Ana Sayfa / Kamp Yerleri / Suluada Gezi ve Kamp Rehberi – Adrasan Antalya

Suluada Gezi ve Kamp Rehberi – Adrasan Antalya
Kamp Yeri keşif ekibinden Nazlı Hoşel, Antalya Adrasan’da bulunan ve Türkiye’nin Maldivler’i olarak bilinen Suluada deneyimlerini Kampyerleri.org blogu için kaleme aldı. “Suluada’da kamp yapmak serbest mi, Suluada’da çadır kurulabiliyor mu?” gibi soruların cevabını bu blogumuzda bulabilirsiniz. Suluada kamp ve gezi rehberi bloguna eklemek istediklerini aşağıda bulunan yorum kısmından ekleyebilirsiniz.

Türkiye’nin Maldivler’i: Suluada

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bir yerden bahsetmek istiyorum. Antalya Adrasan’da bulunan Suluada sadece tekneyle ulaşım sağlanabilen küçük bir adadır. Türkiye’nin Maldivler’i denme sebebi ise kumunun beyazlığından ve suyunun berraklığından kaynaklanmaktadır. Suluada ismi ise tatlı su kaynağı bulundurmasından dolayı verilmiştir. Antalya’da kamp yapmak için Suluada’yı tercih edebilirsiniz. Suluada kamp ve su sporları yapmak için oldukça idealdir.

Suluada Tekne Turu

Suluada Hakkında Bilgi

Antalya’da kamp ve gezi denilince ilk akla gelenler arasında bulunan Suluada, son yıllarda turkuaz denizi ve beyaz kumundan dolayı çok popüler olmaya başladı. Adeta bir havuz gibi görünen denizi, her çeşit balığa da ev sahipliği yapıyor; biz kalamar yakalamıştık. Sadece denizde değil, ufak bir ada ve yeşillik hiç olmamasına rağmen yukarılarda dağ keçileri görmenizde mümkün. Suluada’da 2 plaj bulunuyor. Adrasan’dan giderken ilk görünen 1. plaj biraz dalgalı, 2. plaj ise adanın biraz daha arkasına doğru kalıyor ve çok sığ. Plajın bazı tarafları taşlı olması nedeniyle deniz ayakkabısı almanızda fayda var. Bir de adanın Akdeniz açıklarına bakan tarafında koy gibi bir yer vardı. Orada tekneden direk atladık ve çok keyif aldık. Tatlı su buradan akıyor. Denildiğine göre şifalı bir suymuş ve bizde tadına baktık baya soğuktu burada denizin tadını çıkartıp bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz. Suluada’da bir de mağara mevcut. Burda deniz turkuazın aksine neredeyse saks mavisi rengine bürünmüş. İçeriden bir tünel gibi görünüyor tekne sadece fotoğraf çekimi için yanaşıyor denize girmek yasak. Çünkü burada fok balıkları yaşıyormuş.

Suluada – Adrasan – Antalya

Suluada’ya Nasıl Gidilir?

Suluada’ya gelebilmek için ilk önce Adrasan sahiline gelmeniz gerekiyor. Tekneyle 15 km mesafede bulunuyor ve ortalama 45 dakika sürüyor. Bir gün önceden tekneden rezervasyon yaptırın. Genellikle sabah 10.30 da hareket ediyorlar. Biz tekne turuna Yusuf Kaptan’la çıkmıştık ve çok memnun kalmıştık. Suluada tekne turu fiyatı ise Ekim 2018’de 60 TL idi. Ayrıca bu fiyata yemek dahildi aralarda çay bisküvi ve meyve ikramları da oldu.

Suluada’da Denize Girmek

Suluada’da Kamp Yapmak Serbest Mi?

Suluada’da kamp yapmak için jandarmadan izin almak gerekiyor. Çadır kurmak için tek uygun alan olarak plaj bulunuyor. Fakat Suluada’da kamp yaparken dikkatli olmakta fayda var. Biz dağdan taş düşme ihtimalinden dolayı ve çok ıssız olmasından dolayı burada kalmadık. Bunun yerine Adrasan’da kamp yaptık. Adrasan sahile geldiğinizde sağdan devam edin ve küçük bir koya denk geleceksiniz; Balıkçı Koyu. Buranın tepesinde bir ağaçlık alan vardı biz kamp için burayı tercih ettik ve bizden başka kamp yapan insanlarda vardı.

Suluada’da Neler Yapılır?

  • Şnorkel ile dalış yapabilirsiniz.
  • Balık tutabilirsiniz.
  • Turkuaz denizde keyif yapabilirsiniz.
  • Şifalı suyundan içebilirsiniz.
  • Mağaranın önünde fotoğraf çekebilirsiniz.
Suluada’da Kalamar Tuttuk

Suluada’ya Ne Zaman Gidilir?

Biz Ekim ayını tercih ettik ve çok doğru bir karar vermişiz. Sadece 2 tekne vardı. Bizim teknemizde 10 kişiydik diğer tekne ise 30 kişi civarındaydı. Ancak yazın bu sayılar 2000’e kadar çıkabiliyormuş. Hal böyle olunca turkuaz denizin rengini de göremeyebilirsiniz. Ekim ayında deniz  soğuk değildi hava da bizden yana olunca çok güzel bir gün geçirdik.

INSTAGRAM HESABIMI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

Suluada Kamp ve Gezi Rehberi blogu hakkında yazacaklarım bu kadar. Suluada Gezi Rehberiyle ilgili merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi yorum kısmından ekleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dama Kamp Alanı: Konforlu Bir Çadır Tatili İçin Erken Rezervasyon Kayıtları Başladı | 3-13 Nisan'da da Açığız başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Oylar 0]

Hakkında Nazlı Hoşel

Nazlı Hoşel
24 yaşındayım. İstanbul'da bir devlet hastanesinde hemşireyim. Nöbetlerin yoğunluğunu kendimi bulabildiğim tek yer olan doğa ile geçirmeyi seviyorum. Keşfetmek ve fotoğraf çekmek en büyük tutkum.

TAVSİYELERİMİZ

Olimpos Kamp Alanları – Olympos Antik Kenti | Antalya

Olimpos kamp alanları listesine göz atarak nerede kamp yapabileceğinizi keşfedebilirsiniz. Olimpos kamp rehberi blogumuz yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Akismet spam korumasına sahiptir. Art arda gönderilen yorumlar engellenir.