Paracord Nedir? Paracord Bileklik Hakkında Genel Bilgi

Paracord Nedir? Paracord Bileklik Hakkında Genel Bilgi


Son dönemlerde yaygınlaşan doğa merakı ve ünlü firmaların modalaştırmasıyla (bu sene moda outdoor gibi) oluşan doğaya çıkma isteği beraberinde outdoor, bushcraft ve kamp ekipmanlarına olan ilgiyi de arttırdı. Bu ilgi çekici malzemeler arasında en göz alıcı olanı da paracord bileklik oldu. Birçok insan koluna taktığı bu bilekliğin asıl amacını hala bilmiyor.

Nedir bu paracord? Nerede kullanılır? Nasıl yapılır? Hangi malzemelerden yapılır? Ve en önemlisi paracordun asıl işlevi nedir? Bugün artık herkes bilinçli bir şekilde paracord kullanacak. Paracord hakkında merek edilen her şey bu yazıda…

Paracord Nedir?

Paracord Nedir?

Paracord’un ilk olarak hangi tarihte çıktığı bilinmemesine rağmen ilk olarak Alman askerleri tarafından kullanıldığı ve askeri amaçlı taktiksel bir bileklik olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla amacının süs veya moda akımı olarak ortaya çıkmadığını buradan anlayabiliriz. Ayrıca Türkçe’de karşılığı tam olarak doğru olmasa da anlam olarak tam karşılığı olan ‘‘hayatta kalma bilekliği’’ şeklinde çevrilmiştir. Şuan ki tarihte de en çok üretilen ve çeşit açısından en fazla ürüne sahip olan ülkeler arasında Almanya ve Rusya başta gelmektedir. Maalesef Türkiye de sadece moda olarak kullanıldığı kesinlikle işlevsel bir amacı bilinmeden bileklerde gezdirildiğini görüyoruz. Bunu söylememin amacı gerçek paracord değil de sahte iplerden örülmüş ucuz ve kalitesiz paracordların bileklerde gezdirildiğini gördüğüm içindir. Peki gerçek Paracord’u nasıl anlarız? Tabi ki bunların yanıtını da bulacaksınız.

Paracord Yapımı

Paracord Bileklik Hangi Malzemelerden ve Nasıl Yapılır?

Paracord adından da anlaşıldığı gibi yabancı kökenli iki kelimenin birleşmesinden oluşur. “Para” ve “cord” kelimeleri paraşüt ve kabloyu temsil eder. Yani paraşüt kablosu da diyebiliriz. Bir paracord bilekliğin içerisinde 3 metre ila 7 metre arasında paraşüt ipi bulunur. Bu örme stili bilek kalınlığı gibi kriterlere göre değişiklik gösterir. İdeal paracord genellikle 550 lb paraşüt ipi yani 4mm kalınlıktaki paraşüt ipinden örülür. Bazı modellerinde 4mm örgü üzerine 2mm paraşüt ipi veya microcord denilen daha ince paraşüt ipi benzeri ipler ile desenler yapılabilir. Bir paracord klips olmadan ve farklı klips çeşitleri ile tamamen başka bir görünüş kazanabilir, bu o paracordu ören ustanın el hünerine kalmıştır. En çok tercih edilen magnezyum çubuklu ve pusulalı klipslerdir ve bu da oldukça iyi bir seçimdir. Çünkü hayatta kalma bilekliği adını hak eden bir bileklik olma özelliğine en yakın olduğu çeşit budur.

Ayrıca yeni dönemde ortaya çıkan reflektörlü ve fosforlu paraşüt ipleri aynı zamanda fosforlu klipsler paracordlara ayrı bir özellik katıyor. Kamplarda gece yürüyüşlerinde toplu trekkinglerde tam olarak işinize yarayacak malzeme diyebilirim.

Siz her zaman yeniliklerden korkmayın ve kesinlikle bir bileklik alırken kalitesine öncelik gösterin değersiz iplerle örülmüş işe yaramaz bileklikleri paracord diye kullanmayın…

Paracord Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Paracord Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Paracord bilekliği sizi zor durumlarda yalnız bırakmayacak arkadaşınız olarak görün. Tabi ki bilekte güzel görünüyor olabilir ama onu kullanmaktan çekinmeyin. Bu bileklik size;

  • 220 kg ağırlık taşıyabilirsiniz.
  • Barınak yapımında kullanabilirsiniz.
  • Bot bağcığınız koptuğunda yerine kullanabilirsiniz.
  • Odun taşımakta zorlandığınızda taşıma aparatı olarak kullanabilirsiniz.
  • Balık yakalamakta kullanabileceğiniz misina yapabilirsiniz.
  • Ateş yakmakta kullanabileceğiniz ateş yayı yapabilirsiniz.
  • Dikiş ipi olarak kullanabilirsiniz.
  • Kemeriniz koptuğunda geçici çözüm olabilir.
  • Yaralanmalarda turnike olarak kullanabilirsiniz (sakın tek ip olarak kullanmayın eğitiminiz yoksa denemeyin),
  • Avlanmak ve tuzak yapımında kullanabilirsiniz.

Ve klips üzerindeki özellikler sayesinde daha birçok işte kullanabilme imkanını sizlere sunuyor…

Paracord Nasıl Sökülür?

Peki paracord nasıl sökülür? İşte burada kimsenin bilmediği veya uygulamadığı en büyük hata bir paracordun tek parça olarak sökülmesi. Orijinal bir paracord tek parça ipten örülür açıldığı zaman size tek parça halinde uzun bir ip sağlar.

Paracord Nasıl Sökülür?
Paracord Nasıl Sökülür?

Resimde gördüğünüz gibi bileklik üzerinde tek bir uçta eritilerek birleştirilmiş uçlar bulunmaktadır. Bu uçları bıçak yardımıyla kurtardığınız zaman bileklik tamamen sökülecek duruma gelir ve diğer uca kadar sökülür. Bu da size hiçbir zaman bir bilekliği ortadan kesmemeniz gerektiğini hatırlatsın…

Not: Kestiğiniz uçları yakarak mıhlamayı unutmayın çünkü ipin içi sökülmeye başlar.

Paracord Nasıl Sökülür?
Paracord Nasıl Sökülür?

Burada gördüğünüz bir paracord ipinin iç kısmı, bir ipin içerisinde 6 adet ip bulunur bu iplerin (550lb paraşüt ipinde ) her biri 50 kg taşıyabilir.

Paracord Nasıl Sökülür?
Paracord Nasıl Sökülür?

Bu 6 adet ip kendi içinde 3 adet misina halinde bölüne bilir. Buda demek oluyor ki, 18 adet bileklikten çıkardığınız ip boyunda misinaya sahip olursunuz (3,5 ila 7 metre). Bu kadar fazla ipe sahip olduğunuzu biliyor muydunuz?

Paracord’un Gerçek Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Gerçek bir paracord ipi üzeri hafif parlak ve uç kısımlarında yakarak mıhlanmış olan bölümlerinin içi beyaz olanıdır. Yani içine baktığınızda beyaz misinaları görebilirsiniz. Kaliteli bir paracord 4mm kalınlıktaki ipten örülmüştür. İp yandığında plastik gibi erir ancak uzun süre ateşe maruz kalmadan alev almaz. Gerçek olmayan paracord ipleri yandığı zaman hemen alev alır çünkü pamuklu ucuz iplerdir. Paracord üzerindeki düğümlerin her birinin aynı olması veya olmaması sizi yanıltmasın hatta farklı olması el ile örüldüğünün kanıtı olarak görülebilir. Bir de ilk aldığınız paracord bileklik bileğinizi sıkıyorsa merak etmeyin kullanıldıkça düğümler sıkılaşır ve yaklaşık 1-2 cm kadar genişleyebilir.

Paracorderi

Paracord Nereden Alınır?

Herkes aradığı özelliklerde ve renklerde bir paracorda sahip olmak ister. Hem kaliteli olsun, hem ucuz olsun, hem de bileğime uygun olsun… Türkiye’de kolaylıkla ulaşabileceğiniz, sorularınıza cevap bulabileceğiniz, mesajlarınıza anında cevap veren, müşteri memnuniyetine değer veren bir marka @paracorderi… Bu mağazaya instagram adresi üzerinden ulaşabilir, soru sorabilir, isterseniz shopier.com/paracorderi adresinden kredi kartı ile alışveriş yapabilirsiniz. Size özel saatinize paracord kayış siparişi de verebiliyorsunuz. Ellerinde olmayan bir rengi isteseniz dahi bir iki gün içerisinde tedarik ederek size istediğiniz bilekliği yollayabiliyorlar. Türkiye’de sadece fosforlu, geceleri parlayan paracord bileklik Paracorderi markasında mevcuttur.

Paracord Bileklik Yapımı İle İlgili Videoyu İzleyebilirsiniz!


TAVSİYELERİMİZ

Kamp Matının Hangi Tarafına Yatılır - Mat Kullanımı

Kamp Matının Hangi Tarafına Yatılır – Mat Kullanımı

Kamp ekipmanları arasında olmazsa olmazlardan birisi mattır. Matın hangi tarafına yatılır ve mat kullanımı ile ilgili bilgileri sizler için derledik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.