzmir merkeze ise 177 km uzaklıkta.

Taşyaran Vadisi Nerededir?

Taşyaran Vadisi’ne Ulaşım

Ulaşım için ne yazık ki vasıta şart. Şahsi araç yok ise ulaşımı oldukça zor olacaktır. Bildiğim kadarıyla toplu taşıma ile ulaşımı bulunmuyor.

Uşak şehir merkezi tarafından yola çıktığınızda gözünüz Taşyaran Vadisi Milli Parkı tabelalarını çok iyi takip etsin zira milli parkın girişi için karşı şeride geçmeniz gerekiyor. Tabelalar sizi U dönüşü yapabileceğiniz bir yere doğru götürüyor zaten. Ama siz yine de dikkatli olun. Tabelaları kaçırırsanız bir sonraki U dönüşü için çok yol kat etmek zorunda kalabilirsiniz.

Taşyaran Vadisi’nde Neler Yapılır?

Taşyaran Vadisi’nde yapılabilecek şeyler oldukça kısıtlı ama yine de bir gözden geçirmekte fayda var.

  • Vadinin derinliklerine doğru keşfe çıkın: Aşağıdaki fotoğrafta bulunduğum noktadan sonrasında yürüyüş yapabilmek imkansıza yakın. Biz yeterince uygun ayakkabılar giymediğimiz için daha derinlere doğru gitmeyi düşünmedik fakat zor da olsa yapılabiliyor. Vadiye gitmeden bir gece önce Uşaktaki evinde kaldığımız Couchsurfing arkadaşımız bize “Gidebildiğiniz en derin noktasına kadar gidin. Üzerinde yürünebilen taşlar bir yerden sonra bitiyor tırmanmanız gerekir ama en güzel noktaları için derinlere gitmeniz lazım.” şeklinde ufak bir tüyo vermişti. Biz yapamadık ama siz çok çok dikkatli olmak kaydıyla yapın deriz.
  • Seyir teraslarına çıkarak vadiyi yukarıdan da görün: Teraslardan görebileceğiniz manzara da çok kısıtlı ama yine de yukarıdan da fotoğraflamak isteyebilirsiniz.
  • Farklı açılardan fotoğraf kareleri yakalamayı deneyin: Vadinin başına kuracağınız bir tripod, vadi içlerine doğru gitmeyi başarabilirseniz size harika fotoğraf kareleri sağlayacaktır. Taşların konumlarını kullanarak çok değişik perspektifler ve fotoğraf kareleri çıkarabilirsiniz. Tamamen hayal gücünüzün sınırlarına bağlı.
  • Varsa drone uçurarak vadiyi daha detaylı keşfedin: Bizim içimiz gitti fakat drone sahibi olmadığımız için tabi ki yapamadığımız bir aktivite. Fakat biz ordayken Youtube kanalı için drone ile video çekenlerle karşılaştık ve biraz sohbet ettik. Bize Taşyaran’da çektikleri videoları gösterdiler. O gün drone almaya karar verdik.
  • Piknik yapın: Milli park içerisinde piknik için alanlar var. Fakat kalabalık olması ihtimalini göz önünde bulundurarak erken saatte gitmekte fayda var.
Taşyaran Vadisi’nde Neler Yapılır?

Bunlara Dikkat!

  • Vadiye ulaşmak için araziye uyumlu olacak şekilde taş merdivenler yapılmış. İnerken problem yok fakat geri çıkmak zor olabilir. Ortopedik rahatsızlıklar, kalp, tansiyon problemi olanlar dikkat etmeli. Ara ara dinlenebilmeniz için banklar koyulmuş. Kullanmakta fayda var.
  • Vadiye indiğinizde üzerinde bulunacağınız hiçbir zemin düz değil. Yüzey oldukça eğimli. Düz basmadığımı hissedip başım mı dönüyor acaba diye tereddütte düştüğümü hatırlıyorum. O derece eğimli.
  • Dere sularının üzerinden geçtiği taşlar oldukça kaygan. Gnays gibi bir kayacın üzerinden geçen su ile iyice kayganlaşması da oldukça doğal. Kuru bölgelerinde bile bastığım yerlerin yeterince tutuş sağladığından emin olamadığım oldu. Ayakkabı seçiminizi özenli yapın ve derenin ıslattığı yerlere basmamaya özen gösterin. Hele bir de kış aylarında gitmeyi düşünüyorsanız daha da dikkatli olmalısınız.
  • Yaz aylarında ise taşlar güneş ışıkları ile felaket derecede ısınıyor. Üzerlerine oturmadan ya da ayakkabısız basmadan önce iki kez düşünün.

INSTAGRAM HESABIMI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

Taşyaran Vadisi Gezi Rehberi blogumun sonuna geldik. Taşyaran Vadisi ile ilgili merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi yorum kısmından ekleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ani Harabeleri Gezi Rehberi - Kars başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Oylar 0]

Hakkında Ceren Alican

Ceren Alican
Ceren Alican 1991 Adana doğumlu. Çukurova Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümü mezunu. Doğa hayatı ve seyahat etmeyi bir yaşam biçimi haline getirdi. Kampyerleri.org keşif ekibine dahil oldu ve keyifle yazarlık yapıyor.

TAVSİYELERİMİZ

Ayder Yaylası Gezi Rehberi - Çamlıhemşin Rize

Ayder Yaylası Gezi Rehberi – Çamlıhemşin Rize

Karadeniz'de gezilecek yerler arasında bulunan Ayder Yaylası bölgenin en popüler yaylalarından birisidir. Ayder Yaylası gezi rehberi blogumuz yayında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Akismet spam korumasına sahiptir. Art arda gönderilen yorumlar engellenir.