Pürenli Yaylası Kamp Rehberi – Düzce
Düzce’de kamp yapılacak yerlerden olan Pürenli Yaylası, doğa severlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. @kampyeri keşif ekibine dahil olan @rotasizkadraj Pürenli Yaylası’nda kamp yaptı ve tecrübelerini sizler için yazdı. Pürenli Yaylası kamp rehberinde bulunan tüm detayları okuyarak siz de güzel bir kamp yapabilirsiniz.

Düzce’nin Gizli Cenneti: Pürenli Yaylası

“Gezgin bir yere varmak için değil, keşfetmek için seyahat eder.” – Ne de güzel söylemiş Goethe. Aslında seyahat etmek bir tutku değil midir? Keşfetme, yeni yerler görme isteği… Hepimizde var olan fakat bir türlü hayata geçiremediğimiz o duygular. Bir doğa manzarası hayal edin; içinde yüksek dağları, uçsuz bucaksız ormanları, derin vadileri, şelaleleri, dereleri, gölleri, yaylaları ve yüzlerce renkli çiçeği barındırsın. İşte yazımda bahsedeceğim, tutkularımızı perçinleyecek o küçük ilhamın kaynağı Pürenli Yaylası.

Düzce sınırları içerisinde, günümüzde pek bilinmeyen doğa harikası bir yer. Gitmeden önce bölge hakkında ufak bir araştırma yapmıştım. Karşıma çıkan her fotoğraf karesinde Karadeniz Bölgesi’nin tipik mimari yapısında inşa edilmiş ahşap evleri ve o evlerin önünde bulunan göl bu güzel manzarayı tamamlıyordu. İşte benim bu bölgeyi tercih etmeme sebep olan bu fotoğraf karesiydi. Köknar ağaçlarının altında iki günlük güzel bir kamp gerçekleştirdim ve hayatımda en keyif aldığım anlardan biriydi.

Pürenli Yaylası’nda Kamp

Pürenli Yaylası Hakkında Bilgi

Düzce ili Gölyaka ilçesine bağlı olan Pürenli Yaylası, Gölyaka’ya 24 km Düzce’ye 28 km mesafede olup rakımı 1400 m’dir.  Düzce, coğrafik konumu ve jeomorfolojik yapısı nedeniyle çok zengin bitkisel çeşitliliğe sahiptir. Elmacık Dağı’nda yer alan Pürenli Yaylası da bu çeşitliliğe en güzel örnekleriyle ev sahipliği yapmaktadır. Bölge mikro klimatik özellikleri nedeniyle endemik bitki (bulunduğu bölgenin ekolojik şartlarından dolayı yalnızca belirli bölgede yetişebilen, dünyanın başka yerinde yetişme ihtimali olmayan, yöreye özgü bitki türü) türlerinin yoğun olarak gözlemlendiği bir yerdir. Ayrıca bölgede yer alan Efteni Gölü ve Güzeldere Şelalesi de biyolojik çeşitlilik bakımından oldukça zengindir.

Pürenli Yaylası Manzarası

Pürenli Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Yaylaya ulaşmak için takip edebileceğiniz iki ana hat var. Kuzeyden Düzce yolu, güneyden ise Mudurnu yolu sizi yaylaya çıkaracaktır. İstanbul üzerinden gelenler için D-100 karayolunu takip ederek Düzce’nin Gölyaka ilçesine ulaşıyorsunuz. Yayla, Gölyaka’ya yaklaşık olarak 24 km mesafede.  Daha sonra Güzeldere Şelalesi tabelalarını takip edeceksiniz. Şelaleye gelmeden sağa doğru keskin bir dönüş yapmalısınız. Bundan sonra yol hep toprak olacak. Bu yoldan tırmanmaya devam ettiğinizde yol ikiye ayrılacak. Sağdan devam ederseniz Kardüz Yaylası’na, soldan devam ederseniz Pürenli Yaylası’na ulaşacaksınız. Ben yaylaya çıkarken Düzce yolunu, dönüş yolunda ise Mudurnu yolunu tercih ettim. Düzce yolu Güzeldere Şelalesi’ne kadar asfalt, daha sonra toprak yol şeklinde devam etmektedir. Bu toprak yol oldukça berbat olduğu için dönüşte Mudurnu yolunu kullandım. Fakat bu yol diğerine göre daha bozuk olmakla beraber eğimi de daha fazla. Yine de Düzce yolunu kullanmakta fayda var.

Pürenli Yaylası’nda Kamp

Yaklaşık 1400 m yükseklikte bulunan Pürenli Yaylası, kamp yapmak için oldukça elverişli bir yapıya sahip. Köknar ağaçlarının ihtişamı, zengin bitki örtüsü, geniş düzlükleriyle kamp severler için güzel bir rota. Yaylaya çıkmadan önce kalacağınız süreyi de göz önünde bulundurarak mutlaka Gölyaka ilçesinde alışverişinizi yapmanız gerekiyor. Eğer yaylaya yaz aylarında çıkıyorsanız ekmek, yumurta, süt, peynir gibi ihtiyaçlarınızı bölgede yaylacılık faaliyetlerini sürdüren yerli halktan temin edebiliyorsunuz. Eylül ayından sonra yaylayı terk ettikleri için orada yaşayan birilerini bulmak oldukça zor. Tesisin bulunmadığı bölgede tuvalet yok bu yüzden ormanda bir süre çiçek toplayabilirsiniz. Temiz su ihtiyacını ise yayladaki kaynak sularından sağlayabilirsiniz. Yakacak odun için de orman fazlasıyla cömert. Rastlama ihtimaliniz düşük olsa da ayı, domuz, geyik, çakal, tilki gibi yaban hayvanlarıyla karşılaşma ihtimaliniz mümkün.

Pürenli Yaylası’nda Çiçek Türleri

Pürenli Yaylası’nda Yapılacaklar

 • Yaylaya çıkmadan önce mutlaka Efteni Gölü ve Güzeldere Şelalesini ziyaret edin.
 • Çadır kurmak için, sakin zamanlarda göl çevresini tercih edebilir, yoğun dönemlerde ise Köknar ağaçlarının altında nefis yerler bulabilirsiniz.
 • Trekking yapabileceğiniz güzel rotalar mevcut. Pürenli’ye yaklaşık 2 km mesafede bulunan Balıklı Yaylası bu rotalardan biri.
 • Fotoğraf çekmek için bölgedeki yayla evleri ve göl size güzel fırsatlar sunacaktır.
Pürenli Yaylası’nda Hayvanlar Otlanırken

Pürenli Yaylası’nda Yapılmayacaklar

 • Çadır kurduğunuz alanı ve çevresini pis bırakmak. (En son gittiğimde gördüğüm manzara pek iç açıcı değildi. Hatta yayla halkından bir teyze ile sohbet etme imkanım oldu. Kendisi bu durumdan oldukça rahatsız olduğunu dile getirdi.)
 • Ağaçlara ve yaban hayatına zarar vermek.
 • Gürültü yapıp yayla halkını rahatsız etmek.

Pürenli Yaylası’ında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yaylada telefon çekmiyor. Gitmeden önce birilerine haber vermenizde fayda var.
 • Yaylada tuvalet yok. İhtiyacınızı ormanda gideriyorsunuz.
 • Hangi mevsim giderseniz gidin gece soğuk oluyor. Kalın giysilerinizin yanınızda olmasında fayda var. Ayrıca terleme durumlarınız için yedek kıyafet şart.
 • Bakkal/Market/ Restoran/ Kafeterya/ Pansiyon vb. ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir tesis yok.
 • Kış aylarında yayla yolları kapanabiliyor. Hava durumunu kontrol edip gitmeniz sizin için iyi olacaktır.

@rotasizkadraj INSTAGRAM HESABIMI TAKİP ET !

Pürenli Yaylası kamp rehberi blogum ve izlenimlerim bu şekildeydi. Pürenli Yaylası hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. Rotanız daima huzurunuz olsun.


TAVSİYELERİMİZ

Bodrum Gümüşlük Gezi Rehberi - Gümüşlük'te Ne Yenir

Bodrum Gümüşlük Gezi Rehberi – Gümüşlük’te Ne Yenir

Bodrum Gümüşlük gezi rehberi blogumuzda Gümüşlük'te gezilecek yerler, Gümüşlük'te ne yenir gibi tüm konular hakkında bilgi edinebileceksiniz.

6 yorumlar

 1. Avatar

  Çok Faydalı bir blog olmuş teşekkür ederiz

 2. Avatar

  Kamp yapmak için yer arayışı içindeydim bu yazı sayesinde kararımı verdim. Emeğinize sağlık.:) Peki buraya toplu taşıma ile gitmek mümkün mü. Tabiki tam olarak kamp alanına kadar değil ama en azından yakınlarına var mıdır acaba?

  • admin

   Merhabalar Pürenli Yaylası kamp alanına toplu taşıma ile maalesef ulaşım yok. Otostopla gidebilirsiniz fakat zorlanabilirsiniz.

 3. Avatar

  Merhaba hocam, blog için çok teşekkürler. Yarın sabah ailemle gitmeyi düşünüyorum da. 2 çocuk 2 yetişkin şeklinde güvenlik durumu nedir acaba çok merak ediyorum 1 gece kamp yapmayı düşünüyoruz da yayla evlerinde kalan var mı acaba yada ne bileyim kamp yapacak olur mu bu hafta acab?

 4. Avatar

  Bu kulaktan duyma bilgiler ile insanları kandırmayın. Şurası doğru doğa ile iç içe nadide yerlerden bir yayla. Evet güzel bir yayla idi fakat sizin gibi kamp meraklıları buraları kesfedinceye kadar. Malesef son yıllarda buralara gelen kamp ve piknik etkinlikleri yapan kişiler gelişi güzel cayır ortalarına ateş yakarak getirdikleri çöpleri ortalarda bırakarak o güzel bakir kalmış yaylayı bir çöp yuvasına derbeder hale dönüştürmüş durumda. Bu doğada yaşayan ayı kurt geyik karaca tavşan vs.. buraralarda kamp yapıp insanlık dışı davranlannlardan daha medeni hiç değilse yaşadıkları doğaya zarar vermiyorlar. Şimdi sormak lazım onlar mı insan yoksa doğayı kirleten insan denemeyecek kişiler mi. Ikinci konu kişisel bilgilerinizde coğrafya mezunu yazıyor ama bence bu konuda hiç eğitim almamışsınız. Bir coğrafya mezunu gittiği bilgilerini paylaştığı yeri acar haritadan bakar burası neresi nereye bağlı burada kimler yaşıyor ve orada yaşayan insanlardan gerçek bilgiyi alır. Şunu bilmenizi ve bundan sonraki paylaşım ve bildirimlerinizde dikkate almanızı rica ederim PÜRENLİ YAYLASI BOLI-MUDURNU-TASKESTI-ORTAKÖY E bağlıdır. Bu yıllar öncede böyleydi yıllar sonrada böyle olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.